Demokracie se neobejde bez bytostných demokratů, naopak ji ohrožuje lhostejnost občanů, řekl ústavní právník Jan Kysela

19.11.2019
Andrea Cerqueirová

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský uvedl, že po roce 1989 zvítězil názor, že se bude pracovat na diskontinuitě s předlistopadovou legislativou. Něco šlo lehce, něco ztuha. Hodně se podle něj diskutovalo kupříkladu o restitucích. Podle slov senátora Jiřího Dienstbiera bylo důležité, že součástí ústavního pořádku se stala Listina základních práv a svobod, zároveň jsme se hodnotově vrátili do Evropy.

O lidských právech se často mluví s despektem

Dnes je podle Dienstbiera problém, že o lidských právech se mnohdy mluví s despektem, jsou útoky na libovolné skupiny občanů, zejména na menšiny. Vstupem do Evropské unii jsme na sebe vzali společné hodnoty jako solidárnost, nejen hájení národních zájmů, to ale někteří nepřijali za své. Problémem jsou kupříkladu i útoky na veřejnoprávní média.

Prohlédněte si dosud nikdy nezveřejněné fotografie ze 17.listopadu 1989. Byly teprve nedávno objeveny…

Demokracii ohrožuje lhostejnost občanů

Podle ústavního právníka Jana Kysely se demokracie neobejde bez bytostných demokratů, lidí s kritickým myšlením, naopak ji ohrožuje lhostejnost občanů, protože může být jednoduše podvrácena demokratickými prostředky těmi, kdo ji nechtějí.

Generál Petr Pavel hovořil mimo jiné o členství v Severoatlantické alianci. Uvedl, že jako pro členy NATO to už není „o nás bez nás“, můžeme se podílet na rozhodování, to, že toho občas nevyužíváme, je náš problém. Na jiné fakultě – Filozofické fakultě Univerzity Karlovy – stávkovali několik dnů někteří studenti, jejichž požadavky se týkali hlavně ochrany klimatu.

Korzo Národní a velký koncert na Václaváku

V Praze i v regionech se 17. listopadu, který připadl na neděli, konalo plno dalších přednášek, besed a dalších akcí. Na pražské Národní bylo tradiční Korzo Národní, procházely tudy tisícovky lidí, kteří zapalovali svíčky za zbité studenty, na Václavském náměstí se konal velký koncert a plno stánků, kde bylo plno hostů, kteří vzpomínali na listopad 1989. Kupříkladu předseda Člověka v tísni Šimon Pánek řekl, že je důležité nemyslet si, že ti, co si myslí něco jiného a volí jinak, jsou horší. Na koncertě také zaznělo, že „svoboda je jako vzduch, když je, tak si to ani neuvědomujeme, když není, dusíme se“. Zmíněno bylo i to, že je třeba řešit sociální problémy.

Některé akce byly kritické k současnému systému

Organizátoři některých jiných akcí dali najevo kritiku stávajícího systému, kupříkladu Komise mládeže KSČM na Florenci připevnila věnec s nápisem „Obětem kapitalismu 1989-2019“. Na demonstraci Skutečné levice, konané na náměstí Republiky, zase například Martina Landergott uvedla, že „mnohé naděje zůstaly nenaplněny, mnohé sliby byly porušeny a místo starých křivd a nespravedlností vyrostly nové“ – mluvila mimo jiné o problému exekucí, které lidi dostávají do zoufalých situací.

Vojmír Srdečný v roce 2011

Zemřel poslední očitý svědek událostí listopadu 1939 Vojmír Srdečný. Rozloučení bude 23. srpna!

17. listopad nese letos premiérově dva názvy

U Hlávkovy koleje byl připomenut 17. listopad 1939, účastníci drželi minutu ticha za Vojmíra Srdečného, který byl posledním očitým svědkem tehdejších událostí a letos v srpnu v nedožitých stých narozeninách zemřel. Účastníci zároveň ocenili, že zákonodárci konečně schválili, aby státní svátek, který připadá na 17. listopadu, nesl dva názvy. Jak Den boje za svobodu a demokracii, který je připomínkou roku 1989, tak původní Mezinárodní den studentstva, který odkazuje na rok 1939. Letos už oba názvy nesl.Nepřehlédněte