Bohumil Boček. Armádní generál, který měl zmizet z historie

Další fotky

Československý generál, legionář v Rusku, příslušník protinacistického odboje, náčelník Hlavního štábu československé branné moci a jedna z obětí komunistického teroru. To je v souhrnu osud Bohumila Bočka, narozeného 4. listopadu 1894 v Sivicích u Brna.

V roce 1914 odešel jako jednoroční dobrovolník rakousko-uherské armády do první světové války.
15. prosince toho roku byl u Gorlice zajat a v roce 1916 vstoupil do Československých legií v Rusku. Bojoval v řadách 3. střeleckého pluku, zúčastnil se bitvy u Zborova i pozdější anabáze přes Sibiř do Vladivostoku.
Do vlasti se vrátil v lednu 1920 v hodnosti kapitána.

V únoru 1921 se stal vojákem z povolání, v letech 1922 až 1924 studoval na Válečné škole v Praze.
Po ukončení studia se oženil se Zdeňkou Pouznarovou a narodil se jim syn Zdeněk (1927 v Praze –2008 tamtéž).
V roce 1930 byl podplukovník Boček přemístěn na MNO.
Od roku 1935 velel hraničářskému praporu.

Generální štáb naší armády slaví 100 let. Kteří muži stáli v jeho čele?

Po okupaci a rozpuštění československé armády byl převeden do Vládního vojska, odkud ale na vlastní žádost odešel a zapojil se do domácího protinacistického odboje v řadách Obrany národa. Tam ve spolupráci s Jaroslavem Vedralem – Sázavským (1895, v Mělníku, dnešní součásti Úžic, na Sázavsku – 1944 ve Vyšném Komárniku na Slovensku) a Čeňkem Kudláčkem (1896 v Českých Budějovicích – 1967 v Syracuse, New York, USA) organizoval odchody československých letců do zahraničí, ale brzy musel přejít do ilegality a v únoru 1940 sám tzv. balkánskou cestou odešel do Francie.

V Paříži byl Bohumil Boček (pod krycím jménem Chodský) zapojen do práce Československé vojenské správy. Ta formovala vojenskou jednotku z dobrovolníků i odvedenců z řad Čechoslováků, pobývajících ve Francii. Než se jednotka stačila vyzbrojit a řádně vycvičit, napadlo Německo Francii. Naše jednotka do bojů zasáhla jen částečně a krátce. Po kapitulaci Francie musela odevzdat zbraně a jen asi třetina z jejího počtu byla ochotna pokračovat v boji. Tito dobrovolníci byli přepraveni do Anglie. Mezi nimi i plukovník Boček – Chodský. V Anglii pracoval na vysokém postu ministerstva národní obrany, v dubnu 1944 se stal zástupcem velitele československé samostatné obrněné brigády v Anglii.
V srpnu byl povýšen do hodnosti brigádního generála a ve stejném čase odešel pro neshody s ministrem národní obrany Sergějem Ingrem k 1. Čs. armádnímu sboru v Sovětském svazu. Zde velel 1. brigádě a od konce prosince se stal zástupcem velitele sboru – mezi 8. březnem a 6. dubnem 1945, v době pobytu Ludvíka Svobody v Moskvě, byl zastupujícím velitelem sboru.

Generál Ingr chtěl vybudovat nepolitickou armádu, komunisté mu plány překazili

Doma v té době došlo k rodinné tragédii. Po atentátu na říšského protektora Heydricha byla Bočkova žena Zdeňka Pouznarová, i se svými rodiči, popravena v Mauthausenu, také syn Zdeněk byl nacisty vězněn.

12. dubna 1945 byl na návrh Košické vlády jmenován náčelníkem Hlavního štábu československé branné moci.
K 1. červnu 1945 byl povýšen na divizního a dnem 24. května 1946 na armádního generála.
Poválečnou etapu života se rozhodl prožít po boku Anny Hamalové, se kterou se oženil v prosinci roku 1945.
Jeho syn z prvního manželství Zdeněk, který přežil válečné útrapy v nacistických lágrech, dokončil gymnaziální studia a jako student práv užíval radostí života v okruhu „zlaté pražské mládeže“. Zapojil se do práce ve studentském spolku „Tibet club“ a stalo se mu to osudným – byl odsouzen k trestu smrti a posléze na doživotí.

