Zemřel poslední očitý svědek událostí listopadu 1939 Vojmír Srdečný. Rozloučení bude 23. srpna!

22.8.2019
Andrea Cerqueirová

Vojmír Srdečný, který byl za statečnost oceněn Československým válečným křížem 1939, pracoval po válce jako tělocvikář-vychovatel, dětí, kteří zůstali po nacisty zavražděných rodičích, zasloužil se o založení Kladrubských sportovních her, několikrát se zúčastnil paralympijských her, působil jako pedagog na katedře tělesné výchovy Pedagogické fakulty v Hradci Králové.

Nacisté ho poslali do Dachau, před komunisty uprchl do Anglie. O jeho smrti před 40 lety informoval Hlas Ameriky. Ferdinand Peroutka

Poslední rozloučení s ním se uskuteční v pátek 23. srpna ve 12 hodin v Nové obřadní síni na pražských Olšanských hřbitovech. Loni se dožil toho, oč léta spolu s dalšími, postupně umírajícími pamětníky, skromně žádal. Zákonodárci schválili, aby státní svátek, který připadá na 17. listopadu, nesl dva názvy. Jak Den boje za svobodu a demokracii, který je připomínkou roku 1989, tak původní Mezinárodní den studentstva, který odkazuje na rok 1939.

Svátek byl vyhlášen v roce 1941 v Anglii

Oficiální název nyní zní Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva, novela zákona o státních svátcích vstoupila v účinnost letos v dubnu. O rozšíření názvu se v minulých volebních obdobích nesly spory, návrh několikrát nebyl schválen, legislativním kolečkem prošel až loni.

FOTO: Vojmír Srdečný

Vojmír Srdečný - Vojmir Srdecny – rok 2011Vojmír Srdečný - U Hlávkovy koleje – foto AC

Kritici měli za to, že se tím upozadí rok 1989, pamětníci a obhájci oponovali, že smyslem není jakkoli relativizovat události před třiceti lety, nýbrž do kalendářů zapsat i události z roku 1939 – svátek byl vyhlášen v roce 1941 na manifestačním shromáždění v Anglii, kterého se zúčastnili delegáti z šestadvaceti zemí.Nepřehlédněte