Církev prodá Jindřišskou věž nejvyšší nabídce. Primátor se bojí, aby neskončila v nesprávných rukách

28.11.2022
Jitka Kačánová

Praha nemá čekat, že dostane k případné koupi Jindřišské věže zvláštní podmínky. Budova, která není podle církve sakrálním objektem, je momentálně k mání za 75 milionů. Pořídit si ji proto může kdokoliv a církvi je úplně jedno, zda to bude Praha 1, hlavní město, stát či soukromý majitel. Rozhodující pro ni bude jen to, kdo jí nabídne víc. Primátor se ale bojí, aby věž nedopadla jako nádraží Vyšehrad.

Zpráva, že církev prodává ikonickou středověkou památku nedaleko Václavského náměstí, vedení metropole zaskočila. „Řešíme prodej Jindřišské věže, aby se nedostala do nesprávných rukou! Že pražské arcibiskupství prodává tuto památku za 75 milionů korun, jsme se dozvěděli až z médií. Opravdu mě mrzí, že stavbu tohoto typu nenabídlo arcibiskupství k přímému prodeji nejdříve městu nebo městské části,“ napsal na svůj twitter primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Jeho věta, že nechce věž v „nesprávných rukách“, vyvolala ale pozdvižení. „Co jsou to ‚nesprávné ruce‘?“ zněla jedna ze slušnějších reakcí. „Nesprávné ruce jsou třeba ty, které nechávají nenávratně chátrat nádraží Vyšehrad,“ odpověděl Hřib. Poukázal na letitou neschopnost státu zabránit chátrání této secesní památky, která je v rukou soukromého majitele. „Komu to prodají, je jejich věc, že vám nedali vědět, je OK. A vy jste arbitr na určování správnych rukou? Je smutné, že nechápete kapitalismus, volný trh, svobodu apod.,“ přisadil si další diskutující.

Další kupci

Praha kvůli věži okamžitě iniciovala setkání mezi hlavním městem, Prahou 1 a arcibiskupstvím, aby se dohodly na dalším postupu. Z něj však vyplynulo, že církev nehodlá hlavnímu městu jako případnému zájemci o koupi Jindřišské věže připravit zvláštní podmínky. Podle generálního vikáře pražské arcidiecéze Jana Balíka musí církev jednat jako řádný hospodář a majetek, který je pro ni ekonomicky nevýhodný, prodat co nejlépe.

 

TO MI HLAVA NEBERE: Není všechno jedno!

 

„Jestli si ji koupí magistrát, Praha 1 nebo člověk, který má chuť mít takovou věž, aby se jednou jmenovala po něm, je z byznysového hlediska jedno. Pro nás je důležité prodat to tomu, kdo předloží nejlepší nabídku,“ prohlásil Balík. Současný mediální zájem o prodej věže dokonce přitáhl další potenciální kupce. To je podle Balíka pro církev dobrá zpráva.

Šance i pro Prahu

Nicméně arcibiskupství je připraveno dát i městu možnost přípravit vhodnou nabídku. Pražský radní pro majetek Jan Chabr, který se spolu se starostkou Prahy 1 Terezií Radoměřskou (oba TOP 09) setkání zúčastnil, uvedl, že církev poskytne městu potřebné informace a čas do konce roku, aby mohlo vypracovat analýzu nutnou pro předložení vlastní nabídky na odkup. „Předpokládám, že do konce roku bychom měli vědět, jestli město bude podávat nabídku, a pokud ano, tak v jaké výši,“ řekl Chabr. Rozhodnutí o samotném odkupu pak bude na zastupitelstvu, případně nové radě města, bude-li již zvolena.

Postoj arcibiskupství, které řeší pouze výslednou prodejní cenu, Balík vysvětuje tím, že církev se musí připravit se na dobu, kdy nebude dostávat peníze na svou činnost od státu. „Kromě toho máme spoustu majetku, který je přítěží. Je nevýdělečný, jeho opravy a údržba stojí obrovské finance, děláme tedy konsolidaci církevního majetku. Majetek, který je pro nás špatně využitelný, se snažíme transparentně prodat,“ dodal Balík.

JINDŘIŠSKÁ VĚŽ

Patří k pražské památkové rezervaci zapsané na seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Bývala zvonicí blízkého kostela svatého Jindřicha a svaté Kunhuty. Stavba z 15. století je vysoká téměř 66 metrů a je vybavena výtahem.Nepřehlédněte