Z internetu se stala mezinárodní velkotržnice s návykovými léky a drogami, aneb.: Co je to Darknet?

Další fotky

Pokud patříte k osobám, které jsou závislé na návykových lécích a tvrdých drogách, stane se z vás otrok, který musí každý den sehnat peníze na tu svoji vytouženou drogu. Ženy si vydělávají prostitucí, především jde o Karlovo náměstí, muži kradou. „Pokud se závislosti včas nezbavíte, jednoho dne to tělo nevydrží a vy prostě umřete,“ sdělil k problematice emeritní primář oddělení závislostí psychiatrie v Bohnicích MUDr. Karel Nešpor, CSc. Ta samá otročina na vás číhá při shánění tvrdých drog. Z pohledu kriminálních deliktů se situace výrazně zhoršila. Důvod? Prodej přes internet, jehož fungování bychom mohli srovnat s e-shopy. Jestli jste při penězích, na internetu seženete všechno. Avšak zásilka je mnohdy na dobírku. Když máte štěstí, na poště na vás čeká sáček v obálce s léky a drogami. Pokud máte smůlu, najdete v zásilce obyčejnou omítkou, nebo nedostanete vůbec nic.

Jana „82“

Osoby závislé na benzodiazepinech pak udělají vše pro to, aby si léky obstarali. Abstinenční příznaky jsou prý tak silné, že se někteří pořežou nožem nebo žiletkou, přičemž ta bolest je tak silná, že dokáže odklonit potřebu drog alespoň na pár hodin. A tak se Náš REGION rozhodl, že se věci podívá na zoubek. Benzodiazepiny jsou jedny z nejčastěji užívaných a také zneužívaných psychofarmak. Často se ordinují úzkostným lidem ke zklidnění či na poruchy spánku.

Zneužívají se většinou v kombinaci s jinými látkami (alkoholem, heroinem) jako doplňková droga. Takové užívání je poměrně nebezpečné, protože benzodiazepiny, pokud jsou užity v kombinaci s jinou tlumivou látkou, mohou způsobit úmrtí. Smrtelný může být také odvykací stav po jejich dlouhodobém užívání.

Pokud závislá osoba (jde takřka výlučně o mladé lidi 16 – 25 let) navštíví internet, narazí na desítky nabídek k jejich prodeji. „Obecně platí, že ilegální dealeři léků na předpis požadují po zájemci několikanásobek financí, které by závislí zaplatili jako doplatek v lékárně. Narkomani o tomto riziku moc dobře vědí, ale touha po lécích je ještě větší i s těmi riziky,“ řekl mi v centrále Národní protidrogové centrály v Praze 6 – Dejvicích kpt. J. P., kterou jsem navštívil před pár dny.

A tak jsme se vydali do světa internetu i my. Mezi inzeráty jsme objevili například tento: „Prodám léky na předpis. Zn.: Likviduji pozůstalost po dědovi“ (viz foto). Následně jsme objevili inzerát, kdosi nabízel Hypnogen, xanal, který tam umístila (zcela jistě krycí mail) [email protected] (nesmíme zveřejnit celou adresu). Napsal jsem jí, zda-li je nabídka stále ještě aktuální. A že mám zájem o větší dávky s dovětkem, že „respektuji cenu“. Žádná odpověď nepřišla. Buď o víkendu „nepracuje“, nebo ji zavřeli.

Večerky a restaurace začaly vládnout noční Praze

Půlnoční úzkosti

Co se týče černých obchodů s léky na předpis, tam patří hlavně Hypnogen, Stilnox, Lexaurin, Adipex, Neurol, Rivotril, Sanval, Xanax, Zolpidem či Diazepam. Ale i zakázaná anabolika. Všechny léky (vyjma anabolik) obsahují návykové látky a v případě jejich dlouhodobého užívání vzniká riziko silné psychické i fyzické závislosti. Nehledě na to, jak uvádí odborníci, při dlouhodobém užívání BZO si poškodíte mozek a můžete doslova zdementnět (zdroj: Zdravotnické listy a Zdravotnické noviny). Zjistili jsme, že v jednom období byl o tablety subutexu (silný opiát pro odvykací léčbu závislosti na heroinu) takový zájem, že na nějaký čas vytlačil v Praze poptávku po pervitinu.  K tomu bývalý českobudějovický drogový koordinátor Štefan Schwarc uvedl, že podle zkušeností narkomané nezřídka kdy obcházejí více lékařů, kterým stále dokolečka líčí svůj zdravotní a psychický stav, aby získali co nejvíce předpisů na Subutex. Podobná je situace v ostatních městech v celé ČR, hlavně v Praze. (zdroj: Zdravotnictví a medicína). Pohotovostní lékaři mají se závislými bohaté zkušenosti. Někdy o půlnoci navštíví pohotovost narkoman a chce neurol, protože má úzkosti. Na pohotovostech mají na nástěnce „black list“, to, aby mu další pohotovostní lékaři léky nepředepisovali.

