Činčila je velmi inteligentní a její srst u vás nevyvolá alergii. Víte, jak se o ni starat?

26.2.2021
Jiřina Pouzarová

Činčila je roztomilé, drobné a velmi inteligentní zvíře. Je jedním z mála hlodavců, jejichž srst nevyvolává u nemocných dětí alergické reakce. V průměru se činčila dožívá osmi let, ale může žít i dvanáct až osmnáct let. Nejvhodnější je chovat činčily v páru. Počítejte však s mláďaty – dvakrát ročně. Pokud chcete předejít chovu mláďat, pořiďte si pouze jedno zvíře. Můžete si pořídit také dvě samičky (nejlépe z jednoho vrhu, které spolu budou dobře vycházet.
Činčila je kontaktní zvíře, musíte jí proto chybějícího kamaráda v kleci nahradit svou pozorností a péčí.

Noční šplhavec

Činčily lze chovat téměř kdekoli v bytě. Je ale choulostivá na průvan, vlhkost, přímé sluneční světlo, déšť či mrholení. Z těchto důvodů není vhodné ji chovat na terase, balkoně nebo na zahradě rodinného domu. Pro chov činčily si připravte velkou klec, je poměrně náročná na prostor. Nepotřebuje klec širokou, ale takovou, která je co nejvíce konstuována do výšky. Velmi ráda totiž šplhá a leze, má ráda dostatek pohybu. Činčila je noční tvor, který přes den spí. Pro umístění klece proto vyberte takové místo, kde se nebudete vzájemně rušit.

(Ne)obyčejná morčata aneb Co jste možná nevěděli o těchto malých hlodavcích

Jak vybavit klec

Do klece umístěte různé větve a překážky, činčily je rády zdolávají. Všelijaké poličky či mezipatra jistě rády uvítají. Jsou to výborní skokani. V kleci nezapomeňte (nejlépe do horních pater) umístit domeček, do kterého se činčila může během dne schovat. Je to důležité pro její klidný spánek. Dále klec vybavte miskou na krmivo, napáječkou na vodu (miska je nevhodná, činčily ji často převrhnou) a ohrádkou na seno. Koupací písek do klece vkládejte v misce (nejlépe denně), ale nenechávejte jej v kleci pořádek. Činčily písek rychle znečistí. Koupel v písku je pro údržbu činčilí srsti velmi důležitá, snažte se proto činčilám koupel dopřát co nejčastěji.

Čím ji krmit

Nejvhodnějším krmivem pro činčilu je seno nebo zelené granule. Krmivo, které obsahuje sušené ovoce či různé zrní je vhodné pouze jako zpestření jídelníčku, nikoliv jako základ krmné dávky.Nepřehlédněte