Dnes začíná chanuka, židovský svátek světel

28.11.2021
Redakce

Dnes začíná osmidenní židovský svátek chanuka, známý jako svátek světel. Vrchní pražský rabín David Peter zapálí první chanukovou svíci v 18:00 v Památníku ticha na pražském nádraží Bubny. Setkání nazvané Světlo pro vítězství završí letošní vzpomínkový cyklus k 80. výročí zahájení deportací Židů z českých zemí.

Chanuka připomíná zázrak při opětovném vysvěcení jeruzalémského chrámu po povstání Makabejských ve druhém století před našim letopočtem. Podle tóry našli Židé v chrámu jen jednu zapečetěnou nádobku s olejem, díky které by chrámový svícen hořel jen jediný den. Nakonec ale zázračně vydržel plát osm dní, během kterých byl připraven a posvěcen nový olej.

Termín chanuky, která je jedním z takzvaných vysokých svátků židovské tradice, je vůči běžně používanému kalendáři pohyblivý. Letos začíná poslední listopadovou neděli a končit bude v pondělí 6. prosince.

Nejznámějším chanukovým předpisem je zapalování svícnu chanukia, který má osm ramen pro osm svíček v jedné řadě a jedno rameno oddělené pro pomocnou svíci zvanou šamaš (sluha). Svíčky se zapalují postupně, každý den vždy o jednu víc. Obecně méně známou tradicí je hra s čtyřhrannou káčou zvanou drejdl, na které jsou napsána čtyři písmena hebrejské abecedy. Hráči v ní hrají o drobné mince.

Chanuka má i svá typická jídla. Jsou jimi koblihy a placky podobné bramborákům. Příprava obou pokrmů vyžaduje velké množství oleje, čímž odkazuje na zázrak v jeruzalémském chrámu.

zdroj: jv/ctk


Témata:

Nepřehlédněte