• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Domov stovek a tisíců lidí byl věčným staveništěm. Dokument a žaloba Jaromíra Čejky

    15.12.2020

    „Celé to ještě nedostavěné, rozkopané, hranaté a řemeslně po všech stránkách zprasené prostředí bez občanské vybavenosti pro mě bylo vizitkou a odrazem tehdejšího obludného pokryteckého režimu.“ (Jaromír Čejka)

    Lidi prchající před tsunami ošklivosti, kličkující mezi překážkami, které jim stále někdo hází pod nohy. Hrající si děti, které umí hravě proměnit skruže v prolézačky a kupy hlíny v pískoviště nebo lyžařský svah.

    Snímky Jaromíra Čejky z původně nedokončené výstavby Jižního Města se stále obracejí k lidem s osobní zkušeností ze života na tuzemských sídlištích. Stále obviňují šedivou dobu normalizace, nicméně také dokumentují dobu našeho dětství a dospívání.

    Kniha Jižní město představuje jeden z nejlepších dokumentárních fotografických projektů, který vytvořil Jaromír Čejka v 80. letech v Československu. Jeho černobílá série přibližuje tehdejší život části společnosti, která prožívala realitu všedních dnů v prostředí jednoho nedokončeného pražského sídliště.

    Publikace přináší přes 150 černobílých fotografií Jaromíra Čejky s komentáři Antonína Dufka a Jindřicha Štreita a rozsáhlou textovou esej společenského vědce Jiřího Siostrzonka. Úvodní zamyšlení napsal filosof a učitel Vladislav Dudák.

    Druhé, přepracované vydání nyní připravilo nakladatelství Surbanz.

    Dostat se do vězení není těžké, ale s fotoaparátem, to už je složitější

    Jaromír Čejka (*1947 v Miroslavi) absolvoval Institut výtvarné fotografie při SČF v Brně (1971-74) a dálkově studoval fotografii na FAMU (1976-83). Byl nejen fotografem, ale i řidičem, uklízečem, osvětlovačem nebo asistentem kamery. Od roku 1983 měl svobodné povolání, spolupracoval s Art Centrem (dokumentace prací Studia Shape). Po Listopadu publikoval v Lidových novinách, Přítomnosti, Prostoru, Zdravotnických novinách, Architektu, Respektu, Literárních novinách, dokumentoval venkovské obce pro studie územních plánů (s Bohuslavem Blažkem a arch. Ivanem Plickou), po roce 2000 spolupracoval s ČTK, Studiem JB v Lomnici nad Popelkou a Uměleckoprůmyslovým muzeem v Praze.

    Měl autorské výstavy v Praze (Fotochema, Chodovská tvrz, Divadlo v Nerudovce), v Brně (Dům pánů z Kunštátu, Moravská galerie), v Galerii v podloubí v Olomouci, v Galerii Naivní anděl v Kolíně, v Malé výstavní síni v Liberci nebo v Domě umění v Opavě.

    Je spoluautorem publikací Deseti objektivy (Panorama), Tvář naší země – krajina domova, Místa hodná paměti, Český svět – kulisy let 1948-1989 (Studio JB, Lomnice n. Pop.) a Když se utopie stane skutečností (UPM Praha)



    Nepřehlédněte