• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Brno o Velikonocích zahalil smog ze Sahary! A konspirace o magnetickém písku

  4.4.2024
  Jitka Kačánová

  Svátky jara jihomoravské metropoli provázel smog způsobený pískem ze Sahary, který zvyšoval koncentraci prachu v ovzduší na většině území Česka. Zapadající Slunce tak přestalo zářit naplno mnohem dřív, než se dotklo kohoutovického horizontu.

  Smogové situace v jednotlivých regionech Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vyhlásil kvůli písku přivátému z Afriky na Bílou sobotu v celých Čechách a také v Moravskoslezském kraji a Brně. Poté je meteorologové začali postupně odvolávat. V Brně i celém Moravskoslezském kraji odvolali meteorologové smogovou situaci až minulé úterý. Na síti X pracovníci ústavu uvedli, že v regionech, kde byly smogové situace odvolány, už opětovný nárůst koncentrací prachu neočekávají.

  Výstraha pro seniory, děti i nemocné

  Smogovou situaci ČHMÚ vyhlašuje, když alespoň na polovině stanic v daném regionu překročil dvanáctihodinový klouzavý průměr koncentrací prachových částic PM10 prahovou hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový a ve výhledu na dalších 24 hodin se nepředpokládá pokles pod tuto hodnotu. Kvůli smogové situaci by se měli lidé podle ústavu vyvarovat venku námahy. Platí to hlavně pro lidi vyššího věku, malé děti nebo lidi s chronickými dýchacími potížemi či srdečním onemocněním.

  Konspirace s magnetem

  Sociálními sítěmi proběhla v souvislosti se saharským pískem konspirační teorie o tom, že prach obsahující magnetizujcí látky, konkrétně nikl, baryum a hliník, je ve skutečnosti důsledkem chemtrails. To mají být stopy zdraví nebezpečných chemických látek, které na nás údajně sypou z letadel. Důvodů pro vypouštění těchto látek je zastánci teorie chemtrails uváděno více, od boje s globálním oteplováním pomocí tzv. globálního stmívání až po pokus o snížení lidské populace a ovládání lidí.

  Důkazem pro toto tvrzení mají být magnetické vlastnosti prachu. To ovšem vědci vysvětlují tím, že na severním okraji Sahary se v pohoří Vysoký Atlas vyskytuje hornina magnetit, jež má, jak její název napovídá, magnetické vlastnosti.

  S využitím ČTK  Nepřehlédněte