Čarodějnice pod kontrolou. Jak připravit ohniště?

Pálení čarodějnic je odpradávna společenskou akcí. Těm už druhým rokem nepřeje koronavirus. Ohnivou filipojakubskou noc neboli keltský Beltain, jak se také čarodějnice nazývají, však můžete oslavit i uměřeněji. Čarodějnickou hranici si můžete postavit i na zahradě.

Čarodějnice přežily i vatry míru

Lidé věřili, že o této magické noci se čarodějnice slétají na sabaty, otevírají se jeskyně a poklady a nečisté síly mají největší moc. Na ochranu před nimi se zapalovaly velké ohně, u kterých se lidé scházeli. V Německu, Skandinávii, u nás a také v některých dalších evropských zemích se tato tradice stále udržuje živá. Na našem území přežila i období, kdy se místo pálení čarodějnic zakládaly vatry míru. Pokud chcete zůstat po čarodějnické noci v míru se sousedy, řiďte se našimi radami.

I když na zahradě nestavíte přímo vatru, uvědomte hasiče. Zbytečně tak nezpůsobíte požární poplach, kdyby bdělí sousedé měli pocit, že vám místo pár polínek hoří rovnou celá stodola. Do blízkosti ohniště postavte vědro s vodou, hadici napojenou na hydrant, případně rovnou hasicí přístroj, kdyby bylo potřeba zasáhnout. Hranici nezapalujte s pomocí benzinu. Raději použijte podpalovač nebo pochodeň..

Jak připravit ohniště?

Oheň nesmí být v místě vysokého porostu, na louce nebo v sousedství strnišť. Musí se stavět ve vzdálenosti minimálně 50 metrů od lesa. Ohniště nejdříve připravte: posekejte trávu i veškerý porost v bližším okolí, aby ani náhodně odlétnutý uhlík nemohl způsobit požár. Vlastní ohniště odhrabte až na zeminu, odstraňte i vyhrabané kořínky. Je dobré dokonce trochu odhrabat zeminu a vytvořit mírně zapuštěné páleniště. Okolí hranice obložte nehořlavým materiálem – kameny, cihlami nebo třeba betonovými kvádry.

Pálení čarodějnic. Zvyk, který nikdo nechtěl

Pak už se pusťte do řezání polen. Nejhezčí je hranice, která se k vrcholu zužuje, a tak polena nařežte od nejdelších po nejkratší. Aby se hořící hranice nerozkutálena, nikoho nezranila a nevypukl požár. Je potřeba, aby polena na sobě dobře držela. Můžete je protlouct hřebíky, ale se sekyrkou a šikovnýma rukama snadno uděláte na koncích polen zářezy tak, aby na sebe jednotlivá polena dostatečně pasovala.

Potom už jen polena skládejte na sebe, pasujte do zářezů a dovnitř hranice přidejte drobnější větve, kůru či chvojí, podle druhu dřeva, které máte k dispozici. Chcete-li, aby hranice trochu zavoněla a taky vypadala víc čarodějnicky, vyplňte ji porcí čerstvých jehličnatých větví. Staré pneumatiky a plechovky od a barev do hranice rozhodně nepřidávejte. Zlé duchy byste si možná naklonili, ale nepochybně byste si to rozházeli se všemi ostatními kolem.

Dnes, 17:10
Azurová voda linoucí se kolem velkých balvanů, do kterých často také naráží a tím vznikají...
Dnes, 15:21
Milá č. 18, slavný román amerického spisovatele Leona Urise, vychází opět v češtině. Podmanivý příběh...
Dnes, 14:57
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 14:57
Na severu a severovýchodě Česka hrozí ve středu odpoledne místy silné bouřky, ojediněle s krupobitím....
Dnes, 14:39
Možná jste to zaznamenali také. S volným časem v době koronavirové si člověk hledá rozptýlení...
Dnes, 14:35
S přicházejícím teplým a slunečným počasím nastává opět sezóna grilování. Ta je ale kromě příjemných...
Dnes, 14:30
Bojové sporty, motorismus a mnoho dalšího. Na české sportovní televizi SPORT 5 můžete sledovat pořady...
Dnes, 14:26
Miliony lidí už mají první dávku očkování za sebou a další před sebou. A jako...
Dnes, 11:31
Dnes si lze pochutnávat na stovkách druhů pochutin na dřívku. Jak už to ale tak...
Dnes, 10:58
Letos v březnu zemřelo v Česku podle předběžných údajů zhruba 16 600 obyvatel. Je to...
Dnes, 10:55
Ceny opět rostou, za co všechno si připlatíme?
Reklama