Výstava na Kulaťáku přibližuje osudy nespravedlivě odsouzených důstojníků naší armády

V průběhu vládní krize v únoru 1948 spolu s Karlem Klapálkem nepřímo podpořil prokomunistický postoj ministra národní obrany Ludvíka Svobody.
Po nástupu komunistů k moci se podílel na čistkách v armádě.
Boček důsledně prováděl pokyny 5. oddělení vedeného konfidentem sovětské tajné služby Bedřichem Reicinem. Osobně propouštěl z vojenské služby vysoké důstojníky ze západní i východní fronty, mnohdy své nejbližší kolegy a kamarády. Snad netušil, že mnohé z nich čeká mnohaletá perzekuce, vězení i šibenice.

Po zatčení syna Zdeňka za protistátní činnost byl 31. července 1948 odvolán z funkce náčelníka Hlavního štábu. Po krátkém působení v méně významných funkcích byl odeslán na zdravotní dovolenou a poté přeložen do výslužby (1950), následujícího roku ho generál Čepička zbavil hodnosti i penze, načež byl v únoru 1952 zatčen a v červenci t.r. soudem ve vykonstruovaném procesu odsouzen za vyzvědačství, vlastizradu a další trestné činy k doživotnímu vězení.

Vrahové! Poslední slova degradovaného majora patřila komunistické justici

Zemřel 16. října 1952 jako mukl na následky špatného zacházení a odepření nutné léčby (trpěl cukrovkou a nedostal inzulin) ve věznici ve Valdicích.
Je pohřben v Dubicku na Šumpersku, tam, kde chtěl po boku své manželky prožít své stáří. Ze vrat jejího statku na místní hřbitov ho bez poct odvezl kravský povoz. Degradovaný generál neměl v novém, komunistickém režimu na koňský povoz nárok.
Částečně byl rehabilitován v roce 1962 a 1972, plně až v dubnu 1991.

Zdroje: Jaroslav Láník, VHÚ; Jan Kopa, Webový občasník; Wikipedie

FOTO: Armádní generál Bohumil Boček

Armádní generál Bohumil Boček - 1 mezi gen. fr. slunečko miistr adolf procházka krzák boček paleček trzna za padlé parašutisty sv. víítArmádní generál Bohumil Boček - 2 DSC09310 bočekArmádní generál Bohumil Boček - 3 vhuArmádní generál Bohumil Boček - 5 DSC01934 bočekArmádní generál Bohumil Boček - 6 Vítězné nám
Další fotky
Armádní generál Bohumil Boček - 7 olom krajArmádní generál Bohumil Boček - 0 generál bohuslv boček s eisenhowerem během jeho návštěvy v praze
Dnes, 14:02
Gotická katedrála Notre-Dame, známá také jako chrám Matky Boží v Paříži, byla postavena v letech...
Dnes, 11:45
Sedmdesátá normalizační léta se u nás pochopitelně podepsala i na vládní a stranické „linii“, tehdejších...
Dnes, 10:19
Teplé letní večery jsou jako stvořené na grilování a rožnění venku v zahradě. Abyste si...
Dnes, 08:11
Alžběta, známá pod jménem „Sisi“, pocházela z pobočné větve Wittelsbachů, která nesla titul „bavorský vévoda“....
Včera, 16:54
Elitní protiteroristické komando URNA je poslední a nejsilnější nástroj našeho státu v boji proti organizovanému...
Rybíz
Včera, 16:03
Rybíz je oblíbené ovoce plné vitamínů, které má na své zahrádce skoro každý Čech. Letošní...
Včera, 14:21
Nacházíme se za Horskou branou. Dnes už neexistuje, byla zbořena v roce 1875. Stávala v...
Včera, 11:44
Moderní zbraně nepatří tak úplně až do éry novověku, jak bychom si možná mohli myslet....
Včera, 10:19
Pro většinu lidí je klimatizace spojená pouze s veřejnými budovami a nákupními centry. Vnímáme ji...
Včera, 08:12
Povinná školní docházka zavedená roku 1774 byla přelomovou a evropsky výjimečnou reformou. Vždyť ve Velké...
Reklama