• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Čeští vědci slaví velký úspěch: vyvinuli přípravky, které pomůžou s obezitou i cukrovkou

  2.3.2024
  Doris Drienová

  Tým českých expertů dokázal účinně izolovat látky triterpeny, prospěšné lidskému tělu, a díky tomu z nich vyrobit tablety s cíleným uvolňováním v trávicím traktu. Výsledky výzkumu vědci potvrdili i klinickým testem.

  V tiskové zprávě o tom informovala Technologická agentura ČR (TA ČR), která projekt podpořila částkou 15,3 milionu korun z programu Epsilon. Triterpeny jsou přírodní látky, které pomáhají lepšímu trávení, přirozenému krevnímu oběhu i tlaku a přispívají k lepší imunitě.

  „Výsledek projektu přinesl zcela nový přístup v použití triterpenů s pozitivními účinky v celé řadě medicínských aplikací,“ uvedl předseda TA ČR Petr Konvalinka. Podle něj přípravky s obsahem triterpenů již existovaly, nicméně skutečnou míru vstřebávání v těle nikdo neřešil. Autoři projektu dokázali vyvinout stabilní lékovou formu, například tabletu, která se dokáže v lidském těle dobře rozpustit a vstřebat, což zvyšuje účinky triterpenů.

  V týmu byli odborníci z Výzkumného ústavu organických syntéz, Fakultní nemocnice Hradec Králové a společnosti K2pharm.

  „Přestože triterpeny mají řadu, odbornou společností uznávaných, pozitivních účinků jako protizánětlivé, antivirové a antioxidační, je jejich využití značně limitované obtížemi při chemické izolaci těchto látek z přírodních zdrojů a také nutností fyzikální modifikace k vyvolání požadovaného farmakologického efektu,“ řekl vedoucí výzkumu a vývoje společnosti K2pharm Milan Krajíček.

  Klinický test ve hradecké Fakultní nemocnici potvrdil, že nově vyvinuté přípravky přispívají ke snížení rizika rozvoje inzulinové rezistence, obezity, cukrovky 2. typu a metabolického syndromu, uvádí tisková zpráva.

  Triterpeny jsou tvořeny rozsáhlou podskupinou přírodních látek terpenoidů, které jsou rozšířené nejen ve vyšších rostlinách, jako jsou například mechorosty či kapraďorosty, ale ojediněle i v mořských organismech, plísních, mikroorganismech nebo houbách.

  Jedním z nejvýznamnějším triterpenů je skvalen, který se využívá v kosmetickém a farmaceutickém průmyslu a získává se například z olivového oleje nebo semen laskavce. Díky nové lékové formě, kterou vědci vytvořili, se jeho molekuly lépe vstřebají a mají silnější efekty na lidské tělo, mají například pozitivní účinek na spermie. „Je zřejmé, že v námi vyvinutých přípravcích je přítomný skvalen v kombinaci s dalšími antioxidanty, díky čemuž efektivně chrání DNA ve spermiích. Význam skvalenu jako molekuly s metabolickým a ochranným efektem před poškozením DNA spermií se uplatní zejména v industriálně rozvinutých zemích, kde je zvýšená expozice chemickými látkami,“ uvedl vedoucí výzkumného týmu z Fakultní nemocnice v Hradci Králové Zdeněk Zadák.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte