Hana Hegerová, královna českého šansonu

Sedm měsíců před svými devadesátými narozeninami zemřela v Nemocnici Na Homolce zpěvačka Hana Hegerová, přezdívaná též Edith Piaf z Prahy. Písně, které si do svého repertoáru velice pečlivě vybírala, interpretovala s obrovskou dávkou citu. „Musím věřit každému slovu, které zpívám,“ říkávala zpěvačka s nevšedním osudem.

Do vínku dostala od své babičky, milovnice opery a intelektuálky, jméno Carmen. A po otci, bratislavském bankéři, se jmenovala Farkašová. Jenže jí se nelíbilo ani její jméno, ani příjmení. Chtěla nějaké úplně obyčejné jméno, třeba Hana. A od matky si vzala dívčí příjmení Čelková, pod kterým začala vystupovat. Čelkovi byli podle Hegerové šlechtici, kteří měli v erbu sovu prostřelenou šípem.

Zpívala, aby měla na uhlí

Kvůli nevhodnému třídnímu původu nemohla na vysokou, ale protože se jí nechtělo do výroby, hledala si nějaký kurz, kterým by nástup do práce oddálila. Nejdelším byl na dva roky herecký, a tak se přestěhovala do Bratislavy. Žila tam z prodeje drahocenné brože a Ottova slovníku naučného, které jí dala na cestu matka. Tam se také potkala s Daliborem Hegerem, jediným mužem, kterého si v životě vzala, a otcem jejího syna Matúše.

Začala hrát v divadle v Žilině, kde brala necelých 700 korun hrubého měsíčně. Proto souhlasila s nabídkou, aby o letních divadelních prázdninách odjela zpívat do Bratislavy. Začátkem 60. let potom přesídlila do Prahy, kde vystupovala například v Rokoku nebo později v Semaforu. A když náhodou zaskakovala za svoji kolegyni v revue v Alhambře, slyšel ji tam zpívat majitel slavné pařížské Olympie. Na jeho pozvání tam v letech 1967 a 1968 vystupovala v show Gilberta Bécauda.

Odešla královna českého šansonu Hana Hegerová. Bylo jí 89 let

Půl roku v kriminále

Na přelomu 70. a 80. letjí na účtu nedopatřením přistál milion korun, který byl původně určený pro Karla Gotta. Hegerová se domnívala, že to jsou její peníze, a tak si je nechala. Soud to ale vyhodnotil jako zpronevěru, proto se ocitla na půl roku v pankráckém vězení. „Když se z nějakého maléru dostanete, tak vás to obohatí obrovskou zkušeností. A já jsem tam také poznala ohromné věci, které bych jinak nezkusila,“ ohodnotila svůj pobyt za mřížemi později pro BBC.

Nejen tento zážitek se projevil na dramatickém ztvárnění jejích písní, jímž byla pověstná. „Chtěla jsem hrát divadlo, ale pak jsem ho hrát přestala. A jsou určité šansony, odborně se jim říká realistické šansony, kde vlastně hraji nějakou roli – já říkám, že si léčím svůj herecký mindrák,“ říkala o svém stylu přednesu šansonů sama Hegerová.

Levandulová

Hegerová byla mimořádná osobnost. Svědčí o tom i to, že ačkoli nebyla typicky mainstreamovou celebritou, těšila se mezi svými posluchači obrovské úctě a popularitě. A to i přesto, že desky nechrlila jednu za druhou. Poslední album Mlýnské kolo v srdci mém z roku 2010 vydala více než dvacet letech po předchozí sbírce písní Potměšilý host, kde je také její zřejmě nejslavnější hit Levandulová skladatele Petra Hapky a textaře Michala Horáčka. Kromě těchto dvou autorů spolupracovala také dlouhá léta s klavíristy Milanem Dvořákem a Petrem Maláskem nebo textaři Pavlem Koptou a Jiřinou Fikejzovou. Poslední album Hegerové se stalo třetím nejprodávanějším albem roku a všechny její koncerty byly v té době vždy okamžitě vyprodané. Přesto v roce 2011 ohlásila konec koncertní kariéry. Mimo jiné i kvůli zhoršujícímu se zdraví. Nejprve měla problémy se šedým zákalem, později podstoupila operaci několika nezhoubných nádorů a nakonec ji v roce 2014 postihl infarkt myokardu, po kterém zůstala nějaký čas dokonce v umělém spánku. Zdravotní komplikace předcházely i jejímu skonu – měsíc předtím si nešťastně zlomila nohu v krčku, a proto skončila v nemocnici. Tam také, obklopena svou rodinou, v úterý 23. března zemřela.

Dnes, 06:20
Alena Mornštajnová vydává v polovině dubna novou a očekávanou knihu Listopád. Sametová revoluce se v...
Dnes, 04:00
Požadavkem na omezení shromažďování, které by neumožnilo dlouhodobě uvolnit amatérský sport, epidemiologové vytvářejí do budoucna...
Dnes, 04:00
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 04:00
Dálnice D10, která spojuje Prahu s Mladou Boleslaví a Turnovem je páteřní komunikací spojující severní...
Dnes, 04:00
Loňské náklady na péči o pacienty s Parkinsonovou chorobou se vloni přehouply přes 400 milionů...
Včera, 11:15
Pašijový týden, trvající od středy do neděle, znamenal předem jasně dané úkony a také jídla,...
Včera, 06:26
Pro děti zdravotníků, hasičů, policistů, pedagogů a dalších vybraných profesí nebude od pondělí platit omezení...
Včera, 06:11
Láska není turistika – to je neoficiální heslo mezinárodních párů, kterým koronavirová pandemie sebrala ze...
Včera, 04:00
Největší česká zdravotní pojišťovna i teď, v době kritické pandemické situace, která je u nás...
Včera, 04:00
Mělnická vinařská podoblast je jednou z nejvýznamnějších v Čechách, město Mělník je proto vnímáno jako...
Včera, 04:00
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) bude o víkendu rozhodovat, zda nevrátit omezení shromažďování lidí...
Reklama