Chtěli jste obraz? Tak si počkejte. Petr Brandl, bohém a génius

Svíčka na stole tiše prská a plamínek knotu mele z posledního. Vosk vytvořil na desce stolu, politého vínem, tuhou, bizarní kaluž. Hosta vyhodit nemůžu, je to štamgast. Skicák i uhel jsem mu už raději vzal. Něco by se s ním mohlo stát. Je to blázen. Platil za všechny hosty v krčmě a dokonce i tuto drahou, voskovou svíčku si poručil. Ty lojové mu prý smrdí.

Ano, proslulý barokní malíř Petr Brandl, už byl takový. Byl to bohém, v pravém smyslu toho slova. Narodil se v říjnu roku 1668. V zemi již pevně katolické. Tatínek byl německý krejčí, maminka pocházela z české, rolnické rodiny. Na Šumavě byl českoněmecký živel běžný a nikdo tím nebyl překvapen. Krejčík se musel hodně ohánět svojí jehličkou, aby rodinu uživil a nakonec svoje řemeslo pověsil na hřebík. Odstěhoval se s rodinou do Prahy, pronajal si krčmu a to, nač dříve musel pracovat celý měsíc, to vydělal za den. Však to také bylo znát.

Před obrazy Rembrandta máme pocit, že i stíny září. Tajemství jeho černočerné barvy

Rodiče sice měli rádi peníze, ale svého syna měli raději, a z Petra se stal student jezuitského gymnázia u sv. Mikuláše na Malé Straně. Jezuité si potrpěli na disciplínu a tak se patnáctiletý Brandl, místo prohánění děvčat, dostal do učení k malířskému mistru Kristiánu Schröderovi. Tento pán byl správcem hradní obrazárny, a tak mohl mladičký adept malířského štětce tiše stát v úžasu, před obrazy Rubensovými, obrazy Veroneseho, Tiziana a jiných velikánů. Jeho učitel, který se v malířské technice dostal pouze ke kopírování těchto velkých vzorů, mu už nic dalšího poskytnout nemohl.

Bojoval s tělesnou vadou, možná právě proto vizionářsky zkřížil gotiku a baroko

Z domácích vzorů to byl o dvě generace starší Karel Škréta. Bohužel, nikdy se nesetkali, Brandlovi bylo tehdy šest let, když Škréta zemřel. V něčem však tito muži byli stejní. Neměli rádi klidný, usedlý život. Pro ránu zřejmě nešli příliš daleko, vždyť Brandlův velký vzor Škréta, jako zralý muž, propíchl v souboji o čtyřicet let mladšího soka. Není divu, pach třicetileté války tehdy ještě bylo cítit a lidský život se příliš necenil.

Petr Brandl měl skvělou paměť a učil se očima. Uměl vidět a záhy se to projevilo. Šlechtické rodiny i mnohé církevní řády se předháněly v nabídkách. Museli však tiše trpět, protože Brandl byl opravdu nevyzpytatelný. Čas u něho nehrál roli. Chtěli jste obraz? Tak si počkejte. Na jedno a totéž téma dokázal vytvořit mazanici a vzápětí dílo, hodné obrazárny.

FOTO: Barokní obrazy

Barokní obrazy - Petr BrandlBarokní obrazy - Petr Brandl – Simeon s JežíškemBarokní obrazy - Petr Brandl – hrabě ŠporkBarokní obrazy - Petr Brandl – Boháč

Občas vnímáme období vrcholného baroka jako dobu, kdy lidé, kromě boha, na nic jiného nemysleli. Není to přesné a Brandl byl tou výjimkou, která potvrzuje pravidlo. Byl již ženatý, měl tři děti, ale to mu nepřekáželo v tom, aby vydělané peníze dokázal obratem prohýřit.

Byl členem malířského cechu, ale spíš jen formálně, nesnášel jeho regule a řád. Miloval volnost. Zadlužoval se, byl i několikrát vězněn. Velmi často za něho platili dluhy i jeho mecenáši, jako byli například Černínové, Šternberkové, Lobkovicové. Petr Brandl žil barevný, sytý život a peníze u něho byly prostředkem, nikoliv cílem. Pokusil se i o několik nezdařených, finančních transakcí, jako byla třeba koupě zlatého dolu v Jílovém u Prahy. Bohužel žádná mu nikdy nevyšla, a malíř světové úrovně, Petr Brandl, zemřel v chudobě, 24. 9. 1735 v Kutné Hoře, kde je i pohřben. Tento bohém, bouřlivák a milovník života, po sobě však zanechal dílo, které je nesmrtelné.

 

Dnes, 11:39
Svatý František zahání lidi do chýšek, praví pranostika. Teplo tedy postupně střídá zima a je...
Dnes, 10:20
Jíst zdravěji, a přitom všechno co máte rádi? Ano, jde to a je to docela...
Dnes, 08:59
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
Dnes, 08:59
Sdílení zkušeností a příkladů dobré praxe, jak mohou firmy implementovat opatření ke zvládnutí pandemie covid-19,...
Dnes, 08:11
Když se dnes řekne teroristický útok, každého asi napadne výbuch, šílený střelec nebo něco podobného,...
Včera, 15:40
V uplynulém měsíci září jsme si státním svátkem připomněli významné výročí naší české státnosti. Kníže...
Včera, 13:56
Vláda Andreje Babiše věděla od půlky srpna o druhé vlně covid-19. Měla k dispozici matematické...
Včera, 13:40
Stres a strach, to jsou faktory, které opravdu podstatně ubližují naší psychice. Nyní, tedy v době,...
Včera, 13:00
Kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality pátrají v souvislosti s neoprávněným vyplacením kompenzačního bonusu po totožnosti...
Včera, 11:40
Kořeny habsburské dynastie sahají daleko do minulosti a jsou spojeny s mnoha zásadními událostmi. Jednou...
Včera, 09:20
Miliony částeček mikroplastů mohou denně spolykat děti krmené z plastových lahví. Uvádí to nová studie,...
Reklama