Československá televize v 80. letech: Na výběr byla jednička a dvojka. Vzpomínáte na legendární hlasatele?

Další fotky

Mám za to, že s televizní programovou skladbou kolem roku 1980 by si dnešní populace asi stěží vystačila, co myslíte? Vysílání začínalo ráno v šest a končilo o půlnoci a na výběr jsme měli ze dvou programů – jedničky a dvojky.

Tehdy bylo úplně normální, že nás na televizní obrazovce vítal hlasatel nebo hlasatelka. Vedle Alexandera Hemaly si nejvíce si pamatuji Miloše Frýbu, který nám dělal v roce 1991 konferenciéra na maturitním plese v Radiopaláci na pražských Vinohradech. Patřil do hlasatelské „svaté trojice“ společně se Saskii Burešovou a Martou Skarlandtovou. Navíc byl první muž, který se na obrazovce Československé televize objevil v roli programového hlasatele.

Chtěl být popelářem, je z něj televizní hvězda. „Člověk se může naučit úplně všechno,“ tvrdí dnes Martin Pechlát

„Dobrý večer, vážení diváci, vítám vás u obrazovek…“ Tato slova říkal Miloš Frýba divákům u televizních obrazovek celých dvacet let.

V roce 1969 hledala Československá televize hlasatele zpravodajství, vlastně Televizních novin. Miloš Frýba se do konkursu přihlásil, vyhrál a byl přijat. „Přijel jsem s tou šťastnou novinou domů, rodiče živnostníci, dědeček legionář, a psal se rok 1969,“ vzpomínal v jednom z rozhovorů. „Maminka se rozplakala, tatínek řekl, že snad takovou ostudu bych nemohl udělat, a druhý den se mnou do Prahy jela maminka, aby výsledek konkursu zrušila.“

Hvězdná Lucie Borhyová četla dětem v hostivické školce Fíček

Netrvalo to dlouho a Miloše Frýbu oslovil tehdejší vedoucí hlasatelského oddělení s tím, že se připravuje vysílání druhého programu a nutně potřebují mezi stávající hlasatelky mužskou posilu. Následoval další konkurs a v roce 1970 nastupoval Miloš jako hlasatel druhého programu ČST (Československé televize).

Velmi brzy začal uvádět i nejrůznější pódiové pořady. „Konferoval jsem vše, na co si vzpomenete – Intertalenty, různé galaprogramy, všechny ty mírové slavnosti, družstevní dny, plesy, pořady pro brigády socialistické práce – všechno to, co tehdejší kultura produkovala.“ Zajímavostí bylo, že byl v ČST historicky prvním hlasatelem a musel zvládat odříkat dlouhé texty naživo a zpaměti, navíc zpočátku bez pomoci čtecího zařízení, které v té době ještě neexistovalo.

FOTO: Televizní hlasatelé

Televizní hlasatelé - Hlasatelé_1Televizní hlasatelé - Hlasatelé_2Televizní hlasatelé - Hlasatelé_3Televizní hlasatelé - Hlasatelé_4Televizní hlasatelé - Hlasatelé_5
Další fotky
Televizní hlasatelé - Hlasatelé_6Televizní hlasatelé - Hlasatelé_7Televizní hlasatelé - Hlasatele-8

Za pár let se Miloš Frýba spojil s Václavem Hybšem a s jeho orchestrem projezdil Československo křížem krážem. V roce 1990, ve svých pětačtyřiceti letech, odešel definitivně z obrazovky, protože se mu naskytla příležitost přejít do profese režiséra. Před odchodem do důchodu ho ale postihla mozková mrtvice a po dlouhé těžké nemoci 30. prosince 2010 zemřel.

Dnes, 17:11
Požadujete po svých dětech vykonávání domácích prací? Tak pozor, ať neskončíte jako jeden otec z...
Dnes, 11:50
Dálnici D11, která je kvůli demolici mostu uzavřená na okraji Prahy od sobotního odpoledne, se...
Dnes, 10:48
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 10:48
Princezna Krasomila ji proslavila. A filmový princ Miroslav, který ji v pohádce zbavil pýchy, se...
Dnes, 10:41
Správce Yosemitského národního parku vyfotil smutnou podívanou. Medvědice truchlila nad svým mládětem, které srazilo auto.
Dnes, 07:38
Šimpanzi a gorily spolu obvykle žijí v míru. V roce 2019 ale zoologové poprvé v...
Dnes, 07:37
Otázka, kdy a kde poprvé zaznělo současné pojmenování naší kotliny a zároveň nás všech příslušníků...
Včera, 08:12
První biograf na světě byl doslova tahákem na zvědavce, 28. prosince 1895 došlo dokonce k...
Včera, 08:11
Trest smrti oběšením byl od středověku obvyklým trest za krádeže. Díky tomu, že krádeže byly...
24.7.2021
Velkou tragédií málem skončil seskok padákem třicetiletého Lotyšana. V kritický moment se mu zamotala lana...
24.7.2021
Případ připomínající legendární vraždu Otýlie Vranské z 1. republiky otřásl na přelomu tisíciletí doslova celou...
Reklama