Děti zachraňují životy, hasí požáry i pomáhají starým lidem. Získaly ocenění v Dětském činu roku 2020

Záchrana života, hašení požáru, pomoc starším lidem a mnoho dalšího. Již pošestnácté byl uskutečněn projekt Dětský čin roku, kdy žáci základních škol a osmiletých gymnázií zasílali svoje příběhy. O vítězích v sedmi kategoriích rozhodlo online hlasování.

Dětský čin roku 2020 vyhlásil vítěze v kategoriích – Záchrana lidského života, Pomoc ostatním, Kolektivní pomoc, Pomoc přírodě, Dobrý nápad, Pomoc [email protected] netu a Pomoc starším lidem. Kromě sedmi soutěžních kategorií byly předány i dvě speciální ceny. Vítězové obdrželi věcné dárky a pro školu šek v hodnotě deset tisíc korun na nákup školních pomůcek.

Vzhledem k aktuální situaci se letos poprvé v historii projektu nemohlo uskutečnit tradiční slavnostní vyhlášení vítězů na Staroměstské radnici. Přizváni by měli být společně s vítězi příštího ročníku. Dlouholetý čestný předseda Dětského činu roku Aleš Háma, který tradičně akci moderuje, uvedl, že ho příběhy jako vždy dojaly. „Obzvlášť v této době to i nás dospělé dokáže velmi povzbudit a zároveň inspirovat,“ dodal.

Zachráněný bráška, radost starých lidí

Za záchranu lidského života byl oceněn dvanáctiletý Tomáš Mostýn ze ZŠ Slezská Ostrava, který zachránil život dvouletému bráškovi Kubáskovi, který spadl do bazénu. V kategorii Pomoc ostatním byl oceněn třináctiletý Šimon Žila z téže školy. Spolu s rodiči a sourozenci se v nouzovém stavu zapojil do pomoci sousedům při nákupech, vyzvedávání léků či stříhání látek na roušky. V kategorii Pomoc starším lidem byli oceněni dvanáctiletí Sebastian Ryška a Tadeáš Malík, taktéž ze základní školy ve Slezské Ostravě. Udělali radost babičkám v domově pro seniory, pro které připravili pohoštění a program.

Dětský čin roku 2018 má svoje hrdiny už počtrnácté!

Za Kolektivní pomoc byl oceněn desetiletý Šimon Šmíd ze základní školy v Prostějově, který spolu s dalšími vymyslel soutěž s názvem Život se zvířecími kamarády, do které se zapojilo 46 seniorů, kteří posílali fotky, příběhy, výrobky z keramiky či hračky zvířat, děti ze školní družiny jim naopak zaslali vlastnoručně vyrobené dárky. V kategorii Pomoc přírodě uspěla dvanáctiletá Klára Kaločová ze základní školy ve Slezské Ostravě. S kamarádkou pomáhají paní se starým a nemocným poníkem Mášou a dalšími koníky.

Nákup knih i pochod za Karla Gotta

Dvanáctiletá Adéla Ryšavá ze základní školy Trutnov 2 uspěla v kategorii Dobrý nápad, když vymyslela využití vítězných peněz z loňského ročníku Dětského činu, kde uspěl její spolužák Jenda. Jí a další napadlo poukaz věnovat do školní knihovny na nákup nových knih. Dvanáctiletá Tereza Svobodová ze základní školy v Trutnově uspěla v kategorii Pomoc [email protected] netu. Přes aplikaci Snapchat ji oslovil neznámy kluk, poslal jí své intimní fotografie i video, vyhrožoval jí a žádal o telefonní číslo a heslo. Tereza se poradila s kamarádkou, zablokovala si ho a vše ukázala rodičům, později i učitelce. Aplikaci si vymazala z telefonu.

Speciální ocenění získal třináctiletý Martin Kašpárek ze základní a mateřské školy Slavkov, který svěřil příběh kamaráda Honzu, který se pustil do hašením požáru, který vypukl u nich v domě, zaběhl i za dobrovolnými hasiči. Speciální ocenění dostala i čtrnáctiletá Kateřina Mašková z mateřské a základní školy při Fakultní nemocnici Brno – Černopolní, která V den, kdy zemřel Karel Gott, uspořádala pochod na jeho počest, na který přizvala spolužáky. Přes nepřízeň počasí se jim povedlo projít dvacetikilometrovou trasu, nápad je velmi sblížil.

Pomáhat se dá vždy

„Letošní příběhy zaslané dětmi mě opět velmi potěšily a potvrdily smysl našeho projektu. Ukazují, že pomáhat se dá vždy, nehledě na okolnosti. S velkou radostí a dojetím čteme o tom, jak si děti uvědomují potřebu pomáhat i v tomto nelehkém období. Udělat něco pro ostatní nebo okolí jim není vůbec cizí,“ shrnula členka správní rady Nadačního fondu Dětský čin roku Alžběta Suchanová.

V projektu Čtení pomáhá načetly děti pro charitu padesát milionů korun

Projekt každoročně podporuje i řada známých osobností z oblasti kultury a sportu, kupříkladu herečky a zpěvačky Petra Černocká či Jitka Čvančarová, herec Jan Révai, moderátorky Zora Jandová a Lucie Křížková, sportovec Jiří Ježek, zpěvačka Lenny a zpěvák Zbyněk Drda.

Včera, 15:35
Nenaučil jsem se vládnout. Paradoxně jsem s touto kvalifikací vydržel na trůnu více než čtyři...
Včera, 15:19
Dvaadevadesátiletá Alena Rousová z Rožnova pod Radhoštěm měla být už dnes očkována proti covidu-19. Aplikace...
Včera, 13:25
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 13:25
Nebeská trumpeta neboli durman, botanickým jménem „Datura“, je krásná, ovšem také velmi jedovatá vytrvalá rostlina...
Včera, 11:44
Jaderná elektrárna Temelín začala dnes zdarma plošně testovat vybrané pracovníky i dodavatele na covid-19. ČEZ...
Včera, 11:28
V noci na dnešek v Beskydech teploty klesly hluboko pod bod mrazu. Na Lysé hoře...
Včera, 05:48
V noci z 28. na 29. prosince 1941 odstartoval z Anglie bombardér, na jehož palubě...
17.1.2021
Dneska přinášíme několik tipů na to, kterak výborně zabavit děti a na chvíli je odtáhnout...
17.1.2021
Hypochondrie je porucha osobnosti, která vede k neustálému přesvědčení, že je člověk nemocen. Hypochondr si...
17.1.2021
Čím jiným by měl začínat seriál o slavných mordech v hlavním městě Čech než proslulým...
17.1.2021
Na severní Floridě ji lidé pozorují čtyřikrát do roka, ale v kanadském Churchillu si ji...
Reklama