mapa regionů
zavřít mapu

Moderní zbraně nepatří tak úplně až do éry novověku, jak bychom si možná mohli myslet. Leckteré z nich v podstatě existovaly již ve středověku nebo dokonce ještě i dříve…
Hasan al-Rammah, který žil ve 13. století, byl jedním z největších vynálezců středověké Sýrie. Jako první přinesl do islámského světa severní Afriky střelný prach z Asie. Teprve až následně se se střelným prachem seznamovala i naše Evropa.
Hasan al-Rammah během svého života vymyslel více než sto druhů výbušnin. Je známý zejména jako vynálezce prvního torpéda, které nazval „samohybné hořící vajíčko“. Jednalo se o zcela smrtící zbraň, proti níž nebylo obrany. Skládala se ze dvou železných plátů, které se naplnily střelným prachem a svázaly se k sobě. Zezadu se k nim připevnila raketa jako pohon a po stranách dva šípy nutné k udržení daného směru. Prosté, ale velice účinné. Napadeným nezbývalo než doufat, že mine cíl nebo cestou zhasne…
Podíváme-li se na rané střelné zbraně, jejich velkou nevýhodou bylo bezesporu zdlouhavé nabíjení. Z tohoto důvodu začala vznikat vícehlavňová děla, která najednou dokázala vystřelit až čtyřicet kulek. Tyto zbraně se používaly zejména proti vojákům.
Při dobývání se proti hradbám zpočátku střílelo z velkých jednohlavňových kanonů. I zde se začalo pracovat na výrobě vícehlavňového děla, které se později stalo oblíbenou výzbrojí renesanční Itálie. Na jeho vývoji se dokonce podílel i Leonardo da Vinci (15. dubna 1452 – 2. května 1519), všestranná renesanční osobnost, mimo jiné i konstruktér a vynálezce, který navrhl rychlonabíjecí dělo se třemi sklopnými řadami hlavní. Jedna řada byla určena pro aktuální střelbu, druhá k vychladnutí po střelbě a tu třetí právě někdo nabíjel do zásoby…
První opakovací puška byla sestrojena až na počátku 19. století. Jenže jistou formu této zbraně používali Číňané již více než dva tisíce let, i když „pouze“ v podobě kuše vyráběné z bambusu. Přestože dosahovala délky jednoho metru, vzhledem k výrobnímu materiálu byla lehká. Byl k ní připevněn zásobník až na deset šipek. Vynikala rychlostí, zkušený střelec dokázal celý zásobník vyprázdnit během patnácti sekund. A pro zvýšení její účinnosti bývaly šipky ještě i namáčeny do jedu.