• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Hledá se Stavba roku Plzeňského kraje

  24.5.2024
  Simona Knotková

  Do letošního 21. ročníku Stavby roku Plzeňského kraje se přihlásilo 34 staveb, meziročně o osm méně.

  Zastoupeno je všech šest soutěžních kategorií, nejvíce je rekonstrukcí, a to devět. Informovala o tom mluvčí soutěže Hana Kulawiaková. Loni dokončené stavby v regionu mohou přihlašovat do soutěže vlastníci, zhotovitelé, investoři a projektanti. Vítězové budou známí 12. září.

  „V rekonstrukcích jsou to například Dům přírody Brd ve Strašicích, kostel s hrobkou Metternichů v Plasích, kde soutěží také obnova opatské rezidence v klášterním areálu, obří kostel v Přešticích, Národopisné muzeum v Plzni a zámek Týnec,“ řekla mluvčí.

  V novostavbách soutěží například koupaliště v Horšovském Týně, azylový dům v Plzni a lesovna v Pivoni na Domažlicku. V dopravních a inženýrských stavbách bude porota posuzovat západní okruh Plzně, vodojem Letkov a vodní nádrž Koloveč, v průmyslových stavbách třeba automatizovaný sklad v Plzeňském Prazdroji a pilu firmy Klaus Timber ve Dvorci u Nepomuku. V kategorii veřejná prostranství soutěží například brána do Borského parku v Plzni a sušický lesopark Pod Kalichem. V bytových domech se o cenu ucházejí kromě jiných rodinný dům v Plzni-Pecihrádku a bytový dům Školní v Třemošné u Plzně.

  Stavebnictví, které se loni celostátně propadlo, stojí v regionu hodně na municipalitách a infrastrukturních projektech státu. „I když se tvrdí, že se nerozběhlo tak, jak by mělo, tak v kraji vzniklo enormní množství staveb, a to jak institucionálních, tak menších privátních. Kraj, města a obce pořád drží investice v regionu, což je možná dané i touto soutěží, která tu má velké renomé,“ řekl architekt Miloslav Michalec, předseda šestičlenné odborné poroty a šéf krajského odboru regionálního rozvoje.

  Hejtman Rudolf Špoták (Piráti) a plzeňský primátor Roman Zarzycký (ANO) shodně uvedli, že loňský i letošní rozpočet kraje i Plzně byl sestaven proinvestičně a zahrnuje rekordní hodnotu staveb i projektů. „Na tři roky máme v rozpočtu a ve výhledech připravené akce celkem za 8,5 miliardy korun,“ řekl Zarzycký. Kraj dává podle Špotáka stovky milionů do záchrany architektonicky cenných objektů, jako jsou lázně v Plzni. Stejně tak město, které obnovuje kulturní dům Peklo, depo a cenný dům Klatovská 19. „Hodně se zaměřujeme i na projekty energetických úspor našich budov,“ řekl hejtman.

  Nominované stavby, vyhlášené 20. června, dostanou prezentační video a prostor na on-line mapě, kde jsou stavby od roku 2016. Loňský titul získaly novostavba lékařské fakulty, rekonstrukce velké synagogy a rabínského domu a bytová rezidence Hradišťská, všechny v Plzni.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte