Dětský tábor vyprázdnila střevní chřipka

Celkem 11 dětí bude na tábor v Kounicích vzpomínat ještě dlouho. Turnus totiž provázela střevní chřipka. Středočeští hygienici kvůli mimořádné situaci nařídili protiepidemická opatření a státní zdravotní dozor. Dvě děti skončily na ambulanci infekční kliniky Nemocnice na Bulovce.

„Na dětském táboře v Kounicích čp. 30, Slunečné údolí, rekreační areál Garnaturus v okrese Kutná Hora onemocnělo v době od 17. do 20. srpna 2019 celkem 14 osob akutní gastroenteritidou. Tábora se účastní celkem 69 osob z České i Slovenské republiky,“ oznámila ředitelka protiepidemického odboru Středočeské hygienické stanice Lilian Rumlová.

Podle informace o mimořádné epidemiologické situaci bylo mezi nemocnými 11 dětí a tři dospělí.

První případ byl podle hlášení zaznamenán 17. srpna ve večerních hodinách. Průběh onemocnění byl charakterizován náhle vzniklými příznaky jako opakované zvracení, bolesti břicha, nevolnost, většinou bez teplot, ojediněle zvýšená teplota. Onemocnění probíhalo ve většině případů lehce, k úpravě došlo do 24 hodin. „Šest dětí bylo ošetřeno ve zdravotnických zařízeních, z toho dvě na ambulanci infekční kliniky Nemocnice na Bulovce,“ dodala Rumlová.

Na kutnohorské pracoviště KHS Středočeského kraje byl zvýšený výskyt zažívacích obtíží telefonicky nahlášen 19. srpna ve večerních hodinách a následující den hygienici provedli epidemiologické šetření a státní zdravotní dozor.

„Na místě bylo zjištěno, že ubytování dětí je zajištěno v chatkách. Zásobování vodou je ze studny a před začátkem tábora byl KHS předložen rozbor pitné vody z dubna 2019 s vyhovujícími ukazateli. Stravování dětí je zajištěno v kuchyni, která je součástí areálu společně s jídelnou. Stravování mají děti pětkrát denně (snídaně, svačina, oběd, svačina, večeře). Kontrolou provedenou oddělením hygieny výživy nebyly zjištěny závady,“ uvádí zpráva hygieniků.

Provozovatel tábora podle hygieniků plnil nařízená protiepidemická opatření.  Jednalo se o provedení ohniskové dezinfekce, přípravu dezinfekčních roztoků, vyčlenění úklidových pomůcek, izolaci nemocných a vyčlenění WC pro ně, zajištění dezinfekce na ruce a ručníků k utírání rukou, oddělené stravování nemocných od zdravých. Bylo také nutné vyčlenit stolní nádobí a následně ho dezinfikovat. Prádlo potřísněné biologickým materiálem označit jako infekční. Hygienici zakázali účast na hromadných a společenských akcích a nařídili okamžité hlášení každého nového případu.

Nové onemocnění už naštěstí nebylo zaznamenáno. Podle hygieniků mohlo být zdrojem nákazy pravděpodobně dítě, které vykazovalo známky onemocnění těsně po přijetí na tábor. Nákaza se dále šířila nejprve na osoby sdílející chatku s prvním nemocným a dále na další osoby. K šíření docházelo pravděpodobně i přímým kontaktem nebo nepřímo prostřednictvím kontaminovaných předmětů.

Žijte s otevřenou myslí, jen tak můžete dosáhnout v životě úspěchu

Dnes, 13:40
Koňovití savci existují přibližně 55 milionů let. Za tuto dobu vytvořili více než deset druhů,...
Dnes, 10:20
Mnozí vydavatelé časopisů to vědí a vidí v tom klondike. Sázejí na ženskou potřebu vrby...
Dnes, 08:11
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
Dnes, 08:11
Baťova obchodní strategie je dnes už poměrně známá, výrobna obuvi, výstavba domů pro své zaměstnance,...
Včera, 14:20
Mrazivá noc počínající zimy pomalu končí. Krajina je dosud poseta mnoha tisíci ohníčků, u kterých...
Včera, 13:40
Lidé se pomalu ale jistě stěhují z měst na venkov. Někdo tam jde, protože chce...
Včera, 11:40
Jistě si všichni umíme představit, že období raného středověku nepatřilo právě k těm nejklidnějším. Nájezdy...
Včera, 11:11
O splavnění řeky Moravy se lidé snažili několik století, ovšem až v první polovině toho...
Včera, 06:40
Předvánoční pečení patří k době adventu stejně jako věnec se čtyřmi svíčkami. Krásně provoní byt vanilkou,...
1.12.2020
Jako by to snad nebyla ani architektura, ale jen pouhá hračka, stavebnice Lego. Mezi naprosto...
1.12.2020
Budoucnost práce budou určovat flexibilita a odolnost. Současná krize vyžaduje od firem, aby naslouchaly potřebám...
Reklama