Nebyli dokonalí, proto nás oslovují dodnes. Gaius Julius Caesar

Každý z nás touží po nesmrtelnosti. Ne té tělesné, to je jaksi ještě stále mimo naše možnosti. Touží po tom, zanechat na tomto světě stopu, která na jeho existenci bude upozorňovat ještě mnohá staletí potom. Některým se to i podařilo. Vzpomínkou na ně je strach, zloba a nenávist. Ty na mysli nemám. Stopou, která je hodna vzpomínky, je úcta a obdiv.

Mám na mysli lidi, nasáklé člověčenstvím. Lidi, kteří si vychutnávali všechny požitky světa až do dna. Ty, kteří prolili mnoha vína, ale i krve. Mnoho nenáviděli a mnoho milovali. Mnoho znali a mnoho dokázali. Nebyli dokonalí, proto nás oslovují dodnes. Muž, kterému se budeme věnovat, se narodil v roce 100, před naším letopočtem. Tenkrát to pochopitelně ještě nevěděli, zcela jistě jeho narození počítali od založení Věčného města.

Ke Germánům přistupoval z pozice poloboha, a to se mu nevyplatilo. Vare, Vare, vrať Římu legie

Jmenoval se Gaius Julius Caesar a patřil k nejvýznamnějším lidem antického světa. Jako politik, vojevůdce, státník. Bylo mu vyměřeno pouze 56 let, ale on za tu dobu prožil desítky životů lidí, kteří nepřekročili horizont vlastní vesnice. Jeho ctižádost ho poháněla.

Proslul výrokem, že bude raději v poslední vesnici první, než v Římě druhý, a tento výrok proměnil v čin. Jeden článek o Caesarovi, to je jenom letmá zmínka. Co si vybereme? O jeho obývání Gallie či Británie? Jeho milostný románek s Kleopatrou?  To vše je známé a mnohokrát opakované ve filmech. A co třeba kalendář?

Krásný, nesmrtelný příběh jedné velké lásky. Antonius a Kleopatra

Římané používali kalendář lunární a chybějící rozdíl deseti či dvanácti dnů se vkládal do měsíce února. Přesné datování bylo nemožné, protože takový kalendář byl značně nepřesný. Kalendář, který vypracoval řecký vědec Sósigenes a který Caesar, jako nejvyšší kněz, čili Pontifex maximus, uvedl do praxe v roce 45 př.n.l. byl na svoji dobu podstatně přesnější. Řídil se sluncem a trval 365 a čtvrtý rok 366 dní. Nazýval se kalendářem Juliánským, na jeho počest, a lidé se jím řídili až do gregoriánské reformy v roce 1582.

V zemích s pravoslavným náboženstvím platí dodnes. Pátý měsíc v kalendáři, neboli Quintilius, získal jeho jméno Julius, pro nás červenec. Vím, co se vám to nezdá, ale Římané počítali začátek nového roku k prvnímu březnu, takže to byl pátý měsíc, nikoliv sedmý. Jeho jméno se přeneseně a dodnes, vztahuje na nejvyšší světskou panovnickou hodnost. Caesar, císař, car. Jedno a totéž.

Nepřátele neváhal likvidovat, ale nebyl bezuzdně krutý a mstivý. Já, Claudius

Kostky jsou vrženy. Také jeden z jeho nesmrtelných výroků.  Dodnes synonymum pro rozhodnutí, které již nelze vzít spět. Kdy bylo vše vsazeno na jednu kartu a není jiné cesty. Nebo také překročit Rubikon. Proč to vlastně řekl a kdy?

Diktátor Nero. Nejmladší římský císař, který se vyžíval v orgiích všeho druhu

V době, kdy tento výrok zazněl, byl Řím stále ještě republikou. Republikou, která se zmítala v neuvěřitelných problémech. Státní aparát, postavený na demokracii, důvěře občanů v senát a volené úředníky se začal vymykat kontrole. Řím se rozpínal, obsazoval stále další a další území. Zákony se opožďovaly. Nebyly postavené na řešení nových problémů, přesněji řečeno, nemohli je ani vyřešit. Impérium byl kolos s diametrálně odlišnými politickými vztahy. Řecko s otrokářstvím daleko starším, Hispánie a Galie na posledním stupni prvobytně pospolné společnosti. Republikánské instituce neměly šanci, Bylo třeba aplikovat vojenskou sílu a rozhodnost.

FOTO: G. J. Caesar

G. J. Caesar - CaesarG. J. Caesar - Forum romanumG. J. Caesar - Vercingetorix – Galský vládceG. J. Caesar - 495px-Gaius_Iulius_Caesar_(Vatican_Museum)G. J. Caesar - 1200px-Vincenzo_Camuccini_-_La_morte_di_Cesare

V roce 49 př. n. l. se Caesar vracel z dobyté Británie. Končila mu funkce, kterou ho pověřil senát v Římě. Měl mnoho mocných nepřátel, a dobře věděl, že jakmile se vzdá armády, bude vydán napospas. Tehdejší republikánské zákony zakazovaly přítomnost organizovaných vojenských jednotek na území bezprostředně v okolí Říma. Hranicí tohoto území byla řeka Rubikon. Nečekejte žádný veletok. Měří jen 80 km, a u města Rimini se vlévá do Jaderského moře.

Caesar se rozhodl jinak. Rubikon překročil a v občanské válce, která následovala, zasadil republice smrtelnou ránu. Přestože byl později ubodán svými nepřáteli v senátu, na novém státním zřízení se už nic nezměnilo. Republika už nikdy nebyla obnovena.

 

Dnes, 08:03
Zatímco dnes si děti ve škole o přestávkách surfují na internetu na chytrých mobilech, před...
Včera, 16:21
Zahradní domky mají dvojí využití. Jednak slouží jako kůlny k uskladnění nářadí a náčiní, případně...
Včera, 14:15
Bankéř, kriminálník, narkoman, obchodník a finančník – to jsou jen bodové charakteristiky mužů, za které...
Včera, 11:59
My vstoupili jsme ve sboru a nikde síla odporu, s níž bychom se tu srazili,...
Včera, 10:26
V historii české kinematografie patrně nenajdeme více kontroverzní počin než bylo 30 případů majora Zemana....
Včera, 08:11
Plíseň letos dává našim zahrádkám zabrat. Nejčastěji napadá rajčata, brambory, cukety nebo dýně. Jakmile má...
13.8.2020
Buddhismus je náboženství, jehož základy položil Gautama Buddha asi v 5. století před naším letopočtem....
13.8.2020
Pokud si člověk neví rady s dluhy či mu hrozí exekuce, může vyhlásit osobní bankrot,...
13.8.2020
Byl to zřejmě ještě velmi mladý muž. Rytířský stav ho řadil mezi střední třídu, řekli...
13.8.2020
Díky letošní epidemiologické situace dala řada Čechů přednost dovolené doma, tedy v České republice. Nepřeje-li...
Reklama