Fajn vynález od Feina. Těžko věřit, že toto nepostradatelné ruční nářadí vzniklo už před víc jak sto lety

Další fotky

Nejde o nic jiného než o ruční elektrickou vrtačku, základní vybavení dílny každého domácího kutila. Mnozí mají pro jistotu i dvě, nebo tři. Pochopitelně má toto nářadí i široký rozsah užití mezi profesionály. Vděčíme za něj jednomu německému konstruktérovi.

Jmenoval se Wilhelm Emil Fein (16. ledna 1842 – 6. října 1898) a narodil se v Ludwigsburgu v rodině učitele. Základy vzdělání zaměřeného na mechaniku a strojírenství získal ve stuttgartské dílně C. Geigera. Poté pobýval nějaký čas v Karlsruhe a Göttingenu, a nakonec přišel do Berlína k firmě Siemens & Halske.

Co bylo třeba zlepšit v oblasti elektrotechniky, to vylepšil. Živý Cimrman, František Křižík

Svá učednická léta zakončil v Londýně u Charlese Wheatstonea. Poté mu Wilhelm Eisenlohr, profesor Polytechniky v Karlsruhe, doporučil pořídit si vlastní firmu. V roce 1867 tedy se svým bratrem Carlem založil v Karlsruhe dílnu s názvem C. & E. FEIN pro výrobu různých elektrických přístrojů. O tři roky později se firma přestěhovala do Stuttgartu, který Wilhelm považoval za perspektivnější. Od roku 1875 vyvíjel a v roce 1878 i instaloval první elektrický požární hlásič v Norimberku, o rok později i ve Stuttgartu. Telefon, využívající magnet ve tvaru podkovy, si nechal patentovat v roce 1879.

Přineste nepotřebný elektrospotřebič k nám, láká technické muzeum

Po roce 1880 se věnoval zlepšování svých přístrojů poháněných elektřinou vyráběnou dynamem, a v roce 1885 vyvinul první přenosný telefonní přístroj pro armádu. O tři roky později vydal i svou knihu „Elektrische Apparate, Maschinen und Einrichtungen“ (Elektrické přístroje, stroje a zařízení). Dva roky nato mu byla propůjčena württemberská státní medaile. Firmě Fein se dařilo, v roce 1883 vyrobila svůj stý elektrický přístroj, za devět let už jich měla „na kontě“ tisíc. To vše za situace, kdy elektřina v domácnostech ještě ani zdaleka nebyla běžná, spíš naopak. První veřejná elektrárna třeba u nás byla uvedena do provozu v roce 1889.

Jeho elektronka kralovala elektrotechnice až do vynálezu tranzistoru. Však to také byl „otec rádia a dědeček televize“

V roce 1895 Wilhem Fein usoudil, že elektrický pohon si zaslouží i vrtačka, a zkonstruoval tedy první ruční elektrickou vrtačku na světě. Jeho syn Emil vyrobil o dva roky později i první stolní elektrickou vrtačku. Její olejem plněná litinová skříň měla dvě rukojeti a přístroj s výkonem 45 W vážil přes sedm kilogramů. Dostatečně silná byla pouze při použití vrtáků do průměru šesti milimetrů. Po předčasné smrti Wilhelma Emila Feina 6. října 1898 ve Stuttgartu jeho firmu převzal syn Emil a vývoj šel samozřejmě dál, až k dnešním běžně dostupným ručním vrtačkám, samozřejmým pro nás tak, že ani nevíme, kdo je vlastně vynalezl. A že už jeho jméno předznamenalo, že jeho vynález bude „fajn“.

FOTO: Fein a jeho vrtačka

Fein a jeho vrtačka - První ruční elektrická vrtačka vynálezce Feina (replika) v Technickém muzeu v Mannheimu – wikipediaFein a jeho vrtačka - Wilhelm Emil Fein (1842 – 1898) – wikipediaFein a jeho vrtačka - Ruční vrtání – Dvouruční nebozez – wikipedieFein a jeho vrtačka - Ruční vrtání – Nebozízek – wikipedieFein a jeho vrtačka - Ruční vrtání – Mechanická ruční vrtačka – wikipedie
Další fotky
Fein a jeho vrtačka - Současná vrtačka – wikipedieFein a jeho vrtačka - Drill2Fein a jeho vrtačka - Hrob WilheLma Emila Feina – wikipediaFein a jeho vrtačka - Logo firmy Fein – wikipedia

Vrtačku anebo jiné nářadí „od Feina“ si můžete pořídit i dnes. Současná německá firma C. & E. Fein GmbH Stuttgart vyrábí velmi kvalitní elektrické ruční a vysokofrekvenční elektrické ruční nářadí, korunkové vrtací jednotky do kovu, speciální frézy na potrubí a specializuje se na opracování povrchu nerezových materiálů.

Dnes, 07:35
Když přišla zpráva o úmrtí výborné herečky a nezapomenutelné Popelky Libuše Šafránkové, na chvíli se...
Včera, 16:46
Hroch obojživelný (Hippopotamus amphibius) je hned po slonovi druhým největším suchozemským savcem, jenž dosahuje délky...
Včera, 15:38
Komerční článek
Vedení měst často poptává řešení, které neprošlo analýzou toho, co občané opravdu potřebují. Dokumenty zadání...
Včera, 15:38
V neděli večer dorazí na břeclavský hraniční přechod konvoj americké armády, který bude přes Česko...
Včera, 13:46
Devadesátiletý muž se dočkal okamžiku, ve který už ani nevěřil. Po 58 letech se setkal...
Včera, 12:10
Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie covidu-19. Pravděpodobně na podzim nastane zhoršení, bude stoupat reprodukční...
Včera, 11:19
Panna Kateřina Lehouská z Malevic, pohání Václava Lehouského odtud z Malevic, viniti téhož Václava chce...
Včera, 10:45
Nikdo soudný nemůže dát garanci, že na podzim nebudou kvůli koronaviru další omezení, uvedl ministr...
Včera, 08:06
K očkování proti koronaviru se mohou ode dneška v Česku registrovat lidé, kteří nemají veřejné...
Včera, 06:36
Česko-německý film Poslední vlak z roku 2006 je tím lepším z období druhé světové války,...
10.6.2021
K otřesné vraždě a zmrzačení došlo v brazilském městě São Gonçalo. Žena tam v údajné...
Reklama