Filmoví fanoušci, pozor! Festival Anifilm mění termín na červen

Vzhledem k tomu, že se situace nezlepšuje tak, jak by všichni rádi uvítali, organizátoři Mezinárodního festivalu animovaných filmů Anifilm v Liberci se rozhodli stejně jako řada dalších festivalů a podobných kulturních akcí pro posun termínu.

Původně květnový termín se tak mění na červnový a Anifilm se uskuteční ve dnech 22. až 27.  června  2021. Jedním z hlavních důvodů změny termínu je snaha organizátorů, aby plánovaný program festivalu mohl bezpečně proběhnout pokud možno v plném rozsahu, aby se lidé mohli účastnit festivalových projekcí, dílen, her, výstav, koncertů i  divadel. Vždyť hlavním smyslem festivalů je setkávání lidí v  prostoru zaplněném kulturními zážitky a bez lidí, kteří se cítí bezpečně, by kultura ztratila smysl.

A že se je na co těšit, už proběhl výběr filmů do většiny soutěžních kategorií. Například soutěž krátkých filmů letos nabídne 38 snímků, jimž i v dnešní nelehké době nechybí humor, i když často ironický, absurdní nebo černý. Mezi 32 vybraných studentských filmů se probojovaly i čtyři české, které potvrzují vzestup naší animace. Jeden z  ranku hudebních filmů – Hrůza v tónu gramofonu od kolektivu studentů ze zlínské UTB a tři snímky z pražské FAMU: Rudé boty (Anna Paděrová), Jsme si o smrt blíž (Bára Anna Stejskalová) a Mraveniště (Marek Náprstek).

Co dělá Dejvické divadlo v době zavřené kultury? Zkouší a zkouší

Každý ročník Anifilmu pracoval v doprovodném filmovém programu s hlavním tématem a letos se tato festivalová část nazvaná Planeta A zaměří na celý svět. Země a zdejší život v jeho rozličných podobách a prostředích si totiž nezadají s fantaskními světy, které jsou obzvlášť pro médium animovaného filmu tak typické. Téma přírody a životního prostředí je nedílnou součástí našich každodenních životů, je stále aktuálnější a stejně silně již nějakou dobu rezonuje i animovanou tvorbou. Tomuto tématu odpovídá i vizuál letošního Anifilmu od animátorů Elišky a Lee Ozových ze studia Oz Animation.

Milovníci spojení hudby a animace se mohou těšit na barvitý výběr 29 hudebních videí. Ani mezi nimi nechybí čeští zástupci. Připomeňme, že loni doma zůstala cena jak pro nejlepší studentský film (Dcera), tak právě pro nejlepší videoklip (Past: Tíseň). Letos by Animorphu mohl z domácích tvůrců získat Jan Piskač za svůj klip pro kapelu The Ribs nebo Terezie Unzeitigová za ponuré video pro uskupení Razumikhin. Jedním z mála klipů vytvořených 3D počítačem je pak rovněž tuzemské video od Jana Drozdy pro skupinu Ohm Square. Úroveň klipů z celého světa se rok od roku zvyšuje a je jasné, že se jedná o specifickou oblast umožňující nejen českým autorům seriózní a kreativní práci s médiem, srovnatelnou s tvorbou krátkého filmu.

Černý humor v temné době. Co najdete v březnovém SORRY?

Dnes, 08:38
Studie ukázaly, že monitoring výskytu koronaviru v odpadních vodách je efektivní nástroj při předcházení šíření...
Dnes, 07:53
Jedna malá knoflíková baterie se stala osudnou pro dvouletou holčičku z britského hrabství Staffordshire. Ochránci...
Dnes, 07:22
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 07:22
Každý měsíce jí vzrůstají volební preference zhruba o jedno procento, do října by jich chtěla...
Dnes, 07:00
Amelia Mary Earhart byla americkou letkyní, první ženou, která přeletěla Atlantský oceán. V roce 1937...
Včera, 16:02
Dodávky vakcíny proti covidu-19 od společnosti Johnson & Johnson do Evropské unie nedosáhnou ve druhém...
Včera, 12:54
Lídr kapely Tři sestry František Moravec známý pod jménem Lou Fanánek Hagen své pětapadesáté narozeniny...
Včera, 12:45
Prodeje grilů podle analýzy nákupního rádce Heureka.cz v České republice meziročně vzrostly o 23 procent....
Včera, 09:23
Představit si novotou svítící, právě postavený hrad, je přinejmenším zvláštní. Letité, někdy mechem porostlé zdivo,...
Včera, 09:13
Ztráta iluzí je vždy nepříjemná. I když v tomto případě je téměř neškodná, protože jaksi...
Včera, 06:54
Šedesátá léta devatenáctého století znamenala pro české země nebývalý finanční rozmach v rámci celého Rakousko-Uherska....
Reklama