Chcete vidět, kam chodil Miloš Jakeš do práce a kterému domu se říká „Stalinův dortík“? Opuštěné budovy se otevřou!

11.5.2018
Fefík
Další fotky

Projekt Open House Praha je členem mezinárodní sítě Open House Worldwide, jejíž prioritou je prezentovat Prahu jako kulturní a otevřené město. Již od prvního ročníku festivalu je patronkou a tváří festivalu světoznámá architektka Eva Jiřičná, která byla u samotného zrození festivalu Open House v Londýně a dvacet let zasedala ve správní radě Open House London.

Chátrající Elsnicovo náměstí v pražské Libni se promění: Místní chtějí trhy a kavárnu, dostanou odpočinkový parčík

Objekty, které stojí za to spatřit – Praha 7

Bruselský pavilon Expo 58 stojí v Letenských sadech už od roku 1960. V rámci pavilonu – přímo v jeho srdci – byla oblíbená restaurace, která reprezentovala Československo na světové výstavě v Bruselu. O výstavbu obou budov se zasloužili projektanti František Cubr (1911 v Praze – 1976 tamtéž), Josef Hrubý (1906 ve Větrném Jeníkově – 1988 v Praze) a Zdeněk Pokorný (1909 v Pardubiceích – 1984 v Praze).

Zažije vyhořelé křídlo Průmyslového paláce na Výstavišti zmrtvýchvstání? Ještě rok si počkáme

Kolik se v Expu a na jeho terase natočilo filmů! Tak exkluzivní tam byl výhled na Prahu! Podnik fungoval až do roku 1990. Poté byla restaurace prodána do soukromého vlastnictví a objekt začal pomalu chátrat. Majitel historickému významu stavby nepřisuzoval takovou váhu, a zcela jej nechal se rozpadat. Po několika letech byl ve velmi dezolátním stavu, a bylo rozhodnuto o jeho rekonstrukci. Ta se uskutečnila v roce 2001, dnes je tu sídlo reklamní agentury.

Holubí dům stojí v Praze na Veletržní od roku 1882. Bývalou lékárnu dnes okupují ptáci

Zajímavý je také plovoucí dům Port X Lukáše Otevřela. Nebo Zátkovy sodovkárny z roku 1929, pestrobarevný objekt v Přívozní ulici, dnes sídlo reklamky Ogilvy. Veřejnosti se otevře i ministerstvo dopravy (František Roith, 1932) na protějším břehu řeky, kde svého času měl svůj pelech generální sekretariát Komunistické strana Československa.

Nebo se vydejte do Prahy 6, i ta se má čím chlubit!

Podívat se můžete třeba do ZŠ Bílá, postavené ve stylu meziválečné avantgardy. Je to bezesporu nejlepší dílo Jana Gillara (1904 v Příboru – 1967 v Praze), žáka Josefa Gočára, který pracoval v ateliérech Jana Zázvorky, Josefa Záruby – Pfeffermanna a Jaromíra Krejcara.

Chátrající obchod či honosná vila z první republiky. Proč opuštěné skvosty nikdo neopraví?

Velmi brzy se však osamostatnil a vzápětí zvítězil v soutěži na projekt tzv. Francouzských škol v Praze – Dejvicích. Stavebníkem areálu škol od mateřské přes základní až po gymnázium byla Společnost pro výuku francouzského jazyka.

Soutěž byla vypsaná v roce 1931 a mladý, teprve sedmadvacetiletý Gillar zvítězil projektem, kdy do plánovaného areálu rozmístil moderní účelné pavilony takové velikosti a typu, aby odpovídaly stáří dětí, které v nich budou pobývat. Na jeden konec areálu umístil třeba přízemní budovu mateřské školy, která měla celou jednu stěnu prosklenou tak, aby se za vhodného počasí dala úplně otevřít a třídy se tím propojily se zahradou. Škola byla otevřena v roce 1934, na její úplné dokončení chyběly peníze. A pak přišla válka…

Honosná Jakešova vila má po letech chátrání nového majitele. Koupil ji Babišův kolega, miliardář a uhlobaron

Od mládí levicově orientovaný Gillar se tím ovšem ve třiceti nesmírně proslavil. Areál patří mezi velevýznamné funkcionalistické stavby nejen v naší republice, ale je znám i mezi architekty v zahraničí, kteří jej přijíždí studovat.

Slavný ústav profesora Holého je také krásný

Nedaleko odsud, na Flemingově náměstí, se rozprostírá monumentální budova zemědělského výzkumáku, dnešního Ústavu organické chemie a biochemie, který v letech 1924-29 projektoval a budoval architekt a stavitel Josef Záruba – Pfeffermann (1869 v Praze – 1938 ve Starém Smokovci na Slovensku). Tento jednu dobu bubenečský místostarosta má na svém kontě i pozoruhodný ústav cukrovarnický ve Střešovicích.

FOTO: Open House Praha

Open House Praha - A zmen P1160620Open House Praha - A P1160627Open House Praha - A port xOpen House Praha - A openOpen House Praha - B gillar fr. školy
Další fotky
Open House Praha - B Gillarova škola 1-02Open House Praha - B flemingovo nám. 1935.Open House Praha - B Pelléova čp. 70 9Open House Praha - B hotel internacionál, 1955

Ústav organické chemie a biochemie proslavily osobnosti akademika Františka Šorma (tuším, že se o něm v 68. roce uvažovalo o jako možném prezidentovi) a samozřejmě profesora Antonína Holého. Vstup bude možný i do nejnovější části ústavu, které se bůhvíproč říká Květák.

Nemocnice hrůzy v Jílovém má nového majitele. Vstane chátrající dům z popela?

Zajímavá může být i návštěva vilky v bubenečské části Pelléovy ulice 70/20. Postavit si ji nechal v roce 1870 jistý Tobiáš Popper, pak patřila rodině Příbramových. Dnes tu hospodaří Památník národního písemnictví a slibuje autentickou pracovnu spisovatele Ladislava Mňačka.

A samozřejmě dortík (Stalinův) nakonec

A už prohlídkovou stálicí je podbabská zmenšenina Lomonosovovy univerzity – hotel International. Původně se jmenoval Družba, pak Hotel Čedok, po revoluci Holiday Inn, Crowne Plaza, starší generace mu ale jednoduše říkala Stalinův dort. Jedná se o jednu z nejtypičtějších ukázek socialistického realismu v Praze.

Nemocnice Na Bulovce připomíná místo pro urbex. Chátrající budova je na spadnutí, přesto se tady ještě ordinuje

Budovu má na svědomí Vojenský projektový ústav pod vedením F. Jeřábka z rozhodnutí tehdejšího ministra obrany Alexeje Čepičky. Stavěla se v letech 1952-56. Kolos má 16 pater, výšku 88 metrů, z toho vlastní objekt měří 67 metrů, kalich deset a hvězda ještě půldruhého metru k tomu. V současné době nabízí 278 plně klimatizovaných pokojů. V rámci návštěvy lze nahlédnout do baru Louise Armstronga či protiatomového krytu v podzemí.

Akce se samozřejmě koná v celé Praze, náš výběr na Prahy 6 a 7 byl zcela náhodný.

Více informací o akci najdete na stránkách: www.openhousepraha.cz .Nepřehlédněte