Gang bytařů kradl i v domech, kde byli majitelé, za půl roku způsobil škodu přes 2,5 miliónu

2.12.2022
Doris Drienová

Organizovaný gang čtyř mužů způsobil krádežemi v rodinných domech ve čtyřech krajích ČR od března do září škodu přes 2,5 milionu korun. Královéhradečtí policisté je viní z 28 skutků. Pachatelé v některých případech vnikali do obydlí i v době, kdy byli majitelé doma. Muži ve věku od 22 do 25 let jsou cizinci ze států mimo EU. O případu informovalo na webu královéhradecké krajské policejní ředitelství. Gang podle policie působil kromě Královéhradeckého kraje také ve Středočeském, Libereckém a Jihočeském kraji.

Policie je obvinila z krádeže, porušování domovní svobody a poškození cizí věci, za což v případě prokázání viny hrozí až osm let vězení. Čtveřice mužů je ve vazbě.

„Při páchání trestné činnosti se chovali profesionálně a jako členové organizované skupiny měli rozdělené úkoly a dobře připravený plán,“ uvedl jeden z kriminalistů.

Policisté z Královéhradeckého kraje, kteří o dopadení gangu informovali v září, nedávno rozšířili počet objasněných spáchaných skutků skupinou o dalších 22. Původně je kriminalisté vinili ze šesti případů se způsobenou škodou 600.000 korun. Už v září připustili, že počet případů i škoda může během vyšetřování ještě vzrůst.

Podle policie muži v krátké době vystřídali několik vozidel, jimiž jezdili po České republiky a nezřídka je využívali i přespávání. Z rodinných domů brali vše, co šlo zpeněžit, kromě hotovosti i šperky a elektroniku. Podle policie do nich vnikali okny a dveřmi násilným způsobem.

„Výběr objektů byl náhodný, cílem byly především hodnotnější nemovitosti nacházející se v okrajových částech měst,“ uvedla policejní mluvčí Magdaléna Vlčková.

Zaměřovali se v nich zejména na finanční hotovost, drobné věci a šperky. „Kromě značného množství šperků odnášeli i netypické či kuriózní věci. Jako lup si měli odnést například také velikonoční čokoládové figurky, drobné zboží parfumerie, nářadí, stan a množství drobné elektroniky,“ uvedla Vlčková.

Celý spis, který se ke čtveřici cizinců a jejich trestné činnosti na území ČR váže, má podle ní okolo 3000 stran.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte