„V loňském roce zahradou prošlo rekordních 371 tisíc návštěvníků, čehož si nesmírně vážíme, a chceme, aby se k nám i nadále rádi vraceli. Proto jsme i pro letošní jubilejní sezonu připravili zajímavý program,“ uvedl ředitel zahrady Bohumil Černý.
Hned z kraje roku připravila Botanická zahrada vydání dvou knih. Jde o publikaci Zahradní trvalky Botanické zahrady hlavního města Prahy od kurátorů trvalkových sbírek Ivety Bulánkové a Petra Hanzelky a knihu Květy Faty od kurátorek tropických sbírek Kláry Lorencové, Romany Rybkové a Evy Smržové.
Na konec zimy a začátek jara (8. až 31. března) se v zahradě koná tradiční výstava exotických orchidejí. V dubnu a květnu budou skleníkem pošestnácté létat exotičtí motýli. V květnu se návštěvníci mohou těšit po tři týdny z Japonské zahrady. Pokračovat bude i projekt Kořeny osobností, při němž různé osobnosti sázejí v zahradě stromy.
Z investičních projektů je na letošní rok naplánována výstavba nového vstupního areálu u skleníku Fata Morgana a nový vstup od zastávky Kovárna. V přípravě je i projekt pro nový vstupní areál na severu zahrady. V severní části zahrady by letos měla vzniknout nová expozice popínavých rostlin, kapradin a orchidejí. Součástí této expozice bude menší skleník, kde budou umístěny choulostivé druhy rostlin.
První zmínky o trojské botanické zahradě pocházejí z první republiky, oficiálně však začala existovat 1. ledna 1969. Prvních 20 let, kdy byly vytvářeny sbírky, byla však pro veřejnost téměř neznámá a zpřístupněna byla až v roce 1992. Zahrada se postupně rozšiřovala o nové expozice, významný nárůst počtu návštěvníků zaznamenala po otevření skleníku Fata Morgana.