• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Dešťovka z podzemní nádrže v parku Královka bude sloužit k zalévání

  5.12.2023
  Renata Říhová

  V břevnovském parku Královka probíhají stavební práce. Bagry hloubí jámu do svažitého terénu, kam bude zabudována akumulační nádrž na dešťovou vodu. Sloužit bude k zalévání zeleně.

  Radnice šesté městské části začala v parku Královka realizovat projekt modrozelené infrastruktury, který připravila ve spolupráci s Fakultou stavební ČVUT v Praze. Dešťová voda bude ze zpevněných ploch parku stékat do akumulační nádrže, odkud se bude prostřednictvím nadzemního hydrantu využívat pro zálivku zeleně na Šestce.

  „V Praze 6 postupně prověřujeme všechny způsoby, jak zadržovat vodu na vhodných místech, aby neodtékala bez užitku do kanálu. Svažitý terén parku Královka se na zadržování vody hodí,“ řekl radní Prahy 6 pro životní prostředí a klima Petr Palacký (Zelení).

  Projekt modrozelené infrastruktury vznikl ve spolupráci se stavební fakultou ČVUT. Podzemní retenční nádrž na dešťovou vodu bude mít objem 111 krychlových metrů, voda se z ní bude čerpat prostřednictvím nadzemního hydrantu. Systém čerpání vody je gravitačního charakteru, proto nebude nutné používat žádná elektrická čerpadla. „Zachycenou vodu budeme moci využívat pro závlahu stromů v Břevnově a okolí tak, abychom stromy nemuseli zavlažovat pitnou vodou,“ vysvětlil radní Palacký.

  Královka není jediný projekt v Praze 6 týkající se modrozelené infrastruktury. Z hlediska morfologie terénu je vhodným místem pro zachytávání srážkové vody park Kotlářka. Zde se podařilo naprojektovat retenční jezírko, i z něj bude moci být voda využívána pro závlahy. „Retenční nádrž plánujeme i na Lotyšském náměstí, v rámci rekonstrukce přilehlé ulice, a prověřujeme i další lokality, aktuálně například Dědinu,“ doplnil Petr Palacký.

  Realizace projektu, včetně lokálních přeložek dešťové kanalizace, vyjde na 6 milionů korun. Téměř celá akce je financována z dotace hlavního města Prahy. Práce na Královce si nevyžádají zásahy do vzrostlých stromů a potrvají do konce tohoto roku.

  Zdroj: TZ MČ Praha 6


  Témata:

  Nepřehlédněte