Exkluzivní podrobnosti o pašerácké narkomafii, jejíž členem měla být i exhvězda televize Nova Slávek Boura

Špatná zpráva pro bývalého moderátora TV NOVA Slávka Bouru (56): Žalobce prý má nezvratné důkazy o tom, že někdejší a dodnes populární moderátor byl členem početné narkomafie, která pašovala do zemí čtyř kontinentů kokain a heroin, především do Austrálie a Nového Zélandu. Boura už od roku 2018 napříč sdělovacími prostředky a showbusinessu tvrdí, že jde o nesmysl a „černý humor“.

Dříve obviněnému (2018) a od února 2020 již obžalovanému Bourovi reálně hrozí 10 až 18 let za mřížemi, v krajním případě navíc propadnutí majetku a pokuta. Mezinárodní policejní operace dostala krycí označení VOMBAT. Na akci se podílela americká U.S. DEA, dále U.S. Department of Homeland Security a Australian Federal Police. Dohromady se na operaci podílela asi stovka elitních policistů.

O Slávku Bourovi (skutečné jméno Václav), jeho zahraničních cestách a údajném pašování heroinu a kokainu toho bylo napsáno hodně. Sám Boura už asi dva roky tvrdí, že se ničeho nedopustil a že s drogami nemá nic společného. Pro deník Blesk se před časem ve videorozhovoru vyjádřil slovy, že „on sám drogy nesnáší, natož aby je pašoval z jedné země do druhé“. Naproti tomu policisté z Národní protidrogové centrály (NPDC) a dozorové Krajského státního zastupitelství České Budějovice jej viní z toho, že byl členem velké organizované skupiny, která v rámci zločinného spolčení pašovala kokain a heroin především do Austrálie a na Nový Zéland. Vše ale bude muset pečlivě posoudit a zvážit Krajský soud České Budějovice, přičemž zahájení hlavního líčení je zatím v nedohlednu. V České republice bylo doposud v této cause obviněno 60 lidí. Jeden z nich zemřel, druhý se nachází v australském vězení, před soudem by tedy mělo stanout 58 obžalovaných.

Verdikt až za 10 let?

„Realizovat procesy takového rozsahu je extrémně obtížné. Vždyť by bylo nutné ke každému soudnímu státní zajistit osobní účast 58 obžalovaných, 58 obhájců a k tomu je nutno připočíst členy soudního senátu, zapisovatelky, tým státního zastupitelství, členy justiční stráže a také místa pro veřejnost. Šlo by vždy doslova o stovky lidí. Soud tedy pravděpodobně bude muset přistoupit k rozdělení celé causy na několik samostatných procesů, což sice umožní věc technicky vůbec projednat, ale celková doba soudního jednání se tím výrazně prodlouží. Délku celého soudního řízení nelze přesněji odhadnout, ale při srovnání s causami podobného rozsahu lze ukončení procesu očekávat za 7 – 10 let“, vysvětluje složitost kauzy známý pražský advokát JUDr. Libor Petříček.

Z internetu se stala mezinárodní velkotržnice s návykovými léky a drogami, aneb.: Co je to Darknet?

Drogy nejméně za 2 miliardy

Kdo byl takzvaný nultý pašerák, to už asi nikdo nezjistí. Naopak jisté je to, že celou zločineckou skupinu založili a ovládali 3 občané Vietnamu, kteří měli v ČR pracovní povolení, a především klidné zázemí. Naše země se prostě stala vhodným zázemím, odkud byly velké obchody organizovány. Podle vyšetřovatelů skupina stihla propašovat drogy za zhruba za dvě miliardy korun. „Jednalo se o skupinu pachatelů, která velmi pravděpodobně už od roku 2014 organizovala kurýrní přepravu heroinu a kokainu do Austrálie a na Nový Zéland v řádu desítek kilogramů,“ řekl Našemu REGIONu v těchto dnech ředitel NPDC, brig. generál Jakub Frydrych.

