Stovky miliónů vyletěly komínem, armáda stále mlčí. Proč byla v roce 2009 v tichosti zrušena elitní vojenská jednotka SOG

Vše kolem poměrně krátké historie vojenské zásahovky Special Operations Group (elitní jednotka pro speciální operace – ang. SOG) na horké půdě, a především měsíční mise v Afghánistánu je více méně dodnes zahalena tajemstvím. Připomínáme, že jednotka vznikla v srpnu roku 2002. Za řádově stovky miliónů blížící se miliardě korun dostal SOG nejmodernější zbraně a výbavu. Následoval tvrdý a finančně velmi nákladný výcvik adeptů. Poté SOG vyrazil na první mise. Například v Afghánistánu šlo o 20 bojovníků a 15 členů logistiky. Celkový počet jednotky na základně v ČR činil 100 mužů. Avšak dne 30. června 2009 byla rozkazem ministra obrany jednotka rozpuštěna. Důvod? Ten už nikdo nezná.

Záhadné dezinformace na objednávku?

Později zástupci české armády navštívili Londýn. Tam si vyslechli na adresu AČR a členů SOG slova chvály od vysoce postavených britských diplomatů a politiků. Naši lidé také obdrželi diplom za vynikající spojenecké nasazení. Přes toto mezinárodní uznání však jistý redaktor jednoho hlavního deníku s nákladem kolem 300 tisíc výtisků a předlistopadový člen KSČ Jan G. (a bývalý příslušník komunistické armády ČSLA) zahájil někdy v roce 2008 mediální útok a dezinformační kampaň proti jednotce SOG. Cílem byla diskreditace a zpochybnění SOGu v očích spojenců. A mystifikace čtenářů i politiků. Jeden článek v tomto duchu střídal další. Jednalo se o předem nachystaný scénář kampaně, tzv. zpravodajské operace v režii tajných služeb? Vše tomu nasvědčuje, důkazy ale chybí. Nebo jsou přísně tajné (PT) a nesmí na veřejnost. Reportáže o „selhání“ SOG samosebou převzala další média a bulvár. Pokud tehdy, ale i v současné době vyslovíte před elementárně zainteresovanými osobami „SOG“, mnozí vám poví, že tato jednotka skandálně opustila své britské spojence přímo v průběhu vojenské akce, nechala je napospas osudu a vykoledovala si obrovskou ostudu. „To je naprostá a trestuhodná lež,“ řekl Našemu REGIONU v těchto dnech bývalý šéf jednotky Lumír Němec (bývalý příslušník protiteroristického komanda URNA). „Nikdy se nestalo, že by jednotka opustila spojence.“

Řada politiků se na základě těchto dezinformací nechala slyšet (především poslanci KSČM), že kvůli údajnému úprku z bojiště v Afghánistánu by měl být útvar zrušen. Nicméně následná inspekce ministryně obrany Vlasty Parkanové (tu později Sněmovna vydala k trestnímu stíhání kvůli nepříliš transparentnímu nákupu letounu CASA) zjistila, že v jednotce v Afghánistánu sice panovaly nedobré mezilidské vztahy a vypjaté spory o to, jaký má SOG vlastně mandát. Jestli jako vojenští policisté mají pouze hlídat osoby a objekty, nebo jako speciální jednotky bojovat proti povstalcům. Inspekce zjistila, že tímto nebyla ohrožena bojeschopnost jednotky. Šlo hlavně o dobu, kdy Čechům veleli Dánové.

Z hrdinů kriminálníci

Pak se objevil další článek redaktora Jana G., kde se kromě tři roky trvajícím a systematickým opakování informací o „zbabělosti“ jednotky SOG zjevila zpráva o tom, že jsou někteří bývalí příslušníci velení trestně stíháni. „Ke stíhání skutečně došlo. Týkalo se to mé osoby, na jaře v roce 2007 jsem měl dopravní nehodu, nikomu se nic nestalo,“ říká Němec. Vyšetřování ale trvalo neuvěřitelných 7 let, zastaveno bylo až v roce 2014. Trestně stíhán byl i další příslušník SOG kvůli údajnému podvodu při nákupu techniky a zbraní. Také v tomto případě bylo stíhání zastaveno,“ řekl v těchto dnech Našemu REGIONU Lumír Němec, bývalý velitel speciálního oddělení SOG. Příslušníkem jednotky se mohl stát člověk, který již měl zkušenosti z oblasti speciálních operací. A tak se mezi členy přísně utajované jednotky ocitli lidé z výsadkových a průzkumných jednotek, zásahových jednotek policie nebo lidé z tajných služeb. Mezi hlavní úkoly jednotky patřilo osvobozování osob z budov i letounů, záchrana rukojmích mimo území České republiky, ochrana VIP osob, nebo zásahy proti zvlášť nebezpečným pachatelům.

