Protiteroristické komando URNA: Celkem 6 členů muselo kvůli Covidu-19 do karantény

Elitní protiteroristické komando URNA je poslední a nejsilnější nástroj našeho státu v boji proti organizovanému a mezinárodně organizovanému zločinu. Tam patří například obchody se zbraněmi, štěpnými materiály, bílým masem, drogami. Jejich úkolem je také osvobozování rukojmích při loupežných přepadení bank či držení rukojmí v uzavřených prostorách, dále třeba únosy letadel. Pokud by došlo k ochromení této jednotky, mohlo by se dílem hovořit o reálném ohrožení bezpečnosti naší země. Právě k takové hrozbě došlo letos v březnu, kdy se po světě i u nás začala šířit epidemie Covidu-19.

Zločinci v rouškách?

Všichni máme v živé paměti situaci, kterou pandemie přinesla. Tíhu břemene v naší zemi nesli hlavně zdravotníci a občané, především děti a senioři s nižší imunitou, pro které nebyly v první fázi v zásobách státu v dostatečném množství ochranné pomůcky. Z pohledu bezpečnostního aparátu byla situace ještě složitější. Mezinárodně organizované gangy pracovaly a pracují dál. Bezpečnostní složky musely zůstat akceschopné, aby jejich vlivu dokázali čelit. Konkrétně se jednalo o Národní centrálu proti organizovanému zločinu (NCOZ) a především pak o jednotku Útvar rychlého nasazení (URN, v médiích běžně označován jako URNA). Mimochodem, oba útvary najdeme v bývalých kasárnách na Zbraslavi v Praze 5, kde v objektu sídlí také „sledovačka“.

Jednotlivé oddíly se nesměly potkávat

Jak jsme zjistili, v prvních dnech šíření nemoci v ČR probíhaly na Policejním prezídiu PČR pravidelné porady, kde se vedle rutinních záležitostí vyhodnocovala rizika spojená s šířením nemoci a důsledcích epidemie uvnitř resortu. A kde vysocí důstojníci včetně policejního prezidenta Jana Švejdara a ministra vnitra Jana Hamáčka hledali řešení, jakým způsobem epidemii uvnitř policie zamezit. Na některých poradách nechyběl brig. gen. Libor Lochman (na snímku), ředitel URNA. „Máme 4 základní týmy, z toho jeden je v zahraničí na misích, takže jsme měli 3 a ty se střídaly v týdenní službě. Střídání probíhalo tak, aby se týmy nesetkávaly,“ sdělil Našemu REGIONU. Ostatní členové komanda byli na tzv. home officu doma a byli připraveni, pokud by bylo potřeba, ihned přijet do práce. „Ti, co sloužili, na pracovišti normálně cvičili, ale s menšími omezeními.“ Přesný počet členů URNA je tajný. Redakce tento počet zná, ale nesmíme jej zveřejnit. Řekněme, že se jedná o stovky příslušníků.

Nouzový stav vyhnal občany z ulic, dealeři však drogy vesele prodávají dál

Jak to vypadalo v centrále?

V prostorách URNA se už v březnu objevila dezinfekce. Stejně tak jako roušky všeho druhu a také respirátory. Nařízení vlády o rozestupech vedení URNA – řekněme – neřešilo. To by nemohli lidé cvičit. Na oběd do jídelny se chodilo jen pro jídlo v krabičkách. Tam se samozřejmě rozestupy dodržovaly, protože tam chodily i jiné útvary. „Nepodrobovali jsme se pravidelným lékařským kontrolám, docházelo jen k měření teploty při příchodu na pracoviště. Plošné testy neprobíhaly, testy procházeli jen lidé, kteří se vrátili ze zahraničních misí,“ dodává Lochman. „Naštěstí většina misí byla vystřídána ještě před vypuknutím koronaviru, takže do karantény šlo pouze 6 lidí.“ Jednalo se o dva příslušníky, co se vrátili z dovolené v Rakousku. Další 4 „urňáci“ se zrovna vrátili z mise v Mali a Kongu. Také na ně čekala karanténa. „Pokud by se nákaza projevila u někoho v týmu, šel by do karantény celý tým a proběhlo by testování, na jeho místo by nastupoval další tým.“

Zůstali by ve střehu?

