• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Brno oslaví 1200 let od první písemné zmínky o Moravě

  14.9.2022
  Simona Knotková

  Koncerty vážné hudby, cimbálové muziky, průvod městem i sportovní utkání v plážovém volejbalu budou součástí oslav výročí 1200 let od první písemné zmínky o Moravě a Moravanech ve franských letopisech. O akcích pořadatelé informovali v tiskových zprávách.

  V sobotu 17. září pořádají Moravská národní obec, Moravské zemské hnutí a Společnost pro Moravu a Slezsko tři akce. „Den za Moravu začíná v devět hodin u kostela svatého Tomáše na Moravském náměstí v Brně, kde proběhne pietní akt na počest Jošta Moravského, pokračovat bude průvodem, který se zastaví na náměstí Svobody. Zde kolem poledne proběhne kulturní program, jehož součástí bude předání ocenění v anketě Osobnost Moravy,“ uvedli pořadatelé.

  Součástí kulturní části programu bude vystoupení pěveckého sboru Hútek z Bánova či žesťového kvintetu Moravian Memory Brass. Akce pokračuje veřejným setkáním „Byli jsme a budem“ v parku Danuše Muzikářové, jehož součástí bude i happening na počest 1200 let od první zmínky o Moravanech. Podobu happeningu si pořadatelé nechávají jako překvapení až na samotnou akci.

  Od čtyř hodin pak navazuje Moravské odpoledne v areálu CIty Beach Brno nedaleko autobusového nádraží Zvonařka. Jde o třetí ročník akce, letos vystoupí šansoniérka Hana Robinson a cimbálová muzika Kysučan. V plánu je rovněž uspořádání turnaje v plážovém volejbalu.

  O necelý týden později, v pátek 23. září naplánovala oslavu stejného výročí brněnská filharmonie. V pavilonu G2 na brněnském výstavišti zahraje Filharmonie Brno dílo Sinfonietta a Taras Bulba od slavného moravského rodáka a hudebního skladatele Leoše Janáčka.

  „Při úvahách o programu takto významného koncertu pochopitelně ihned a bez váhání padla volba na Leoše Janáčka. Je to největší moravský skladatel, jeden z nejhranějších operních autorů na světě, symbol naší zemské identity,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

  Kapacita sálu je symbolicky 1200 lidí, vstupenky mohou lidé zakoupit na stránkách filharmonie. Lístky slouží zároveň jako povolení k parkování v areálu BVV.

  Zdroj: ČTK


  Témata:

  Nepřehlédněte