Protiteroristické komando URNA: Celkem 6 členů muselo kvůli Covidu-19 do karantény

Únos českých novinářů!

V dubnu 2004 byli v Iráku uneseni tři novináři – Michal Kubal a Petr Klíma z České televize a Vít Pohanka z Českého rozhlasu. Po pěti dnech se podařilo vyjednat jejich propuštění, jinak by to byla práce pro SOG. Tehdy to byla pro českou diplomacii úplně nová situace. Během operativní porady bezpečnostních složek našeho státu ředitel URNA Libor Lochman nabízel, že osvobození novinářů provede hladce jeho URNA, ale nakonec zapracovala naše diplomacie. V zajetí všichni tři novináři losovali o tom, kdo půjde na popraviště jako první. Nic z toho se naštěstí nestalo. Po příletu Kubala, Klímy a Pohanky do vlasti se spekulovalo o tom, že náš stát za přísného utajení a v součinnosti s agenty české rozvědky vyplatil radikálním únoscům výkupné. V těchto situacích například Spojené státy vzkazují radikálům, že vláda USA s teroristy nevyjednává. Našemu REGIONU se podařilo kontaktovat redaktora ČRo Víta Pohanku. Zajímalo nás, jak se zpětně dívá na únos radikály, kdy jemu, Kubalovi a Klímovi šlo doslova o život. Pohanka chvíli váhal, pak ale řekl, že se k události už nechce vracet.

Sir Westley, plukovník britské armády

Na základě článku o „zbabělosti“ příslušníků SOG a dalších dezinformací se dva čeští novináři rozjeli do Anglie, kde oslovili bývalého britského velitele SOG v Helmandu plukovníka Richarda Westelyho. Ten v rozhovoru vyvrátil veškeré dezinformace, které Jan G. publikoval. A poslední článek z 28. 8. 2012, kde kromě opětovné kriminalizace vedení, přidává další opakované lži o „ostudném“ působení SOG v Afghánistánu. Vzhledem k tomu, že plukovník Richard Westeley vyvrátil fámy o našem nedůstojném chování pod britským a dánským velením, sami čtenáři by si mohli snadno odpovědět na otázku, jestli má pravdu plukovník Westeley, nebo redaktor, který celá léta pošlapával bojové nasazení jednotky. V roce 2009 tehdejší velitel speciální jednotky vojenské policie SOG Petr Krčmář při nasazení komanda do ostré akce v extrémně nebezpečné jižní afghánské provincii Hílmand, která byla považována za baštu povstalců vládního hnutí Taliban, údajně zažil boj muže proti muži. Pak se stalo něco, co se při ozbrojených konfliktech a ve válce prostě stává. Dne 17. března 2008 zahynul při sebevražedném útoku v afghánském městečku Gerešk praporčík Milan Štěrba (34). Spolu s ním zahynuli 4 Dánové a tlumočník. V letech 2003 až 2005 se zúčastnil tří zahraničních misí na území Kuvajtu a v roce 2006 operace KFOR. V říjnu 2007 odjel do Afghánistánu jako velitel speciálních operací SOGu. Domů se už nevrátil. In memoriam byl povýšen do hodnosti poručíka.

Nejlepší odstřelovači historie. Nutností je ostříží zrak a ocelové nervy

Záhadné studium ve Lvově

Nesmíme opomenout, že zmiňovaný redaktor velkého deníku Jan G. měl podle otevřených zdrojů studovat v ukrajinském Lvově žurnalistiku. Ovšem skryté zdroje uvádějí, že Jan G. prý studoval jako prověřený komunista na vyšší vojenské škole v ukrajinském Lvově.  Naše zdroje hovoří o tom, že Jan G. byl podle velmi pravděpodobně naverbován ruskou tajnou službou FSB. Náš Úřad pro zahraniční styky (ÚZSI, rozvědka) však nezjistil tolik informací, aby dění kolem SOGu bylo možné potvrdit, nebo vyloučit.  Nic se nepodařilo zjistit ani Vojenské rozvědce. Podle jedné z verzí Jan G. působil v ČR nějaký čas jako „spící agent“. Od roku 2008 však Jan G. ze dne na den začal systematicky publikovat útočné dezinformace o údajně chabém a ostudném nasazení jednotky SOG v zahraničí, zejména v Afghánistánu. Ví se, že Čína a Rusko nemají zájem na to, aby z Evropy a EU vznikl silný hospodářských a politický celek. Proto provádějí tzv. hybridní válku. Na veřejnosti, ale i mezi politiky redaktor vzbudil dojem, že jednotka SOG prostě selhala. Není bez zajímavosti, že redaktor byl později důkladně vyslýchán Vojenskou policií. Zprávu z výslechu si údajně vyžádal Branný a bezpečnostní výbor Parlamentu. „Jestli pracoval pro cizí rozvědku, myslím si, že ano. Ale je to jen má domněnka, nemám to vůbec ničím podložené“, sdělil nám jeden elitní reportér velké televize, který si nepřál být jmenován.