Jak fungovala narkomafie

Na pašování drog si vietnamští organizátoři najímali výhradně Čechy, kteří měli třeba dluhy, nízký příjem nebo další finanční a majetkové problémy. Drogy pašovali vždy dva lidé (obvykle muž a žena) a v zahraničí na místě určení předstírali obyčejné turisty na dovolené. Avšak nejprve proběhla schůzka, na které prý každý kurýr dostal přesné instrukce. Oba pašeráci dostali dva kufry se speciální skrýší na kokain a heroin a ochranou proti letištnímu rentgenu, či psů vycvičených k vyhledávání drog. Do každého kufru se přitom vešlo 5 kg těchto látek. Dva lidé, čtyři kufry, 20 kg drog. Organizátoři jim sdělili jméno hotelu někde v australském Sydney, kde pro ně byl od určitého data zarezervovaný pokoj (týden, dva týdny). Následně dostali finance na běžnou útratu, mobilní telefon s předplacenou kartou a polovinu papírového amerického dolaru. Důvod? Jako v akčním filmu. Když dvojice dorazila prostřednictvím legální cestovní kanceláře na „dovolenou“ do Austrálie či Nový Zéland, po několika dnech se jim na mobilní telefon v místě pobytu ozval překupník. Ten zařídil výměnu všech čtyř kufrů. Ověření probíhalo přes přidělený mobilní telefon a sdělením čísla oné jednodolarovky. Jakmile došlo k výměně kufrů, dvojice ze země odcestovala, vše na účet gangu. Za jeden převoz a propašování celkem 20 kilogramů heroinu a kokainu dostali kurýři 150 tisíc korun. „Zjistili jsme, že celkové náklady na jednu „dovolenou“ činily 600 tisíc korun. Z toho 200 tisíc představovaly náklady na cestu, a dále pak zpravidla 100 – 150 tisíc jako provize pro organizátory,“ doplnil generál Frydrych.

Večerky a restaurace začaly vládnout noční Praze

Téměř dokonalá konspirace

Jakmile se dvojice pašeráků vrátila zpět do ČR, organizátoři jim nabídli další „dovolenou“ v zahraničí. Kurýři většinou nabídku přijali. Z Prahy přes USA (většinou Los Angeles), nebo Thajsko zamířili opět do Austrálie. V rámci maximální konspirace ovšem proběhla tato cesta s velkou časovou prodlevou. Dalším pravidlem gangu byla skutečnost, že jeden „pár“ mohl provést pouze dvě cesty do zahraničí, to, aby nevzbudili pozornost bezpečnostního aparátu té či oné země. Když už kurýři nemohli znovu vycestovat, další peníze mohli dostat v momentě, kdy do gangu „přivedli“ nové pašeráky. Jednalo se třeba o rodinné příslušníky, nebo dobré známé. Za „naverbování“ dalších kurýrů dostali podle Frydrycha 100 tisíc korun, někdy 150 tisíc. „Zjistili jsme, že tímto způsobem narkomafie propašovala nejméně 230 kg kokainu (v „tržní“ ceně 460 miliónů Kč.), 60 kg heroinu (zhruba 580 miliónů). V rámci trestního spisu vedeného australskou policií byli zadrženi čtyři kurýři, z nichž tři byli pravomocně odsouzeni k trestu odnětí svobody v délce trvání 7 a 9 let,“ doplnil Frydrych. K tomu nám uvedla známá pražská advokátka JUDr. Barbora Pešková: „V Česku se budou tresty v případě prokázání viny obžalovaným pohybovat na výrazně vyšší úrovni, v rámci trestní sazby 10 – 18 let trestu odnětí svobody, neboť šlo o trestnou činnost organizované skupiny působící ve více státech páchanou v úmyslu získat prospěch velkého rozsahu. U osob doposud netrestaných lze při uznání viny očekávat ukládání trestu ještě stále v dolní polovině zákonné trestní sazby, odhaduji tak okolo 12 let odnětí svobody. O podmíněné propuštění lze pak požádat po odpykání 2/3 trestu, tedy řekněme cca po odpykání 8 let vězení.“

