• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Brno plánuje rekordní výdaje. Rozpočtovou díru zalepí výprodej majetku a úvěry

  29.11.2021
  Jan Štoll

  Navržený rozpočet počítá s výdaji, jaké město Brno nepamatuje. Chystá se prodej majetku za miliardu korun. Bude se jím ještě zabývat zastupitelstvo.

  Městská rada schválila na příští rok rozpočet s příjmy 14,5 miliardy a výdaji 17,2 miliardy korun. „Návrh rozpočtu na rok 2022 je rekordní. Nikdy v minulosti město nemělo tak vysoké výdaje,“ komentuje návrh rozpočtu se schodkem téměř 3 miliardy exnáměstek primátora Robert Kotzian (Brno+).

  Bilanci městské kasy pro příští rok mají podle primátorky vylepšovat stát a daňoví poplatníci. „Změna rozpočtového určení daní pro obce a dobrý výběr daní umožňují oproti schválenému rozpočtu letošního roku výrazně navýšit návrh rozpočtu klíčových příjmů města Brna, tedy daňových výnosů,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková (ODS). „Největší část příjmů města tvoří daňové příjmy, zejména podíl města na daňových výnosech státu. Ty byly mírně vyšší jen v roce 2020,“ vysvětluje Kotzian.

  Brno si tak pomůže i výprodejem zbylého majetku města. „Významnou část rozpočtu města Brna na příští rok tvoří příjmy z prodeje majetku. Město nepočítá s prodejem akcií Technologického parku Brno, ale prodejem nevyužívaných pozemků a budov získá téměř 1 miliardu korun,“ dodala primátorka Vaňková.

  Město nemá jasno ve financování Areny Brno, stále chybí 2 miliardy korun

  „K prodejům lze zmínit bytový dům na Jiráskově 10 nebo domovní celek na ulici Milady Horákové. Počítáme s tím, že se prodeje budou uskutečňovat převážně pomocí nabídkových řízení,“ upřesnil mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek. Podle Poňuchálka bude mít Brno také příjem ve Fondu bytové výstavby, naplní jej prodej bytových domů nájemníkům.

  „Současná koalice hospodaří průměrně s téměř 4 miliardami korun ročně navíc oproti minulému vedení Petra Vokřála a průměrně s téměř 6 miliardami korun navíc oproti koalici vedené Romanem Onderkou mezi lety 2010-2014. Přesto současné koalici chybí peníze, a přesto chystá prodej majetku,“ podivuje se Kotzian.

  Ten ale začíná docházet. „Jen v předchozích 10 letech město naplánovalo prodej majetku v hodnotě přes 8 miliard korun, skutečnost je nižší. Nepochybně jsme již blízko stavu, kdy majetek města je již redukován na nutné minimum a každý další prodej by měl být důkladně zvažován,“ říká Kotzian.

  „O každém jednotlivém prodeji budou rozhodovat volené orgány města,“ potvrzuje mluvčí magistrátu. Brno už schválilo, že se v ulici Milady Horákové zbaví rozsáhlých bytových domů s číslem 17 a 19. Za prodej očekává desítky milionů korun, řekl radní pro majetek Róbert Čuma (Piráti). „Chceme domy prodat dohromady jednomu zájemci,“ uvedl Čuma. Nemovitosti v této lokalitě ale dnes platí za nejdražší. „Vysoký zájem v napjatém brněnském trhu rychle vyšrouboval ceny bytů i v této oblasti, a to navzdory očekávání nad celobrněnský průměr,“ říká obchodní ředitel společnosti Trikaya František Šudřich.

  Do prodeje má jít ale i další majetek města, to zatím souhrnně nezveřejnilo jaký. „Koalice by měla otevřeně uvést, jaký majetek hodlá příští rok prodávat,“ dodává Kotzian.

  Dluhy porostou

  Brněnští zastupitelé už odhlasovali možnost navýšení úvěru u České spořitelny na miliardu a půl. O stejném navýšení u Komerční banky budou ještě rozhodovat v prosinci. „I přes téměř nejvyšší daňové příjmy hodlá koalice zadlužit město až do zákonného limitu. Ve světle výše uvedených skutečností to považujeme za nepřijatelné. Někteří členové koalice navíc navrhují zadlužovat město ještě více tak, že si budou půjčovat městské akciové společnosti. S tím rozhodně nesouhlasíme,“ říká Kotzian.

  Mezi nejvýznamnější investice má podle předsedkyně finančního výboru Andrey Pazderové patřit prodloužení tramvajové tratě z Osové k univerzitnímu kampusu, velký městský okruh, ale také stavba multifunkční haly, atletické haly u univerzitního kampusu nebo koncertního sálu nazvaného Janáčkovo kulturní centrum a dostavba kanalizace.

  „Město čekají velké investiční akce v době nejistoty a krize dodavatelských řetězců. Proto trváme na potřebě střednědobého plánu financování strategických projektů,“ dodává Kotzian. Magistrát ale zatím takový plán nepředstavil.

  Tři miliardy z úvěru podle primátorky poslouží na investice, neřekla ale, na jaké. Navíc podle primátorky klesne i rozpočet nedaňových příjmů a město nepočítá ani s dividendami městských firem.  Nepřehlédněte