„V hypotetickém případě, pokud by došlo k částečné paralýze útvaru vlivem nepředvídatelné události, by bylo využíváno sil z jiných, vybaveností a operativními dovednostmi obdobných útvarů tak, aby nebylo jakkoliv ohroženo nasazení útvaru v případě potřeby. V tomto konkrétním případě se dá uvažovat například o policistech sloužících na dalších zásahových jednotkách,“ řekl Našemu REGIONU plk. Ondřej Moravčík z Policejního prezídia PČR. „Obdobně se postupovalo v případě, kdy vlivem karanténního opatření bylo nutné doplnit policisty sloužící na službě kriminální policie a vyšetřování (SKPV),“ dodává. Jednoduše se využili policisté sloužících na nižších organizačních článcích. Při „covidovém výpadku“ krajských kriminalistů se týmy doplnily o policisty sloužící na okresní úrovni.

Horká půda v zahraničí

Naši diplomaté nepůsobí jen v ekonomicko-politických misích v relativně klidných zemích. Pak tady máme třeba Afghánistán, Irák, Islámábád v Pákistánu, Libanon, a mohli bychom pokračovat. Třeba při Olympiádě v Aténách zajišťovali bezpečnost naší diplomacie včetně prezidenta Václava Klause lidé z URNA. „Nevýhodou je, že naši diplomaté dost často působí na ´horké půdě´, a tak se o jejich bezpečnost starají vyčlenění příslušníci URNA. Tomu se říká ochranná mise. Kolem našich diplomatů v zahraničí se při přejezdech v tom či onom městě „motají“ agenti domácích zpravodajců, kontrarozvědky. Ale to je běžná praxe všude na světě. Jenže nikdo nezná den a okamžik, kdy by do automobilu českého diplomatického sboru narazí dodávka plná výbušnin. Z toho důvodu se lidé z ochranného týmu pohybují v blízkosti chráněné VIP osoby zásadně v civilním oděvu.

Vlastnily i staré civilizace moderní zbraně srovnatelné s těmi současnými?

Diplomaty učí řídit pancéřáky

Tady je rovněž důležitá spolupráce s naší rozvědkou (ÚZSI), nic se nesmí ponechat náhodě. Například v Bagdádu dochází každý den až k deseti bombovým útokům, nebo útokům palnými zbraněmi. Naši diplomaté jsou pod určitou ochranou budovy velvyslanectví či konzulátu, ale pokud se někdo z nich rozhodne, že se zúčastní jednání vně budovy, riziko je extrémní. Samo sebou, že se strážci po určité době (3 měsíce) mění, rotují. A pro zaměstnance Ministerstva zahraničních věcí, kteří mají odcestovat do rizikových zemí, pořádají instruktoři URNA kurzy. Jejich součástí je řízení pancéřovaných vozidel a základy střelby z krátkých a dlouhých zbraní.

Opilý Rus unesl letadlo

Sami vidíme, že působnost a nasazení komanda je mnohem širší, než se třeba mnozí lidé domnívají. Pokud se namátkově podíváme do nedávné historie, nesmíme opomenout třeba zásah URNA na Letišti Václava Havla. Na pražském ruzyňském letišti neplánovaně přistálo letadlo ruské společnosti Aeroflot Airbus 320, které původně letělo z Moskvy do Ženevy. Jeden opilý Rus podle svědectví napadl letušku a požadoval, aby stroj přistál v Praze. Kapitán letadla, kde bylo 170 cestujících a osm členů posádky, vyslal nouzový signál a na zemi začaly menší manévry. Na letiště zamířily obří džípy URNA s majáky a houkačkou s po zuby ozbrojenými příslušníky komanda. Stejně tak se dali do pohybu hasiči a záchranáři. Nakonec se ukázalo, že únosce byl jeden a zneškodnili ho sami cestující. Převzala si ho policie. Podle tvrzení ruského velvyslanectví se o únos ve skutečnosti nejednalo, šlo prý o zmatek, „který způsobil opilý cestující“. Muž údajně vykřikoval, že má u sebe výbušninu. „Mluvil jsem se zástupcem ruského Aeroflotu, podle něho šlo o opilého pána, který na palubě rozpoutal bitku,“ sdělil médiím tehdejší mluvčí ruské ambasády v Praze Alexander Pismenny.

