• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Feynmanova metoda. Sada 4 kroků k pochopení každého tématu. Používá se i ve vědeckých kruzích a je stále oblíbenější.

  17.6.2019
  Filip

  Americký fyzik Richard Feynman a jeho metoda učení, díky které byl uznávaný za své široké znalosti a přednášky. 4 kroky, které vám zaručí přehled v tématu a pochopení i složitějších myšlenek.

  Mnoho technik učení již existuje. Máte před sebou text, nebo zajímavou knihu a chcete si informace z ní alespoň z části zapamatovat. Klasickým způsobem je podtrhávání, případně zvýrazňování. Vyšší úrovní jsou vlastnoruční poznámky toho nejdůležitějšího a nejzajímavějšího v textu. Dá se říci, že každému vyhovuje něco jiného. Možná jste ale nikdy neslyšeli o Feynmanově metodě.

  Statisíce mrtvých a obrovský dopad na celý svět. Jak probíhal největší sopečný výbuch všech dob a proč je tak málo známý?

  Feynmenova metoda

  Richard P. Feynman byl teoretickým fyzikem amerického původu. Jeho hlavním tématem byla kvantová mechanika, za kterou obdržel v roce 1965 i Nobelovu cenu. Známým se stal mimo jiné i spoluprací na projektu Manhattan, který se zabýval výrobou atomové bomby za Druhé světové války. Určitě si dokážete představit, kolik toho takový vědec musí znát a načíst. Stovky odborných textů a složitých přístrojů, které je potřeba nastudovat a zapamatovat.

  Zažíval nekonečný stav Déjà vu! Jedná se o jediný zveřejněný případ tohoto druhu

  Feynmanova metoda je mentálním modelem, jasně popsaným v biografii Jamese Gleicka z roku 1993. Zde je vysvětlována v kontextu toho, jak Feynman zvládl své zkoušky na Princetonské univerzitě. Podívejme se teď na ony čtyři kroky této techniky.

  FOTO: Richard Feynman 2

  Richard Feynman 2 - Richard FeynmanRichard Feynman 2 - Richard Feynman a Stephen Hsu
  1. Jako první si vyberte téma nebo knihu, a začněte ji studovat. Zapisujte si vše, co jste se o novém tématu dozvěděli. Je důležité témata dělit na jednotlivé stránky a v průběhu čtení do nich dopisovat nově nabyté znalosti.
  2. Předstírejte, že stojíte před třídou studentů, s cílem jim dané téma vysvětlit. Snažte se téma vysvětlovat jednoduchým způsobem. Tady se pozná nakolik tématu rozumíte.
  3. Vraťte se zpět do knihy a díky výkladu objevené mezery ve znalostech, zaplňte. Výsledkem by měl být plynulý projev, maximálně zjednodušený, tak aby to pochopili i naprostí začátečníci.
  4. Opakujte tento proces. Zjednodušujte pojmy a připojujte další fakta. Postupem času bude vaše porozumění sílit a vy si budete čím dál jistější, že jste téma naplno pochopili.

  Tato technika je výborná pro naučení nové myšlenky, nebo učení se k testu. Univerzální technika nemusí „sednout“ každému, ale dnes je hojně využívaná i ve vědeckých kruzích. Je jedním z důvodů, proč byl Richard P. Feynman obdivován za svou schopnost vyložit i ty nejsložitější myšlenky prakticky každému. Sám k tomu jednou řekl:

  Nemůžeme-li výklad snížit na úroveň prváka, to znamená, že tomu nerozumíme.“

   

     Nepřehlédněte