Zažíval nekonečný stav Déjà vu! Jedná se o jediný zveřejněný případ tohoto druhu

9.6.2019
Filip

Déjà vu, neboli psychologický jev při kterém má člověk pocit, že danou činnost už někdy dělal, viděl či slyšel. Tento prožitek je provázen pocitem známosti, a to i přesto, že jsme si vědomi jeho neopodstatněností. Průzkumy uvádějí, že asi 20 procent populace tento stav zná a samo ho zažilo. Stále však probíhají diskuse a jeho původ, nebo spouštěč je nám zatím neznámý.

Měl víc peněz, než dokázal utratit. Kam poschovával své krvavé peníze jeden z nejbohatších zločinců historie?

To však nic nemění na podivné události, která se stala jednomu Britskému studentovi. V roce 2014 byl v časopise Journal of Medical Case Reports představen příběh Britského studenta. Ten popisoval velmi časté pocity Déjà vu. Vysokoškolský student dle svých pocitů zažíval až vyčerpávající stavy, že všechno viděl a zažil. To vše po celé tři roky.

Zpočátku byli stavy kratší, několikaminutové, postupem času se však začaly prodlužovat a stávaly se čím dál intenzivnějšími.

Život bez wifi a telefonu? Pro obyvatele městečka Green Bank realitou. Jaký to má důvod?

Řekl například lékařům, že jednou když šel během dovolené na místo, kde byl pár let předtím, měl strašný, úzkostný pocit, že se stal vězněm v časové smyčce. Nakonec se zapřísáhl, že už se nepodívá na televizi, ani nebude číst noviny, jelikož všechny informace mu připadaly známé.

Vědci sice vědí, že určité stavy jako demence nebo epilepsie mohou tyto pocity vyvolat, o to víc je ale zarážející, že muž byl zcela zdravý.

Pokud je to pravda, jedná se o první publikovanou zprávu o přetrvávajícím déjà vu, v takovém rozsahu. Bohužel další informace nejsou veřejně známé, a tak můžeme je spekulovat, zdali se dotyčný vyléčil nebo problémy přetrvávají dodnes.

Statisíce mrtvých a obrovský dopad na celý svět. Jak probíhal největší sopečný výbuch všech dob a proč je tak málo známý?Nepřehlédněte