Nebyli dokonalí, proto nás oslovují dodnes. Gaius Julius Caesar

Zásah v Leopoldově

Jestliže hovoříme o komandu, můžeme se vrátit třeba do roku 1990. Ve slovenské věznici Leopoldov došlo ke vzpouře, kterou paradoxně odstartovala rozsáhlá amnestie Václava Havla. Ti, co se ven nedostali, přemohli „bachaře“ a ovládli celou věznici. Dostali se k zásobám potravin a léků včetně těkavých látek na fetování. Vězni, co se vzpoury nechtěli zúčastnit, pak „muklové“ zamkli v jedné větší místnosti, udělali z nich rukojmí, a zapálili střechu budovy. Do obří akce se dne 28. března zapojilo 62 příslušníků jednotek rychlého nasazení (tehdy šlo o tzv. červené barety), 150 výsadkářů, 350 dozorců, 80 psovodů, 350 příslušníků vojsk ministerstva vnitra, 1000 pohraničníků a 100 odborníků z Vysoké školy SNB. Vnitro a armáda nasadily šest obrněných transportérů, jeden lehký a čtyři těžké vrtulníky s kulomety a střelami vzduch-země. Ze 12 budov 5 zcela shořelo a Leopoldov jako věznice byl nadále nepoužitelný. V ruinách policie našla jednoho mrtvého vězně. Sami muklové popravili 4 dozorce. Přímo na místo činu se dostavil tehdejší federální ministr vnitra. Po několika desítkách minut dostal infarkt a skončil v nemocnici.

Zóny mimořádného zabezpečení

Pokud je řeč o Covidu-19, nesmíme opomenout prostějovskou vojenskou zásahovku, kde stále platí přísný režim podobný opatřením v URNA. Dále musíme zmínit krajské zásahovky, co hlídají „zóny mimořádného zabezpečení“. Tam patří hlavně jaderné elektrárny či přehrady, které by mohli kontaminovat teroristé tzv. špinavou bombou.  Použití radiologických zbraní ze strany teroristů anebo tzv. darebáckých států budí značné obavy, protože by mohlo přinést kvalitativně novou dimenzi ohrožení západní civilizace. Pokud by špinavou bombu někdo použil ke kontaminaci Želivky, Pražané by se sto let nenapili. Osobně jsem toho názoru, že při pandemii potlesk patří nejen zdravotníkům, kteří zpočátku riskovali zdraví a vlastní životy při pomoci lidem, ale i osobám, které v této době střeží bezpečnost naší země.

FOTO: URNA

URNA - URNAURNA - URNAURNA - URNAURNA - URNAURNA - URNA
Další fotky
URNA - LOCHMAN Libor
Včera, 15:35
Zřícenina hradu Kostomlaty pod Milešovkou leží na vysokém horském hřebenu Březiny vybíhajícím ze severozápadních svahů...
Včera, 15:30
Musím se vám přiznat, že jsem teď od Vánoc docela hřešil. Co se týče alkoholu....
Včera, 13:25
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 13:25
Děláme to automaticky. Syrové brambory uvaříme ve vodě a tu pak vylijeme do odpadu. To...
Včera, 11:15
Kdo by neznal úžasnou pohádku Sůl nad zlato s legendárním Janem Werichem v roli uštěpačného...
Včera, 04:00
Nošení chirurgických roušek nebo respirátorů bude od 1. března povinné i na pracovištích. Ochranné prostředky...
Včera, 04:00
Vlasta Burian je pravděpodobně jednou z největší filmovou postavou české kinematografie všech dob. Nejen pro...
26.2.2021
Vláda schválila vyhlášení nového nouzového stavu od 27. února na 30 dní do 28. března....
26.2.2021
Co se týče celosvětového nástupu „moderního člověka“ (Homo sapiens), máme jej často spojený s protikladem...
26.2.2021
Dopad covidu-19 v Česku je nyní zhruba v polovině ztrát na životech, které Československu způsobila...
26.2.2021
Ministerstvo zdravotnictví a hygienické stanice budou moci omezovat obchod, služby, výrobní provozy, bazény i veřejné...
Reklama