Fučík byl nejprve glorifikován, pak vymazán. Svůj pomník má v Radotíně!

19.10.2019
Andrea Cerqueirová

Julius Fučík (23. února 1903 – 8. září 1943, popraven v Berlíně) měl smůlu v tom, že byl předlistopadovým režimem vybarven velmi sterilně a glorifikován do té míry, že se to mnoha lidem zprotivilo. Přitom jeho život byl barvitý – třeba jeho výrazná náklonnost k ženám, která by v učebnicích udělala z ikony člověka z masa a kostí, jímž také byl.

FOTO: Fučíkův pomník v Radotíně

Fučíkův pomník v Radotíně - All-focusFučíkův pomník v Radotíně - All-focusFučíkův pomník v Radotíně - All-focusFučíkův pomník v Radotíně - All-focusFučíkův pomník v Radotíně - All-focus

Kompletní Reportáž vyšla až v roce 2008

I Reportáž psaná na oprátce, která přeložena do mnoha jazyků obletěla svět, byla v období reálného socialismu vydána neúplně, přičemž úplného vydání se dočkala až v roce 2008, kdy ji vydalo Ottovo nakladatelství, a to včetně faksimile rukopisu. Dokumenty a ilustrace dodalo Muzeum dělnického hnutí, o.p.s.

V Radotíně už léta není pomník připomínající střelbu do lidí ve 30. letech. Dodnes se o něj vedou spory!

Přejmenování ulic, přesun pomníku

Po listopadu 1989 se vylila vanička i s dítětem a Fučík, v důsledku glorifikace minulým režimem, měl smůlu podruhé. Byly přejmenovány školy či ulice, které po něm nesly jméno, z dnešního holešovického Výstaviště zmizel název Park oddechu a kultury Julia Fučíka i jeho pomník. Ten byl, díky letitému úsilí Společnosti Julia Fučíka, v roce 2013 instalován na Olšanských hřbitovech, poblíž pomníků Jožky Jabůrkové a Jana Švermy, které postihl podobný osud.

Masivní kámen přivezla loď do Zbraslavi v roce 1922. Od té doby tvoří základ pomníku na uctění padlých

Genius loci radotínského parku

Radotínský pomník, na němž není žádná bližší informace, oproti tomu stále stojí na svém místě. Místo je udržované a starý kámen s nápisem a podobiznou antifašisty Julia Fučíka, jehož život po životě je poznamenán vždy aktuální společenskou situací, je geniem loci mezi zelení parku. Lze si u něj vzpomenout třeba na Fučíkův citát: „Historie miluje slavné činy, ale když probíhají, málokdo o nich ví.“ Zaslouží si, aby o těch jeho hovořila alespoň ta historie.Nepřehlédněte