Čtyři vraždy ve jménu Satana. Milenci Kott a Kutílek o chlup unikli trestu smrti

19.7.2021
Jitka Kačánová

Otec Josefa Kotta byl vysokoškolský profesor, sám hrál výborně šachy. Byl vojákem z povolání, potom pracoval jako ochranka na ministerstvu vnitra. Jenže jeho nenechavost ho stála kariéru. Také Michael Kutílek byl nadané dítě – hrál dobře na klavír a věnoval se tenisu. Stejně jako Kott ale rád kradl, a tak ještě jako nezletilý si pobyl v polepšovně, kde se ovšem vůbec nepolepšil. Před otřesnou šňůrou vražd už měl za sebou 16 trestů. Mimochodem, 2. května, kdy zabili tři lidi, byl právě v České republice zrušen trest smrti.

Trik s uniformou

Po setkání Kotta s Kutílkem ve vězení v Minkovicích u Liberce, kdy mezi nimi proskočila i sexuální jiskra, se domluvili, že po propuštění budou „pracovat“ spolu. To znamená zločinem získají spoustu peněz a utečou za hranice. To byl původní plán. Po revoluci přišlo předčasné propuštění a řádění sériových vrahů už nestálo nic v cestě. Kott oprášil starou uniformu příslušníka Veřejné bezpečnosti, Kutílek ho doprovázel jako kriminalista v civilu. Pro zbraň si zajeli do Nýřan, kde v noci na 2. května z moci úřední nařídili strážnému v podniku Stavební stroje předložit ke kontrole služební zbraň. Pod vymyšlenou záminkou mu ji chtěli zabavit. Když strážný pojal podezření, že žádnými policisty nejsou a řekl jim to, Kott ho střelil přímo do hlavy. Kutílek se po vraždě pozvracel, což Kott komentoval slovy: „Myslel jsem, že jsi větší tvrďák!“

„Je hroznej zabiják.“ Vrah taxikářů zabíjel kvůli drogám, dostal doživotí

Po vraždě se vydali ku Praze, cestou ve Zbiroze naložili dvě šestnáctileté stopařky Ditu a Sylvii. Dívky chtěly svézt jenom do Berouna a kvůli Kottově uniformě se nebály k nim přisednout. Kousek za městem je však ti dva zavezli do lesa na odlehlé místo, kde je postupně ubodali. Celkem v nich lékaři na pitevně našli 57 bodných ran. Později se Kutílek nechal slyšet, že byl zcela pod vládou Satana a dívky ubodal levou rukou přesně podle satanistického rituálu. Původní verze ale byla, že jeden druhému chtěl ukázat, jak se zachází se ženskými. Kutílek také tvrdil, že dívky zavraždil jen on sám, soudní lékařka ale potvrdila, že bodali oba pachatelé.

Další den, 3. května, si stopli v Praze taxikáře, kterého také zastřelili a okradli – vzali mu hodinky a tisíc korun. Vrátili se znovu na silnici mezi Prahou a Plzní a v motorestu Tři sudy u Kařezu vzbudili v kabině kamionu spícího řidiče. Střelili ho do hrudníku, ale kulka, která vyšla ze zadní části hlavy, ho naštěstí nezabila. V domnění, že je mrtvý, ho okradli a zmizeli.

Krádež se jim vymstila

Ukradené věci z kabiny kamionu je nakonec usvědčily. Kott, který kdysi v nýřanském závodě, kde vraždili poprvé, pracoval, se podle policejních informátorů sháněl po zbrani a měl doma i uniformu. Začali proto po něm pátrat kriminalisté, a když ho navštívili v místě bydliště, jeho dcera si tam hrála s autíčkem, jehož zmizení nahlásil řidič kamionu. Dal jí ho táta. Přestože se Kott k žádné vraždě nikdy nepřiznal a všechno vzal na sebe Kutílek, soudce je oba poslal do vězení na doživotí. Kutílek se později přiznal i k vraždě devatenáctiletého mladíka, kterému počátkem roku 1990 – ještě před společným vražděním s Kottem – vrazil v Plzni na ulici nůž přímo do srdce. To už se mu ale do celkové výše trestu nezapočítalo. V roce 2017 zemřel ve vězeňské nemocnici, Kott zůstává dál za mřížemi.

Zdroj: kriminalita.euNepřehlédněte