mapa regionů
zavřít mapu

Do čtenářského projektu, v němž žáci základních a středních škol čtením knih přispívají na charity v Česku i zahraničí, se registrovalo už přes čtvrt milionu čtenářů.
Společně tak pomohli více než pěti stovkám charitativních organizací. Díky projektu například Nymburská porodnice získala nové přístroje, v současnosti mohou mladí čtenáři podpořit léčbu onkologicky nemocných dětí.
Projekt Čtení pomáhá dává už osm let četbě knih zcela nový rozměr. Žáci díky němu podporují nejen lásku ke knížkám, na jejichž výběru se podílí ambasadoři jako Zdeněk Svěrák a Alena Ježková, ale čtením zároveň pomáhají dobré věci. Děti mají totiž možnost po přečtení knihy a správném zodpovězení testových otázek získat padesátikorunový kredit. Ten neutratí samy, ale pomohou některé z deseti vybraných charit. Mezi čerstvě zařazené projekty patří léčba a diagnostika onkologicky nemocných dětí v gesci Nadačního fondu dětské onkologie Krtek.
Splnění testu není zdaleka tak jednoduché, děti musí danou knihu skutečně pečlivě číst. Například knihu To od Stevena Kinga testovalo téměř dva a půl tisíce středoškoláků, přičemž uspěla jen necelá čtvrtina z nich. Jirkův tajný klíč k vesmíru od Stephena a Lucy Hawkingových četlo pozorně pětačtyřicet procent testujících a vybrali tak skoro sto tisíc korun. Zdaleka nejvíce pomáhá sága Harryho Pottera, která vyčetla bezmála 10 milionů korun, z českých knih je to Povídání o pejskovi a kočičce s dvěma miliony korun.
Zakladatelem a donátorem projektu Čtení pomáhá je český filantrop a odborník na vzdělávání Martin Roman. Před osmi lety tak reagoval na špatné výsledky českých žáků v mezinárodním testu čtenářské gramotnosti PISA. Projekt měl zvýšit motivaci dětí k četbě a zlepšit jejich porozumění psanému textu. „Čtení pomáhá je akce záslužná po mnoha stránkách – propaguje knihy, vzdělává děti a zároveň je učí solidaritě a soucitu. A navíc ještě prokazatelně pomáhá. Je to báječný nápad,“ říká k projektu jeho ambasador, básník a textař, Jiří Dědeček.