Energošmejdi dál tahají lidi za nos. Inspekce eviduje několik stížností

Česká obchodní inspekce (ČOI) v letošním roce eviduje dalších asi 20 stížností na firmu Centrální výběrové řízení (CVŘ), které již v minulosti udělila pokutu 900 tisíc korun za nekalé praktiky při přeprodeji energií.

Inspekce podle mluvčího inspekce Jiřího Fröhlicha činnost firmy řeší opakovaně. „Na CVŘ evidujeme v letošním roce zhruba dvě desítky podání spotřebitelů. Kontroly společnosti CVŘ probíhají celkem tři, další více než desítka kontrol již byla uzavřena a je nyní ve fázi probíhajícího správního řízení,“ uvedl.

Pro podomní prodejce energií využívající nekalé praktiky se vžil pojem energošmejdi, vycházející z obecnějšího „šmejdi“, se kterým jako první přišel dokumentární film z roku 2013. Často se podle spotřebitelských organizací zaměřují hlavně na starší lidi a využívají různé triky jako například vydávání se za zástupce stávajících dodavatelů nebo veřejných institucí.

Pokuta 900 tisíc korun udělená před více než rokem CVŘ patří k největším, které ČOI udělila, podle mluvčího mimo jiné za to, že se prodejci snažili získat důvěru spotřebitele vydáváním se za zástupce státní firmy. Koncem loňského roku inspekce udělila podobně vysokou pokutu firmě České aukce a předloni kromě CVŘ také společnosti Regionální energie.

Záhadné klobásy. Prodejce nabízel uzeniny neznámého původu

Loni na firmu CVŘ upozornila i slovenská média, podle kterých její prodejci zastupovali státní energetický podnik SPP a využívali nekalých praktik, což na základě stížností řešil i slovenský Úřad pro regulaci síťových odvětví. SPP s firmou, která pochybení odmítla, podle slovenských médií spolupráci rozvázala. Na českých pracovních portálech se také v poslední době objevuj inzeráty na pozici „Asistent zákaznického servisu pro společnost SPP CZ“ vypsané firmou Active sales, která se podle obchodního rejstříku do loňského září jmenovala CVŘ prodejní služby.

I když jde o přeprodej energií, Energetický regulační úřad nemá podle svého mluvčího Michala Keborta možnost firmy kontrolovat. „Většina z nich nepůsobí jako dodavatelé energie, ale jako energetičtí zprostředkovatelé. Dovedně tak využívají kličky, kdy zprostředkovatel nepodniká podle energetického zákona, nepotřebuje naši licenci, nevykonáváme nad ním dozor, nemůžeme ho sankcionovat… Překvapivě, přestože působí tito jedinci v energetice, nemáme nad nimi kompetence,“ vysvětlil.

Problém energošmejdů má řešit novela zákona z dílny ministerstva průmyslu a obchodu, kterou loni schválila vláda a letos v únoru podpořil sněmovní hospodářský výbor. Například v Praze již samospráva z důvodu využívání nekalých praktik vyhláškou úplně zakázala veškerý podomní prodej.

adp/ČTK

Dnes, 15:21
Milá č. 18, slavný román amerického spisovatele Leona Urise, vychází opět v češtině. Podmanivý příběh...
Dnes, 14:57
Na severu a severovýchodě Česka hrozí ve středu odpoledne místy silné bouřky, ojediněle s krupobitím....
Dnes, 14:39
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 14:39
Možná jste to zaznamenali také. S volným časem v době koronavirové si člověk hledá rozptýlení...
Dnes, 14:35
S přicházejícím teplým a slunečným počasím nastává opět sezóna grilování. Ta je ale kromě příjemných...
Dnes, 14:30
Bojové sporty, motorismus a mnoho dalšího. Na české sportovní televizi SPORT 5 můžete sledovat pořady...
Dnes, 14:26
Miliony lidí už mají první dávku očkování za sebou a další před sebou. A jako...
Dnes, 11:31
Dnes si lze pochutnávat na stovkách druhů pochutin na dřívku. Jak už to ale tak...
Dnes, 10:58
Letos v březnu zemřelo v Česku podle předběžných údajů zhruba 16 600 obyvatel. Je to...
Dnes, 10:55
Ceny opět rostou, za co všechno si připlatíme?
Dnes, 08:57
Češi mají dnes poslední možnost vyplnit a odevzdat formulář ke sčítání lidu. Sčítání končí o...
Reklama