• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Bydlení v Praze je zas hůře dostupné, na koupi nového bytu potřebujete více než 15 let průměrného platu

  13.6.2024
  Doris Drienová

  Dostupnost bydlení v Praze se v letošním prvním čtvrtletí opět zhoršila. Na koupi nového bytu o 70 metrech čtverečních v hlavním městě člověk potřebuje 15,4 ročních mezd, nejvíce ze všech okolních metropolí.

  V loňském třetím čtvrtletí to bylo o šest měsíčních mezd méně. Kromě vlastnického bydlení se zhoršila také dostupnost nájemního bydlení. Vyplývá to z indexu dostupného bydlení rezidenčního developera Central Group, představeného na středeční tiskové konferenci v Praze.

  Ceny bytů podle analýzy v České republice dlouhodobě rostou podstatně rychleji než mzdy. Od začátku roku 2015 vzrostly ceny bytů téměř o 150 procent, zatímco mzdy o 62 procent. Po Praze je nejméně dostupné bydlení v Bratislavě, kde je v současnosti třeba na nákup bytu 14,3 ročních platů a následně v Mnichově, kde je třeba 11,6 ročních platů.

  Central Group pracuje s daty, že aktuální průměrná hrubá měsíční mzda v metropoli je 57.817 Kč a cena průměrného nového bytu o 70 metrech čtverečních v hlavním městě 10.685.072 Kč. Index pracuje s daty z Informačního systému o průměrném výdělku (ISPV) ministerstva práce a sociálních věcí a vychází z cen, které vyplývají ze společné analýzy společností Central Group, Trigema a Skanska.

  Podle dat Českého statistického úřadu ale průměrná nominální mzda v Česku v prvním čtvrtletí byla 43.941 korun a za těchto podmínek by tak koupi nového bytu bylo třeba ročních platů ještě více. Cena nového bytu podle Central Group v současnosti činí 152.644 korun za metr čtvereční, u starších bytů to je 123.683 korun za metr čtvereční.

  Praha je podle analýzy nejméně dostupná v regionu i co se týká nájemního bydlení. Zatímco v roce 2021 bylo třeba na nájemné v průměrné velkém bytu 43 procent z průměrné mzdy, v současnosti to činí 51 procent.

  Dostupnost nájemního bydlení by mohl zlepšit nový program představený vládou a ministerstvem pro místní rozvoj. Ten by mohl za pomoci výhodnějších úvěrů pomoci ve spolupráci obcí či státu se soukromými investory stavět nájemné byty s nižším než průměrným tržním nájemným. Stát by nejdříve vyčlenil 4,5 miliardy korun a v příštím roce by k němu přidala Národní rozvojová banka s 3,5 miliardy korun.

  Předseda představenstva Central Group Dušan Kunovský považuje zahájení programu za krok správným směrem. Finanční možnosti veřejných rozpočtů jsou ale podle něj velmi omezené a zmiňované programy nemohou krizi dostupnosti bydlení vyřešit. K tomu bude potřeba vynaložit stovky miliard korun a je tedy absolutně nezbytné do veřejné výstavby zapojit i soukromý sektor a soukromé finance, míní. Z odborných analýz podle developera vyplývá, že pokud by chtěla veřejná správa ovlivňovat dostupnost bydlení v ČR, pak je nutné, aby každoročně vznikalo alespoň 25.000 nových veřejných nájemních bytů.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte