„Extrémně silný vítr – extrémní stupeň nebezpečí“
Hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal předpovědní výstražnou informaci pro jevy „Extrémně silný vítr – extrémní stupeň nebezpečí“. Přes celé území České republiky dnes postupuje k východu tlaková níže, v jejímž týlu k nám proudí studený vzduch od severu. Výstraha zatím platí do dnešních 19 hodin.
Začalo to už v noci
Extrémně silný západní vítr se začal projevovat už v noci, ráno však postupně začal zesilovat a jeho intenzita bude kulminovat v dopoledních a odpoledních hodinách.
„Nejsilnější vítr, s extrémním stupněm nebezpečí, předpovídáme v poledních a odpoledních hodinách, kdy bude západní, postupně severozápadní vítr dosahovat rychlostí 11 až 16 m/s s nárazy 25 až 30 m/s, ojediněle až 35 m/s (125 km/h). Na horách očekáváme vítr o rychlosti vichřice s nárazy 35 až 45 m/s (160 km/h). Ve večerních hodinách vítr zeslábne na čerstvý,“ uvádí ve své předpovědi ČHMÚ.
S větrem přichází i sníh
Podle meteorologů lze očekávat, že ve vyšších polohách nad 600 metrů, bude silný vichr doprovázet i sněžení. „V polohách nad 600 m bude silný vítr doprovázet sněžení, při intenzivních sněhových přeháňkách (v bouřkách) může docházet k přechodnému snížení dohledností a tvorbě sněhové pokrývky. Na horách se postupně začnou místy vytvářet sněhové jazyky,“ upozorňují meteorologové.
Bezproudí zažívají už statisíce lidí
Dnešní vichr nepochybně přinese řadu materiálních škod na celém území republiky. Je vhodné počítat i s omezeními dopravy a připravit se, že nám občas nepůjde elektřina. Před výpadky elektrického proudu varuje například největší distributor elektřiny ČEZ. „Společnost ČEZ Distribuce pro své zaměstnance a dodavatele vyhlásila pohotovost a v případě nastalých poruch dojde okamžitě k navýšení pracovníků v terénu, na dispečinku a call centru k zamezení delšího bezproudí,“ uvádí ČEZ na svých stránkách s tím, že nahlášené poruchy bude odstraňovat v nejkratším možném čase. Kalamitní stav už ČEZ vyhlásil ve Středočeském, Karlovarském, Královéhradeckém, Pardubickém, Libereckém, Plzeňském a Ústeckém kraji. Bez proudu jsou už statisíce lidí.
Ven raději nechoďte, do lesa už vůbec ne
Podle meteorologů by dnes lidé v ideálním případě neměli vůbec vycházet z domu, pokud však nemají jinou volbu, měli by se držet alespoň základních pravidel.
- Omezte jízdy autem
- Nezdržujte se zejména v okolí starších budov, u kterých hrozí stržení střešní krytiny (tašky, plechy)
- Nezůstávejte v blízkosti větších stromů
- Nechoďte do lesa.
- Je-li to možné, přečkejte nejprudší nárazy větru v uzavřených prostorách
Zvlášť pozor si musejí dát řidiči…
Meteorologové pak vydávají další sadu doporučení a upozornění zvláště pro řidiče. Automobil totiž skýtá jen zdánlivé bezpečí před větrem, při jízdě tomu totiž může být právě naopak.
- Pří řízení jezděte maximálně opatrně a pomalu
- Větrné poryvy mohou učinit auto neovladatelným
- Pozor si musejí dát i řidiči nákladních aut a kamionů – zvláště pokud jsou poloprázdní nebo prázdní
- Pamatujte, že dnes hrozí zvýšené riziko střetu s překážkou na silnici a neprůjezdnost silnice
- Sledujte dopravní zpravodajství
- Neparkujte pod stromy a v blízkosti čehokoliv, co hrozí zřícením – pozor na vysoké= sloupy a budovy ve špatném stavu
…výčet rizik ještě nekončí
Již míněné výpadky elektrického proudu s sebou přinášejí další riziko. Popadané sloupy, resp. dráty vysokého napětí mohou znamenat smrtelné nebezpečí. Pokud uvidíte popadané dráty vysokého napětí, rozhodně se k nim nepřibližujte. Elektrický oblouk může ohrozit, aniž byste se museli drátů dotýkat, stačí být v jejich bezprostřední blízkosti.
Pokud jste právě na horách, nebo tam chystáte, rozhodně pro dnešek zapomeňte na túry a svou vášeň raději uspokojte jindy. A jako vždy – dodržujte pokyny Horské služby.