• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Češi míří k průměrné mzdě 36 tisíc korun. Dosáhnou ji v prosinci, míní analytik

  7.6.2019
  Marcel Mihalik

  Češi se mají z čeho radovat. Mají práci, platy jim rostou. Odráží se to na průměrné mzdě, která je nyní 32 466 korun. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu za první čtvrtletí. Úsměv ale tvář českého zaměstnance rozzáří v prosinci. Tehdy totiž průměrná mzda dosáhne podle analytika Lukáše Kovandy 36 tisíc korun.

  Českým firmám a ekonomice se daří. Stát lidem zaměstnaným ve veřejné sféře navyšoval platy. A z obojího těží i zaměstnanci v soukromém sektoru. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostla průměrná mzda za první čtvrtletí oproti loňskému roku o 7,4 %. Stejně tak je tomu u mediánu – tedy ukazatele, který zaměstnance dělí na dvě stejně početné skupiny, z nichž polovina má plat nižší, než medián, a druhá polovina naopak vyšší, než je medián. Mediám mezd nyní dosahuje 27 582 Kč (u mužů je to 29 936 Kč, u žen 24 982 Kč).

  Daňové zatížení. Daně a jejich výše v Česku v porovnání s jinými zeměmi.

  TOP 10 zemí s nejvyššími daněmi. O kolik stát Čechy odírá?

  „To svědčí o tom, že český trh práce je ve stále solidní kondici,“ uvedl pro Náš REGION renomovaný ekonom a analytik Lukáš Kovanda.

  Lukáš Kovanda
  Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
  (se svolením Lukáše Kovandy)

  Přiznává ovšem, že míra růstu mezd představuje zpožděný ekonomický ukazatel. Mzdy tak mohou růst i v čase, kdy už některé jiné makroekonomické ukazatele signalizují útlum ekonomiky. A to se podle některých ekonomů děje letos.

  Ekonomika šlape. Za posledních šest let přibylo v tomto čtvrtletí nejvíc firem

  Platy ovlivňuje také stát, když je zvyšuje zejména svým lidem. „Růstu mzdové hladiny v ekonomice pomáhá také politický tlak na vzestup minimální mzdy, od které se pak pro jednotlivé profese odvíjejí takzvané mzdy zaručené,“ dodává Kovanda.

  Před 253 lety se narodil „ekonom ponuré budoucnosti“ Malthus. Jak moc hrozí, že se naplnily jeho teze?

  V dalších čtvrtletích už reálné mzdy porostou podle Kovandy pomaleji než v prvním kvartále. „A sice v pásmu od tří od čtyř procent. Celkově letos vzrostou zhruba o čtyři procenta. V posledním letošním čtvrtletí by průměrná mzda měla atakovat úroveň 36 tisíc korun, a to poprvé v historii ČR,“ zdůrazňuje.

  prumerna_mzda
  (ČSÚ)

  Dopravce neplatil mýtné. Dostal pokutu

  FOTO: Celníci udeřili na FlixBus, dopravce neplatil mýtné

  Celníci udeřili na FlixBus, dopravce neplatil mýtné - Kontrola celní správyCelníci udeřili na FlixBus, dopravce neplatil mýtné - Kontrola celní správyCelníci udeřili na FlixBus, dopravce neplatil mýtné - Celní správa.


  Nepřehlédněte