Jako by toho Slávek neměl dost

Proti Václavu Bourovi se v současné době vede podle Centrální evidence exekucí (CEE) celkem 6 případů. Exekutor JUDr. Juraj Podkonický od května 2016 vymáhá po Bourovi 24.874 korun. U exekutorky Mgr. Lenky Černoškové se vede od dubna 2017 řízení pro vymožení jistiny 3.370,- Kč. U exekutora Mgr. Michala Suchánka se vede od ledna 2018 částka 94.529,- Kč, + penále, které již nyní činí 49.834,- Kč. Exekutor Petr Jaroš vymáhá po Bourovi od letošního června celkem 1.599,- Kč a u exekutora Mgr. Jana Svobody se od 10.09.2020 vede exekuce pro vymožení 1.116.200,- Kč s příslušenstvím. Exhvězda Novy tedy nezažívá hezké časy.

Exkluzivní odpovědi Slávka Boury pro Náš REGION:

Kolikrát a kam jste podle policie vycestoval s kufry a drogami?

Dle původního obvinění se rozcházely počty policie s realitou. Já dostal zadání, které nemělo s předmětem obvinění nic společného.

Jste si vědom toho, že Vám nyní hrozí až 18 let vězení?

Pakliže by mi za údajný trestní čin hrozil nejvyšší trest, pak bych dle názoru právníků dávno seděl v cele předběžného zadržení. Nejen, že se cítím nevinen, já vím, že jsem. Aniž bych předjímal názor soudu, věřím ve spravedlnost.

Blíží se den, kdy bude nařízeno jednání, jak tuto věc vnímáte?

Kusé informace o tomto obvinění se dostaly do veřejného prostoru a velmi ničí mou profesi a život. Mnozí tak získali dojem, že jsem zločinec, který měl už dávno hnít za mřížemi, aniž by měli v úctě presumpci neviny či alespoň dostatek validních informací. Tedy vnímám tuto „věc“ velmi negativně i s neblahými dopady na své zdraví. Budu tedy rád, až bude po všem a budu očištěn.

FOTO: Slávek Boura

Slávek Boura - Slávek BouraSlávek Boura - Slávek BouraSlávek Boura - Slávek BouraSlávek Boura - Jakub Frydrych
Dnes, 17:11
Požadujete po svých dětech vykonávání domácích prací? Tak pozor, ať neskončíte jako jeden otec z...
Dnes, 11:50
Dálnici D11, která je kvůli demolici mostu uzavřená na okraji Prahy od sobotního odpoledne, se...
Dnes, 10:48
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 10:48
Princezna Krasomila ji proslavila. A filmový princ Miroslav, který ji v pohádce zbavil pýchy, se...
Dnes, 10:41
Správce Yosemitského národního parku vyfotil smutnou podívanou. Medvědice truchlila nad svým mládětem, které srazilo auto.
Dnes, 07:38
Šimpanzi a gorily spolu obvykle žijí v míru. V roce 2019 ale zoologové poprvé v...
Dnes, 07:37
Otázka, kdy a kde poprvé zaznělo současné pojmenování naší kotliny a zároveň nás všech příslušníků...
Včera, 08:12
První biograf na světě byl doslova tahákem na zvědavce, 28. prosince 1895 došlo dokonce k...
Včera, 08:11
Trest smrti oběšením byl od středověku obvyklým trest za krádeže. Díky tomu, že krádeže byly...
24.7.2021
Velkou tragédií málem skončil seskok padákem třicetiletého Lotyšana. V kritický moment se mu zamotala lana...
24.7.2021
Případ připomínající legendární vraždu Otýlie Vranské z 1. republiky otřásl na přelomu tisíciletí doslova celou...
Reklama