mapa regionů
zavřít mapu

Lehčím bolestivým úrazům a zraněním nebo občasné bolesti kloubů se v každodenním životě jen těžko vyhneme. Důležité je vědět, kdy je můžeme ošetřit svépomocí a kdy už je nutné vyhledat lékaře.
Divadla, hrady a zámky jsou v současné době pro veřejnost uzavřeny, nemůžeme si jít zaplavat do bazénu ani zacvičit do fitnesscentra. Jedinou možností relaxace je sportování v přírodě nebo turistika či práce na zahradě. Tam často můžeme přetížit svaly nebo klouby. Zvláště na podzim se často ozvou i bolesti kolen, kyčlí a zad.
S lehčí bolestí si můžeme poradit sami pomocí moderních přípravků z lékárny.
Nejčastějšími drobnými úrazy, se kterými lidé navštěvují ortopedické ordinace, jsou úrazy kotníku. Dochází při nich ke zhmoždění a podvrtnutí provázenému otokem a výskytem krevních podlitin. Bývají to velmi bolestivá zranění, která bolí i v klidu a velmi nás omezují. Také poškození měkkých tkání, např. natažené nebo natržené svaly a záněty šlach nás mohou nemile potrápit.
Na každý bolestivý úraz se doporučuje přiložit ledový obklad a udržovat končetinu v zvýšené poloze a v klidu. Perorální léčba (léky ve formě tablet nebo tobolek) může být, zvláště u starších pacientů, spojena s určitými riziky. Velmi vhodné je lokální podávání nesteroidních antirevmatik ve formě gelu nebo náplasti. Je-li rána drobná, na místě, kde není drážděná oblečením a nehrozí-li znečistění, ji není třeba ničím krýt. V ostatních případech použijte alespoň polštářkovou náplast, lépe však sterilní čtverce. Moderní medicína upřednostňuje tzv. mokré hojení, kdy místo obyčejného krytí naneste na ránu speciální gel. Ten jednak představuje jakousi ochrannou bariéru, jednak urychluje vlastní hojení. Náplast i gel můžete zakoupit v lékárně na volný prodej.
Pokud rána krvácí, můžete pomoci účinným zatlačením na místo postižení. Tlačte přes čistou tkaninu nebo gázu. Začne-li krev prosakovat, přidejte další vrstvu na tu původní a tlačte dál a o něco pevněji. U poraněných končetin je vhodné zdvihnout krvácející ránu nad úroveň srdce.
Důležité je nejen umět ošetřit drobný úraz svépomocí, ale také rozhodnout, kdy už je třeba hledat pomoc u odborníků. Je to především v těchto případech: