• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Extrémní stupeň nebezpečí. Silný vítr postihl celé území, statisíce lidí jsou bez proudu

  29.10.2017
  Andrea Cerqueirová

  Od noci až do dnešních 19:00 platí pro celé území České republiky výstraha před extrémně silným větrem. V polohách nad 600 metrů nad mořem se k vichru přidá i sněžení. Očekávají se materiální škody, omezení v dopravě. Lidé by měli omezit pohyb venku, v okolí, a zvláště pak v přírodě. Uzavřena je dnes i pražská zoo. Distributoři elektřiny hlásí rozsáhlé výpadky proudu, postiženo je sedm krajů a bez elektřiny jsou stovky tisíc lidí.

  „Extrémně silný vítr – extrémní stupeň nebezpečí“

  Hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal předpovědní výstražnou informaci pro jevy „Extrémně silný vítr – extrémní stupeň nebezpečí“. Přes celé území České republiky dnes postupuje k východu tlaková níže, v jejímž týlu k nám proudí studený vzduch od severu. Výstraha zatím platí do dnešních 19 hodin.

  Začalo to už v noci

  Extrémně silný západní vítr se začal projevovat už v noci, ráno však postupně začal zesilovat a jeho intenzita bude kulminovat v dopoledních a odpoledních hodinách.

  „Nejsilnější vítr, s extrémním stupněm nebezpečí, předpovídáme v poledních a odpoledních hodinách, kdy bude západní, postupně severozápadní vítr dosahovat rychlostí 11 až 16 m/s s nárazy 25 až 30 m/s, ojediněle až 35 m/s (125 km/h). Na horách očekáváme vítr o rychlosti vichřice s nárazy 35 až 45 m/s (160 km/h). Ve večerních hodinách vítr zeslábne na čerstvý,“ uvádí ve své předpovědi ČHMÚ.

  OBRAZEM: Nejhorší vichřice letošního roku. Shrnutí dosavadních událostí

  S větrem přichází i sníh

  Podle meteorologů lze očekávat, že ve vyšších polohách nad 600 metrů, bude silný vichr doprovázet i sněžení. „V polohách nad 600 m bude silný vítr doprovázet sněžení, při intenzivních sněhových přeháňkách (v bouřkách) může docházet k přechodnému snížení dohledností a tvorbě sněhové pokrývky. Na horách se postupně začnou místy vytvářet sněhové jazyky,“ upozorňují meteorologové.

  29.10.2017 - Vichřice, Hostivice, Polom, Česká republika
  (Náš REGION, www.youtube.com)

  Bezproudí zažívají už statisíce lidí

  Dnešní vichr nepochybně přinese řadu materiálních škod na celém území republiky. Je vhodné počítat i s omezeními dopravy a připravit se, že nám občas nepůjde elektřina. Před výpadky elektrického proudu varuje například největší distributor elektřiny ČEZ. „Společnost ČEZ Distribuce pro své zaměstnance a dodavatele vyhlásila pohotovost a v případě nastalých poruch dojde okamžitě k navýšení pracovníků v terénu, na dispečinku a call centru k zamezení delšího bezproudí,“ uvádí ČEZ na svých stránkách s tím, že nahlášené poruchy bude odstraňovat v nejkratším možném čase. Kalamitní stav už ČEZ vyhlásil ve Středočeském, Karlovarském, Královéhradeckém, Pardubickém, Libereckém, Plzeňském a Ústeckém kraji. Bez proudu jsou už statisíce lidí.

  Nová předpověď: Začne mrznout, v neděli hrozí extrémní vítr

  Ven raději nechoďte, do lesa už vůbec ne

  Podle meteorologů by dnes lidé v ideálním případě neměli vůbec vycházet z domu, pokud však nemají jinou volbu, měli by se držet alespoň základních pravidel.

  • Omezte jízdy autem
  • Nezdržujte se zejména v okolí starších budov, u kterých hrozí stržení střešní krytiny (tašky, plechy)
  • Nezůstávejte v blízkosti větších stromů
  • Nechoďte do lesa.
  • Je-li to možné, přečkejte nejprudší nárazy větru v uzavřených prostorách

  Zvlášť pozor si musejí dát řidiči…

  Meteorologové pak vydávají další sadu doporučení a upozornění zvláště pro řidiče. Automobil totiž skýtá jen zdánlivé bezpečí před větrem, při jízdě tomu totiž může být právě naopak.

  • Pří řízení jezděte maximálně opatrně a pomalu
  • Větrné poryvy mohou učinit auto neovladatelným
  • Pozor si musejí dát i řidiči nákladních aut a kamionů – zvláště pokud jsou poloprázdní nebo prázdní
  • Pamatujte, že dnes hrozí zvýšené riziko střetu s překážkou na silnici a neprůjezdnost silnice
  • Sledujte dopravní zpravodajství
  • Neparkujte pod stromy a v blízkosti čehokoliv, co hrozí zřícením – pozor na vysoké= sloupy a budovy ve špatném stavu

  Vichřice už zabíjí. Zatím jsou hlášeni dva mrtví

  …výčet rizik ještě nekončí

  Již míněné výpadky elektrického proudu s sebou přinášejí další riziko. Popadané sloupy, resp. dráty vysokého napětí mohou znamenat smrtelné nebezpečí. Pokud uvidíte popadané dráty vysokého napětí, rozhodně se k nim nepřibližujte. Elektrický oblouk může ohrozit, aniž byste se museli drátů dotýkat, stačí být v jejich bezprostřední blízkosti.

  Pokud jste právě na horách, nebo tam chystáte, rozhodně pro dnešek zapomeňte na túry a svou vášeň raději uspokojte jindy. A jako vždy – dodržujte pokyny Horské služby.

  Příběh tajemného Péráka: Postrach esesáků nebo žen?

  „Nemocnice hrůzy“ v Jílovém. Proč v ní nikdy nebyli pacienti?  Nepřehlédněte