Ještě k receptům: v dobách, kdy jsem byl redaktorem domácího zpravodajství TV NOVA se zaměřením na kriminalitu, organizovaný a mezinárodně organizovaný zločin, jsem se štábem navštívil středisko pro závislé DROP-IN v ulici Karolíny Světlé, abych získal nějaké informace. Vstupenkou do komunity byly krabičky cigaret a „nějaké drobáky“. A tam jsem na vlastní oči spatřil muže (kolem 30), který měl na stolku štos receptů. A falešné razítko. Na kameru samosebou nechtěl, ale řekl mi, že nedostudoval medicínu, avšak recepty psát umí. Další informace od jednoho známého z PČR byla také pozoruhodná. Jistý psychiatr z Prahy 4 a milovník piva i tvrdého alkoholu platil nikoli penězi, ale recepty na opiáty.

Nouzový stav vyhnal občany z ulic, dealeři však drogy vesele prodávají dál

Agenti mezi dealery? Nebezpečná práce

Mezi některými dealery, kteří prodávají drogy všude možně a přes inzeráty, se prý šířily zvěsti o tom, že někteří „zájemci“ jsou ve skutečnosti nastrčení policisté, kteří by dealerovi při prodeji rovnou nasadili pouta. To ale není pravda. Provokace je zakázaná. Soud by podle zákona nikdy neodsoudil člověka, který se dopustil trestného činu (zde prodeje léků a drog) na základě policejní provokace. A to z toho důvodu, že pokud by policisté k provokaci nepřistoupili, k žádnému trestnému činu by nedošlo. „My to museli vyřešit tím způsobem, kdy jsme do „terénu“ a do míst kde se látky prodávají, nasadili našeho člověka. Je to relativně dlouhodobá záležitost, na dlouhé lokte. Zakonspirovaný policista musí proniknout pod nějakou legendou do drogového prostředí, musí navštěvovat některá místa prodeje třeba dva tři měsíce. Pak si na něj dealeři zvyknou. Tomu se v policejních a zpravodajských kruzích říká „výsadek“, dlouhodobý „výsadek“, přičemž po celou jeho dobu je policejní agent vystaven extrémnímu riziku, že jeho pravá totožnost bude odhalena. Jak by se v takovém případě zachovala narkomafie, to snad ani není nutné zmiňovat.“

Za organizovanou distribuci léků a drog až 10 let žaláře

K tomu musíme poznamenat, že policisté po vytipování osoby využívají všech zákonných prostředků. To znamená sledování, odposlechy telefonů, nasazování agentů i agentek, mapování terénu na diskotékách a další prostředky dané zákonem. Následně se policista někoho zeptá na to, jestli by nebylo možné někde sehnat extázi. Když na to dealer přistoupí, vezme si od vás označené peníze a předá vám „zboží“, to už je jiná. Dotyčného čeká za nelegální distribuci omamných a psychotropních látek a jedů soud, konkrétně jde o § 283 TZ o nedovolené výrobě a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy. „Kdo neoprávněně vyrobí, doveze, vyveze, proveze, nabídne, zprostředkuje, prodá nebo jinak jinému opatří nebo pro jiného přechovává omamnou nebo psychotropní látku, přípravek obsahující omamnou nebo psychotropní látku, prekursor nebo jed, bude potrestán odnětím svobody na jeden až pět let. Pokud dealer působí v rámci organizované skupiny, může být odsouzen až na až 10 let odnětí svobody.“

Stovky miliónů vyletěly komínem, armáda stále mlčí. Proč byla v roce 2009 v tichosti zrušena elitní vojenská jednotka SOG

Tři druhy distribuce

„My rozdělujeme distributory na tři skupiny,“ řekl Našemu REGIONu brig. gen. Jakub Frydrych. „Ta první je v podstatě neškodná. Jedná se třeba o pacienty, kteří své přebytky léků darují svým známým, velmi zřídka za peníze. Druhá skupina jsou dealeři, kteří přes inzeráty rozesílají na adresy drogy všeho druhu, ale kde jde o podvod. Namísto hnědého heroinu dostanete v sáčku maximálně hnědou omítku,“ říká Frydrych. Třetí způsob je z bezpečnostního hlediska nejnebezpečnější. Distributory jsou lidé, kteří pašují drogy do ČR z okolních zemí, komponenty na výrobu pervitinu z Polska, prodávají padělky léků. Do této skupiny bohužel patří také někteří lékaři a lékárníci. Velký zájem je též o tablety na chřipku a teplotu (na předpis), které obsahují pseudoefedrin. Každoročně lidé z NPDC odhalí zhruba 20 takových případů. Další případy řeší příslušná oddělení ředitelství krajských policejních správ v celé zemi.