České vojáky ocenilo britské ministerstvo obrany, „Britská armáda nezaznamenala žádné provinění českých jednotek. Jsme rádi, že jsou součástí mezinárodních sil sloužících v provincii Hílmand,“ uvedla Elizabeth Humphreysová z tiskového odboru britského ministerstva obrany.

FOTO: Elitní vojenská jednotka SOG

Elitní vojenská jednotka SOG - SOGElitní vojenská jednotka SOG - SOGElitní vojenská jednotka SOG - SOGElitní vojenská jednotka SOG - SOGElitní vojenská jednotka SOG - SOG
Další fotky
Elitní vojenská jednotka SOG - SOG

SOG a jeho konečná

Jednotka SOG byla zrušena 30. června roku 2009. Poté, co gen. Kubáta vystřídal ve funkci Ing. Ložek. Příslušným velitelům bylo oficiálně sděleno, že jsou odvoláni na dobu neurčitou z důvodu nepořádku a zmatku v dokumentaci na základě výsledků šetření inspekce MO. Byli převeleni na HVVP (Hlavní velitelství Vojenské policie), sekci výcviku. Po měsíci bylo bývalému velení SOG, sděleno, že na svá původní místa se už nikdy nevrátí. Následně začala probíhat reorganizace útvaru. SOG přitom úspěšně působil vedle Afghánistánu také v Iráku, Kosovu a Kuvajtu. Například praporčík J. S. odjížděl do Afghánistánu s iluzemi, že bude jako špičkový odborník pomáhat spojencům v boji proti teroristům (zdroj: ČTK). „Vznikaly o nás filmy, dělali z nás hrdiny, politici se předháněli, aby se s námi vyfotili. A najednou jsme gauneři, o nichž je nejlépe mlčet, protože nás proti naší vůli odvolali z boje?!“ stěžoval si voják. Příprava a výcvik členů jednotky přišly na stovky miliónů. „Jestli lze mluvit o nějaké škodě, tak spočívá v tom, že byly investovány velké zdroje do vzniku speciální jednotky, která byla po několika letech existence zrušena. Tím nemyslím jen materiál, ale i výcvik a vzdělání jejích příslušníků. Na druhou stranu SOG po dobu své existence fungoval a má za sebou nejen neúspěchy a kontroverze, ale i úspěchy a dobrou práci. Jak už to bývá, pravda není černobílá. Část kádru SOG v armádě zůstala, část odešla do civilu a své zkušenosti ze SOG využili jako soukromí bezpečnostní konzultanti,“ řekl Našemu REGIONU bývalý důstojník AČR, který si za žádných okolností v této souvislosti nepřál být jmenován.

AUDACES FORTUNA IUVAT, odvážným štěstí přeje (Vergilius, Aeneis).

Dnes, 17:11
Požadujete po svých dětech vykonávání domácích prací? Tak pozor, ať neskončíte jako jeden otec z...
Dnes, 11:50
Dálnici D11, která je kvůli demolici mostu uzavřená na okraji Prahy od sobotního odpoledne, se...
Dnes, 10:48
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 10:48
Princezna Krasomila ji proslavila. A filmový princ Miroslav, který ji v pohádce zbavil pýchy, se...
Dnes, 10:41
Správce Yosemitského národního parku vyfotil smutnou podívanou. Medvědice truchlila nad svým mládětem, které srazilo auto.
Dnes, 07:38
Šimpanzi a gorily spolu obvykle žijí v míru. V roce 2019 ale zoologové poprvé v...
Dnes, 07:37
Otázka, kdy a kde poprvé zaznělo současné pojmenování naší kotliny a zároveň nás všech příslušníků...
Včera, 08:12
První biograf na světě byl doslova tahákem na zvědavce, 28. prosince 1895 došlo dokonce k...
Včera, 08:11
Trest smrti oběšením byl od středověku obvyklým trest za krádeže. Díky tomu, že krádeže byly...
24.7.2021
Velkou tragédií málem skončil seskok padákem třicetiletého Lotyšana. V kritický moment se mu zamotala lana...
24.7.2021
Případ připomínající legendární vraždu Otýlie Vranské z 1. republiky otřásl na přelomu tisíciletí doslova celou...
Reklama