• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Co udělat pro zahradu po zimě? Poradíme vám

  21.3.2021
  Jiřina Pouzarová

  Všichni zahrádkáři ten každoroční koloběh znají. Sotva roztaje sníh, chceme, aby naše práce nepřišla vniveč a stromy a rostlinky se zase probudily tak, jak jsme zvyklí.

  Zima je za námi, sníh naši zahradu opustil a opět nás čeká spousta práce s jejím zvelebením. S probouzením zahrady však příliš nespěchejte, počkejte na příznivé jarní počasí, které k zahradničení přímo vybízí. Nejenže byste mohli nastydnout, ale ani trávníku, stromům a květinám by to příliš neprospělo.

  Aby se z trávníku stal opět zelený koberec

  Zdravý trávník potřebuje vláhu, živiny a hlavně vzduch, který podporuje jeho správný růst. Po zimě se mu právě tolik potřebný vzduch nedostává. Proč? Po dobu zimy trávník zaroste mechem, různými kořínky a spadaným listím. Proto se mu na jaře hůře dýchá a může se stát, že je zažloutlý, místy suchý nebo dokonce vůbec neroste.

  Proto je třeba trávník zprvu „zachránit“ pomocí ventilátoru. Jde o speciální „sekačku“, která vás zbaví nežádoucího a z vašeho trávníku se opět stane krásný zelený koberec. Ruční ventilátor pořídíte zhruba za 400 korun, ceny elektrického vertikutátoru se pohybují od 1000 korun výše.

  Plánujete nový balkon? Máme pro vás pár tipů, jak začít

  Se sekáním trávy však počkejte, až tráva přesáhne A3 cm. Zvolte krátký sestřih, který trávu odlehčí a zajistí její kvalitní růst.

  Péče o zahradu vyžaduje alchymii

  Péče o zahradu vyžaduje alchymii a chemii. Aby jarní zahrada zůstala krásná po celou sezonu, je potřeba si pořídit chemické přípravky, které vaši zahradu ochrání proti plísním, škůdcům a různým chorobám. Pokud použijete správné chemické přípravky hned od začátku, nemusíte se bát, že byste o svou zahradu během zimy přišli. Nevíte si rady, jaké přípravky použít? Odborníci ve specializovaných obchodech a v zahradnictvích vám rádi poradí.

  Pokud chcete po zimě obohatit svou zahradu o nové druhy, zjistěte, které cibulky a hlízy můžete vysázet těsně po zimě, aby se stačily uchytit a neshnily v zemi.

  Ostříhejte“ stromy

  Všimli jste si, že s příchodem jara se ve větvích stromů objevuje spousta mužů s pilkami? Ulevují stromům od jejich „těžkých“ větví. Na jaře je potřeba stromy ostříhat, aby se jim v létě dařilo. K tomu vám pomohou i podpůrné přípravky, které zabrání výskytu strupovitosti, kadeřavosti i proti přezimujícím škůdcům.

  Pokud se budete řídit našimi radami, můžete si být jisti, že vás v létě stromy odmění zdravým, sladkým ovocem. Péče o zahradu se zkrátka vyplácí.  Nepřehlédněte