Jeho knihy nepotřebují černou vazbu. Jsou temné svým obsahem. Knihy, na které nesvítí slunce

Další fotky

Nejdříve několik nezbytných a základních dat pro orientaci – Franz Kafka se narodil 3. 7. 1883 v Praze, v rodině židovského velkoobchodníka s galanterním zbožím. Pražský, německy píšící spisovatel, člen Pražského kruhu. Vystudoval práva na německé, Karlo-Ferdinandově univerzitě, a promoval v roce 1906. Pracoval jako úředník v Dělnické úrazové pojišťovně, až do svého předčasného penzionování v roce 1922. Umírá na tuberkulózu, 3. 6. 1924 v rakouském Kierlingu, nedaleko Vídně. Suchá a nudná data, že? Pokusím se to napravit.

Kniha vždy prozrazuje autora. Vybíráme si je podle okamžité nálady a duševního rozpoložení. Máme pocit, že s autorem hovoříme, podvědomě od něho hledáme psychickou podporu, máme radost, když přesně odhadne a popíše to, co hledáme a někdy i nabídne řešení. I horory znají cestu z bludiště. Někdy však kniha dokáže pravý opak, a pokud nejsme dost odolní, není radno po takových knihách sahat. K takovým dílům se musí dozrát, abychom autora pochopili. Bytostně optimistických, řekněme prosluněných povah, se zmocní při takové četbě zmatek. S úzkostí na duši se pročtou k posledním větám, neboť stále doufají v obrat. Doufají marně.

Přísná budova na pražském nábřeží. Podívejte se na dům, kde pracoval i Franz Kafka

Pokud se tedy chcete propadnout na samotné dno skepse, bezvýchodnosti a zmaru, čtěte díla Franze Kafky. Pražský Žid, německy píšící autor v době, kdy Praha byla skutečně magická a mystická. Český, židovský a německý živel se tehdy významně prolínal, vzájemně ovlivňoval a měl vliv i na Kafku. Krvavá minulost Prahy se dodnes vznáší v jejích uličkách. Praha není studená a sterilní jako většina evropských měst a Kafka to nepochybně vnímal i na počátku minulého století.

Vyhlášený pražský nevěstinec navštívil i Franz Kafka. Salon Gogo lákal umělce i Habsburky

Abstinent, nekuřák, vegetarián. Vše se sčítá, vše člověka formuje. Smrt několika sourozenců. Studium a askeze. Práce, která netěší, ale zachraňuje. Jeho spolehlivost a nepostradatelnost zabrání téměř jisté smrti, na bojištích prvního celosvětového konfliktu. I tak ho válka hluboce poznamená, je až příliš citlivý ke všemu, co se kolem něho děje. Trvalý komplex méněcennosti. Tuberkulóza, nemoc, která nezná slitování. Co víc je třeba k tomu, aby spisovatel začal psát tak, jako Kafka. Proces, Amerika, Zámek. Jen kratičký výčet jeho prací, ale více než dostačující. Nad jeho dílem nesvítí slunce. Jeho knihy nepotřebují černou vazbu. Jsou temné svým obsahem.

FOTO: Franz Kafka

Franz Kafka - Franz Kafka 1Franz Kafka - Hlava Franze KafkyFranz Kafka - Kafka a ZámekFranz Kafka - náhrobek F.KafkyFranz Kafka - Knihy 2
Další fotky
Franz Kafka - Knihy 3Franz Kafka - Knihy 1Franz Kafka - Kafkovy snyFranz Kafka - Kafkovy sny 2

Je paradoxem, že se Kafkova díla nestala součástí filmového žánru, kterému se říká film noir, který byl součástí německé, filmové expresionistické školy, která proběhla přibližně v polovině minulého století. Jeho román Zámek byl natočen, jako německá televizní inscenace, až v roce 1962. Od té doby se dostalo Kafkovi plného zadostiučinění a jeho díla rozhodně neupadla v zapomenutí.

 

Včera, 15:35
Česko je národem chatařů a chalupářů. Provoz druhé domácnosti však něco stojí a nad účty...
Včera, 13:25
Kdesi v hlubinách každé lidské duše se nachází gen, který byl pověřen jediným úkolem. Udržovat...
Včera, 11:15
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 11:15
I když je v našem povědomí komiks fenoménem zejména 20. století, předchůdce komiksu lze nalézt...
Včera, 04:00
Základ pro konvenční měnu na území habsburského mocnářství byl položen už v roce 1750. Měna...
Včera, 04:00
Rybaření v nočních hodinách nakonec možné nebude. Stát změnil výklad výjimek z plošných protiepidemických opatření....
5.3.2021
Maturanti zapojení do práce kvůli epidemii covidu-19 asi letos nebudou muset skládat maturitní didaktické testy....
5.3.2021
Česká republika aktivovala zahraniční pomoc a požádala o součinnost s umístěním minimálně desítek pacientů s onemocněním covid-19...
5.3.2021
My Češi jsme národem sběračů. Jak jinak si vysvětlit naše nadšení, když začnou růst borůvky...
5.3.2021
Neustále se všude píše o nadváze a pohybu, ale ono je to někdy složitější. Dělat...
5.3.2021
Denní přírůstky nově nakažených covidem-19 se začínají stabilizovat. Pokud se situace zlepší, bude možné po...
Reklama