29℃
Dnes je 19. červen , svátek má Leoš

Drtivá porážka vzbouřených stavů u Záblatí. V umění válečném tu byly jen zmatenými učedníky

Jeden z prvních střetů třicetileté války ukázal, jakými nedostatky trpí stavovské vojsko. Z bitvy u Záblatí, k níž došlo 10. června 1619, si čeští páni ještě mohli vzít poučení, ale nestalo se tak. Logickým důsledkem pak byla jejich tragická prohra o necelý rok a půl později – 8. listopadu 1620 na Bílé hoře.

Reklama

Zimu 1618 – 1619 obě strany, stavovská i císařská, využily k doplnění počtů. Císařští k jaru shromáždili 8500 mužů pěchoty a 3000 jezdců, převážně profesionálních žoldnéřů. Stavy 30 000 pěšáků a 11 500 jezdců, z toho však 12 000 neprofesionální zemské hotovosti. Císařská strana, s hlavní základnou v Českých Budějovicích, vědoma si početní převahy nepřítele, začala urychleně najímat další a další žoldnéře.

To stavy znepokojilo a poslaly z Plzně na jih na pomoc své další oddíly pod velením hraběte Petra Arnošta Mansfelda. Ten měl celkem k dispozici 1200 pěšáků, 400 jezdců, jedno dělo a 300 zásobovacích vozů. 10. června 1619 dorazil Mansfeld do Záblatí, kde se opevnil. Císařský generál Karel Bonaventura Buquoy proti němu postavil 2000 mužů pěchoty a 3000 jezdců.

Stovky vojáků míří na Bělohorskou pláň, utkají se v bitvě na Bílé hoře

V nastalé bitvě se jasně ukázala značná převaha císařského vojska, dovršena navíc omylem stavovských mušketýrů, kteří v jedné chvíli pálili do vlastní jízdy, která se tak ocitla v „přátelské palbě“. To dovršilo její rozvrat a otřesení jezdci se rozptýlili po kraji. A aby toho nebylo málo, během bitvy došlo ve stavovském táboře k výbuchu střelného prachu. Zmatenou stavovskou pěchotu nakonec honila císařská jízda po polích jako zajíce. Mansfeldovi spolu s malou skupinkou vojáků nezbylo, než bojiště opustit a doslova se prosekat do Týna, kde mělo stavovské vojsko svou základnu. Jeho obránci však Mansfelda nepoznali a začali po něm pálit. Nedorozumění se naštěstí vysvětlilo dřív, než došlo k další tragédii.

Na bojišti kolem osmé hodiny večer kapituloval poslední zbytek stavovského vojska a byl vzat do zajetí, zatímco císařští vojáci vyplenili dobytý stavovský tábor. Mezi devátou a desátou večer Buquoy s vojskem bojiště opustil a vrátil se do Budějovic.

Pappenheim znal svoje pappenheimské, známé úsloví však vzniklo o víc jak sto let později

Mansfeldovo vojsko přestalo v podstatě existovat. Přímo v bitvě byla pobita asi pětina jeho vojáků (150 jezdců, 200 pěších), další byli raněni, z toho mnozí těžce, zbytek se rozprchl nebo byl zajat, a to včetně důstojníků. Přesné zprávy o ztrátách císařských se nedochovaly, Buquoy sám uvedl, že postrádal asi 500 mužů. Navíc ukořistil všechny stavovské zásobní vozy a i jediné Mansfeldovo dělo. Vítězstvím u Záblatí přešla iniciativa císařské armády pod Buquoyovým velením, což ve svém důsledku znamenalo porážku stavovského vojska u Bílé hory roku 1620.

Později byl počet padlých stavovských značně zveličen, až na 20000 mužů. Za drtivou porážku u Záblatí někteří historici vidí skutečnost, že Mansfelda ze žárlivosti zradil další vojevůdce, generál Jindřich Fridrich Hohenlohe, nepříliš úspěšný generál, kterého jeho vojáci hanlivě nazývali „hrabě Lenoch“. I když se to nikde neprokázalo, určité indicie k takovému tvrzení rozhodně nechybí.

Ale ať už k této zradě došlo, nebo ne, povstalé stavy podcenili to hlavní. Válka je prostě řemeslo, které se musí umět. Jinak se neschopné velení stává vrahem svých vlastních vojáků. Jako se to stalo, a to doslova, u Záblatí.

 

Před 1 hodinou
Ano, vypůjčil jsem si název českého filmu, kterým Jiří Menzel vzdal hold průkopníkům a prvním...
Včera, 17:30
Uvažujete nad tím, že si pořídíte domů nějakou květinu, která by vám vyráběla kyslík, ovšem...
Včera, 16:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Včera, 16:00
Psal se první březen roku 1815, když v zátoce Juan, nedaleko Antibes, francouzského města na...
Včera, 16:00
Dodnes totiž není objasněna příčina jeho úmrtí. Jistě, otravu nikdo neprokázal, ale vládní agenti nemají...
Včera, 11:30
Necelé tři kilometry od městečka Neratovice se nachází klidná a nenápadná obec Lobkovice a určitě...
Včera, 10:00
Nástup Marie Terezie na rakouský trůn v říjnu 1740 znamenalo faktické oslabení rakouské monarchie. Okolní...
Včera, 08:00
Sny jsou pro mnohé z nás jedním z nejzáhadnějších a nejzajímavějších zážitků v našem životě....
17.6.2019
Možná se někdy sami sebe ptáte, jestli patříte mezi ty inteligentnější. Nějaký obecný test na...
17.6.2019
Letošní sezónu startuje svou tour po festivalech obří loď Captain Morgan Port Royal, která nabízí...
17.6.2019
Potopa světa je mýtická událost, která se vyskytuje téměř u všech kultur světa, které mohla...
Reklama