• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Dřevěná socha na Starém náměstí v Ruzyni připomíná romský holocaust

  15.3.2024
  Fefík

  Holokaust Romů a Sintů za druhé světové války připomíná na Starém náměstí v Ruzyni dočasná instalace uměleckého díla Hlava Nemtudomky.

  Umělecký objekt obohatí na půl roku veřejný prostor a přispěje k důstojnému vyjádření respektu a připomenutí těchto téměř zapomenutých obětí.

  Tragickou událost – stejně jako loni – připomněl pietní akt pořádaný městskou částí z iniciativy radního Petra Palackého ve spolupráci s Centrem Romů a Sintů v Praze. Květiny u dočasného památníku položili radní Prahy 6 Jan Lacina, Petr Palacký a Marián Hošek.

  Socha byla v parku u Starého náměstí instalována u příležitosti 81. výročí transportu romského obyvatelstva českých zemí z Ruzyně do Auschwitz II-Birkenau. Celé rodiny byly tehdy před svou deportací do vyhlazovacího tábora v Osvětimi shromážděny právě v areálu tehdejší donucovací pracovny v Ruzyni v bezprostřední blízkosti současného parku. Transport deportoval do vyhlazovacích táborů přes 600 osob.

  Dřevěná socha s názvem Hlava Nemtudomky je vítězným dílem druhého ročníku umělecké studentské soutěže Emílie Machálkové a Karla Holomka, která je od roku 2018 pravidelně vyhlašována na vysokých školách uměleckého směru společností Živá paměť.

  Generál Kutlvašr bude mít pomník, jeho podobu určí umělecká soutěž

   

  Ležící hlava je vytvořena z opalovaného topolového a olšového dřeva. Její autor Jakub Brázda takto ztvárnil hrdinu z romské pohádky o Nemtudomkovi.

  Má připomínat část romské kultury, a sice romské příběhy, které nejsou i přes jejich kvalitní a kreativní obsah veřejnosti příliš známé. Mým záměrem bylo vyjádřit pietní dojem a projevit úctu k přeživším holocaustu Romů a Sintů,“ uvedl student.

  Areál donucovací pracovny v Ruzyni byl shromažďovacím místem pro první hromadný transport Romů a Sintů žijících v české části Protektorátu. Jejich cesta směřovala do koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz II-Birkenau (česky vžité jako Osvětim-Březinka) v březnu 1943. Šlo o 642 mužů, žen a dětí. Z donucovací pracovny bylo v letech 1942–1943 dále deportováno do koncentračního tábora Auschwitz I více než 120 dalších Romů a Sintů.

  Naprostá většina těchto osob podlehla nelidským životním podmínkám a krutému zacházení ze strany personálu osvětimského tábora, nebo byla zavražděna přímo v plynových komorách.

  Zdroj: Praha 6


  Témata:

  Nepřehlédněte