Extrémní stupeň nebezpečí. Silný vítr postihl celé území, statisíce lidí jsou bez proudu

29.10.2017
Andrea Cerqueirová

„Extrémně silný vítr – extrémní stupeň nebezpečí“

Hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal předpovědní výstražnou informaci pro jevy „Extrémně silný vítr – extrémní stupeň nebezpečí“. Přes celé území České republiky dnes postupuje k východu tlaková níže, v jejímž týlu k nám proudí studený vzduch od severu. Výstraha zatím platí do dnešních 19 hodin.

Začalo to už v noci

Extrémně silný západní vítr se začal projevovat už v noci, ráno však postupně začal zesilovat a jeho intenzita bude kulminovat v dopoledních a odpoledních hodinách.

„Nejsilnější vítr, s extrémním stupněm nebezpečí, předpovídáme v poledních a odpoledních hodinách, kdy bude západní, postupně severozápadní vítr dosahovat rychlostí 11 až 16 m/s s nárazy 25 až 30 m/s, ojediněle až 35 m/s (125 km/h). Na horách očekáváme vítr o rychlosti vichřice s nárazy 35 až 45 m/s (160 km/h). Ve večerních hodinách vítr zeslábne na čerstvý,“ uvádí ve své předpovědi ČHMÚ.

OBRAZEM: Nejhorší vichřice letošního roku. Shrnutí dosavadních událostí

S větrem přichází i sníh

Podle meteorologů lze očekávat, že ve vyšších polohách nad 600 metrů, bude silný vichr doprovázet i sněžení. „V polohách nad 600 m bude silný vítr doprovázet sněžení, při intenzivních sněhových přeháňkách (v bouřkách) může docházet k přechodnému snížení dohledností a tvorbě sněhové pokrývky. Na horách se postupně začnou místy vytvářet sněhové jazyky,“ upozorňují meteorologové.

29.10.2017 - Vichřice, Hostivice, Polom, Česká republika
(Náš REGION, www.youtube.com)

Bezproudí zažívají už statisíce lidí

Dnešní vichr nepochybně přinese řadu materiálních škod na celém území republiky. Je vhodné počítat i s omezeními dopravy a připravit se, že nám občas nepůjde elektřina. Před výpadky elektrického proudu varuje například největší distributor elektřiny ČEZ. „Společnost ČEZ Distribuce pro své zaměstnance a dodavatele vyhlásila pohotovost a v případě nastalých poruch dojde okamžitě k navýšení pracovníků v terénu, na dispečinku a call centru k zamezení delšího bezproudí,“ uvádí ČEZ na svých stránkách s tím, že nahlášené poruchy bude odstraňovat v nejkratším možném čase. Kalamitní stav už ČEZ vyhlásil ve Středočeském, Karlovarském, Královéhradeckém, Pardubickém, Libereckém, Plzeňském a Ústeckém kraji. Bez proudu jsou už statisíce lidí.

Nová předpověď: Začne mrznout, v neděli hrozí extrémní vítr

Ven raději nechoďte, do lesa už vůbec ne

Podle meteorologů by dnes lidé v ideálním případě neměli vůbec vycházet z domu, pokud však nemají jinou volbu, měli by se držet alespoň základních pravidel.

 • Omezte jízdy autem
 • Nezdržujte se zejména v okolí starších budov, u kterých hrozí stržení střešní krytiny (tašky, plechy)
 • Nezůstávejte v blízkosti větších stromů
 • Nechoďte do lesa.
 • Je-li to možné, přečkejte nejprudší nárazy větru v uzavřených prostorách

Zvlášť pozor si musejí dát řidiči…

Meteorologové pak vydávají další sadu doporučení a upozornění zvláště pro řidiče. Automobil totiž skýtá jen zdánlivé bezpečí před větrem, při jízdě tomu totiž může být právě naopak.

 • Pří řízení jezděte maximálně opatrně a pomalu
 • Větrné poryvy mohou učinit auto neovladatelným
 • Pozor si musejí dát i řidiči nákladních aut a kamionů – zvláště pokud jsou poloprázdní nebo prázdní
 • Pamatujte, že dnes hrozí zvýšené riziko střetu s překážkou na silnici a neprůjezdnost silnice
 • Sledujte dopravní zpravodajství
 • Neparkujte pod stromy a v blízkosti čehokoliv, co hrozí zřícením – pozor na vysoké= sloupy a budovy ve špatném stavu

Vichřice už zabíjí. Zatím jsou hlášeni dva mrtví

…výčet rizik ještě nekončí

Již míněné výpadky elektrického proudu s sebou přinášejí další riziko. Popadané sloupy, resp. dráty vysokého napětí mohou znamenat smrtelné nebezpečí. Pokud uvidíte popadané dráty vysokého napětí, rozhodně se k nim nepřibližujte. Elektrický oblouk může ohrozit, aniž byste se museli drátů dotýkat, stačí být v jejich bezprostřední blízkosti.

Pokud jste právě na horách, nebo tam chystáte, rozhodně pro dnešek zapomeňte na túry a svou vášeň raději uspokojte jindy. A jako vždy – dodržujte pokyny Horské služby.

Příběh tajemného Péráka: Postrach esesáků nebo žen?

„Nemocnice hrůzy“ v Jílovém. Proč v ní nikdy nebyli pacienti?Nepřehlédněte