Distribuce drog jako v e-shopu a tzv. darknet

„Přibližně před rokem nás kontaktovala dánská protidrogová jednotka. Měli k tomu velké množství závažných důvodů. Poprvé za celou historii boje proti drogové kriminalitě se tam totiž setkali s tím, že se drogy začaly nekontrolovatelně distribuovat na internetu,“ pokračoval Frydrych. „Naši lidé reagovali okamžitě, operace dostala krycí označení „Green“.“

Dealeři při tom využívali tzv. darknet (česky volně jako skrytý internet). V naší republice založil webové stránky jeden 19 letý mladík (občan ČR) a spravoval sociální síť, cosi jako internet v internetu, kam se dostanete jen pomocí jistého programu. Špatná zpráva spočívala v tom, že se na necenzurované stránce začaly provádět vedle prodeje drog obchody se zbraněmi, výbušninami, hacking, padělání a pozměňování listin, dětská pornografie. Sociální síť na dark netu Atlayo byla poprvé spuštěna v rámci sítě TOR (The Onion Router). Pak se dostala i do „clearnetu“ (otevřený internet) a postupně se rozšířila až na zhruba 450 tisíc uživatelů z celého světa. V rámci operace „Green“ se případem začal zabývat Interpol. Na základě mravenčí práce kriminalisté nakonec mladíka identifikovali a předali ho norským vyšetřovatelům. V Dánsku bylo zadrženo v souvislosti s prodejem několik osob. Policie zabavili nejméně 4,5 kilogramů kokainu, 5 kilogramů metanfetaminu, 3 500 tablet extáze a 40 kilogramů konopí. Jinak „darknet“ není nic nového pod sluncem. Tento „internet v internetu“ dříve využívali akademici, odborníci, ale dokonce z části i tajné služby několika států.

FOTO: Z internetu se stala mezinárodní velkotržnice s návykovými léky a drogami, aneb.: Co je to Darknet

Z internetu se stala mezinárodní velkotržnice s návykovými léky a drogami, aneb.: Co je to Darknet - drogyZ internetu se stala mezinárodní velkotržnice s návykovými léky a drogami, aneb.: Co je to Darknet - drogyZ internetu se stala mezinárodní velkotržnice s návykovými léky a drogami, aneb.: Co je to Darknet - darknetZ internetu se stala mezinárodní velkotržnice s návykovými léky a drogami, aneb.: Co je to Darknet - marihuanaZ internetu se stala mezinárodní velkotržnice s návykovými léky a drogami, aneb.: Co je to Darknet - d net inzerát
Další fotky
Z internetu se stala mezinárodní velkotržnice s návykovými léky a drogami, aneb.: Co je to Darknet - pervitinZ internetu se stala mezinárodní velkotržnice s návykovými léky a drogami, aneb.: Co je to Darknet - d taška 2Z internetu se stala mezinárodní velkotržnice s návykovými léky a drogami, aneb.: Co je to Darknet - anabolikaZ internetu se stala mezinárodní velkotržnice s návykovými léky a drogami, aneb.: Co je to Darknet - Jakub Frydrych
Dnes, 11:40
Má černobílé vidění. Oblíbené přirovnání, které se hodí na někoho, kdo zná opravdu jen dva...
Čokoládový fitness dort
Dnes, 10:20
Zdravý životní styl nám velí vyhnout se mouce, cukru a dalším nezdravým surovinám. No ale...
Dnes, 08:18
Komerční článek
Jaké je řešení? Nová studie advokátní kanceláře Toman & Partneři nastínila, že klíčová je transparentní...
Dnes, 08:18
Server blesk.cz nachytal ministra zdravotnictví Romana Prymulu na švestkách. Fotografie, které přinesl, zachytily Prymulu a...
Dnes, 08:11
Manželka příslušníka SNB Honzy Zemana, Lída Zemanová byla jednou ze dvou jeho seriálových partnerek. Herečka...
Včera, 15:40
Objevit lenochoda v korunách stromů pralesa je téměř nemožné, neboť se prakticky nepohybuje a navíc...
Včera, 13:40
A přináší nám je ve své nové knize „Štěchovický poklad – konec legend“, český reportér,...
Včera, 11:40
Napadlo vás někdy, jak vznikl (ne)český pozdrav „čau“? Stačí zabrousit do 50. let minulého století...
Včera, 10:20
Banány patří k nejoblíbenějšímu ovoci, a co teprve, když jsou v obchodě v akci! Snadno...
Včera, 08:11
Málokterý film se může „pochlubit“ tolika zajímavými i smutnými okolnostmi natáčení jako ten o dvou...
21.10.2020
Ošetřovné bude stát vyplácet zřejmě po celou dobu uzavření škol kvůli epidemii nového koronaviru nebo...
Reklama