Dětský tábor vyprázdnila střevní chřipka

Celkem 11 dětí bude na tábor v Kounicích vzpomínat ještě dlouho. Turnus totiž provázela střevní chřipka. Středočeští hygienici kvůli mimořádné situaci nařídili protiepidemická opatření a státní zdravotní dozor. Dvě děti skončily na ambulanci infekční kliniky Nemocnice na Bulovce.

„Na dětském táboře v Kounicích čp. 30, Slunečné údolí, rekreační areál Garnaturus v okrese Kutná Hora onemocnělo v době od 17. do 20. srpna 2019 celkem 14 osob akutní gastroenteritidou. Tábora se účastní celkem 69 osob z České i Slovenské republiky,“ oznámila ředitelka protiepidemického odboru Středočeské hygienické stanice Lilian Rumlová.

Podle informace o mimořádné epidemiologické situaci bylo mezi nemocnými 11 dětí a tři dospělí.

První případ byl podle hlášení zaznamenán 17. srpna ve večerních hodinách. Průběh onemocnění byl charakterizován náhle vzniklými příznaky jako opakované zvracení, bolesti břicha, nevolnost, většinou bez teplot, ojediněle zvýšená teplota. Onemocnění probíhalo ve většině případů lehce, k úpravě došlo do 24 hodin. „Šest dětí bylo ošetřeno ve zdravotnických zařízeních, z toho dvě na ambulanci infekční kliniky Nemocnice na Bulovce,“ dodala Rumlová.

Na kutnohorské pracoviště KHS Středočeského kraje byl zvýšený výskyt zažívacích obtíží telefonicky nahlášen 19. srpna ve večerních hodinách a následující den hygienici provedli epidemiologické šetření a státní zdravotní dozor.

„Na místě bylo zjištěno, že ubytování dětí je zajištěno v chatkách. Zásobování vodou je ze studny a před začátkem tábora byl KHS předložen rozbor pitné vody z dubna 2019 s vyhovujícími ukazateli. Stravování dětí je zajištěno v kuchyni, která je součástí areálu společně s jídelnou. Stravování mají děti pětkrát denně (snídaně, svačina, oběd, svačina, večeře). Kontrolou provedenou oddělením hygieny výživy nebyly zjištěny závady,“ uvádí zpráva hygieniků.

Provozovatel tábora podle hygieniků plnil nařízená protiepidemická opatření.  Jednalo se o provedení ohniskové dezinfekce, přípravu dezinfekčních roztoků, vyčlenění úklidových pomůcek, izolaci nemocných a vyčlenění WC pro ně, zajištění dezinfekce na ruce a ručníků k utírání rukou, oddělené stravování nemocných od zdravých. Bylo také nutné vyčlenit stolní nádobí a následně ho dezinfikovat. Prádlo potřísněné biologickým materiálem označit jako infekční. Hygienici zakázali účast na hromadných a společenských akcích a nařídili okamžité hlášení každého nového případu.

Nové onemocnění už naštěstí nebylo zaznamenáno. Podle hygieniků mohlo být zdrojem nákazy pravděpodobně dítě, které vykazovalo známky onemocnění těsně po přijetí na tábor. Nákaza se dále šířila nejprve na osoby sdílející chatku s prvním nemocným a dále na další osoby. K šíření docházelo pravděpodobně i přímým kontaktem nebo nepřímo prostřednictvím kontaminovaných předmětů.

Žijte s otevřenou myslí, jen tak můžete dosáhnout v životě úspěchu

Dnes, 07:30
Britská média oznámila zprávu o úmrtí šedesátiletého pilota British Airways Nicholase Synnotta. Muž zemřel několik...
Dnes, 06:30
Když bylo v Praze 28. září 1842 otevřeno tzv. Nové divadlo, byla vlastně otevřena jedna...
Včera, 07:29
Komerční článek
Vedení měst často poptává řešení, které neprošlo analýzou toho, co občané opravdu potřebují. Dokumenty zadání...
Včera, 07:29
Sezona opalování je tady. Proti škodlivým složkám slunečního záření je nutné se chránit. Jenže mnohé...
Včera, 07:20
Byla jednou z nejvýraznějších postav české kinematografie druhé poloviny dvacátého století. Všichni si ji pamatujeme...
12.6.2021
Když přišla zpráva o úmrtí výborné herečky a nezapomenutelné Popelky Libuše Šafránkové, na chvíli se...
11.6.2021
Hroch obojživelný (Hippopotamus amphibius) je hned po slonovi druhým největším suchozemským savcem, jenž dosahuje délky...
11.6.2021
V neděli večer dorazí na břeclavský hraniční přechod konvoj americké armády, který bude přes Česko...
11.6.2021
Devadesátiletý muž se dočkal okamžiku, ve který už ani nevěřil. Po 58 letech se setkal...
11.6.2021
Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie covidu-19. Pravděpodobně na podzim nastane zhoršení, bude stoupat reprodukční...
11.6.2021
Panna Kateřina Lehouská z Malevic, pohání Václava Lehouského odtud z Malevic, viniti téhož Václava chce...
Reklama