Husarský kousek velitele německé ponorky za 2. světové války. Zradilo ho nakonec jeho vlastní torpédo

7.3.2019
Václav Pavlík
Další fotky

Günther Prien se narodil 16. ledna 1908 jako jedno ze tří dětí soudce. V patnácti letech vstoupil do obchodního loďstva. Po několika letech práce složil požadované zkoušky a stal se 4. důstojníkem na osobní lodi. Námořní kapitánskou licenci získal v lednu 1932. V době velké hospodářské krize byl nezaměstnaný a naštvaný na tehdejší německou vládu, která podle něj nebyla schopná zabránit tomu, jak se celá země řítí do ekonomické katastrofy. Východisko viděl ve vstupu do nacistické strany (NSDAP) v květnu 1932, tedy ještě dříve, než se Hitler stal na základě demokratických voleb 30. ledna 1933 říšským kancléřem.

Hrdí a pyšní Američané zažili jednu z největších svých porážek v Kaserínském průsmyku. Proč vyhrál Afrikakorps?

Do říšského námořnictva se Prien přihlásil 16. ledna 1933. Do 31. března prodělává pěchotní výcvik ve Stralsundu a koncem září absolvuje výcvik v námořní škole. Pak 11 měsíců slouží na lehkém křižníku Königsberg a 1. října 1935 odchází na sedmiměsíční školení do školy pro výcvik posádek ponorek. 1. května 1935 je jmenován zástupcem velitele ponorky. Nastoupil jako důstojník do posádky ponorky U-26 a zúčastnil se dvou plaveb v roce 1937 v době, kdy ve Španělsku zuřila občanská válka. Poté byl přeškolen na nový typ ponorky U-47 v loděnicích v Kielu a 17. prosince 1938 byl povýšen do hodnosti kapitán-poručíka a jmenován do funkce kapitána této ponorky. Ale nezanedbával ani osobní život, v roce 1939 se oženil a v manželství se narodily dvě děti.

V říjnu 1939 dostal Prien od vrchního velitele ponorkového vojska Dönitze rozkaz, aby pronikl do přírodního přístavu Scapa Flow, po staletí hlavní námořní základny britského královského námořnictva. Jde o chráněnou tišinu v Orknejích obklopenou ostrovy a s volným mořem propojenou jen průlivy.

Proč si Američani málem vylámali zuby na Iwo Jimě? O válce v Tichomoří se dříve spíše mlčelo

V noci z 13. na 14. října proplul Prien se svou ponorkou průlivem „Kirk Sound“ do zálivu, kde kotvila bitevní loď Royal Oak. Kolem půlnoci se přiblížil na vzdálenost asi 3,5 km od lodi a kapitán dal rozkaz k odpálení tří torpéd z předních torpédometů. Ale ani jedno nezasáhlo cíl. Proto ponorka provedla obrat o 180 stupňů a další torpédo bylo vystřeleno v 00:58 hod. ze záďového torpédometu. Také minulo cíl. Kapitán se ke křižníku ještě trochu přiblížil, nechal znovu nabít přední torpédomety a vystřelit další salvu tří torpéd v 1:13 hod. Z nich dvě konečně zasáhla cíl a dokonce i muniční sklad. Zasažená loď se potopila během půl hodiny i s 833 námořníky na palubě včetně velitele 2. eskadry. Ponorka potom ihned nabrala zpáteční kurz a podařilo se jí šťastně uniknout na volné moře. Až po válce vyšlo najevo, že nebylo chybou kapitána ponorky, když ze sedmi vystřelených torpéd jich pět minulo cíl nebo selhalo. Způsobovaly to dlouhotrvající problémy s hloubkovým řízením a magnetickými detonačními systémy torpéd.

Medvěd pomohl dobýt Montecassino a byl povýšen. Znáte tento zvířecí válečný příběh se šťastným koncem?

Po návratu do Německa čekala na Priena pochopitelně velká sláva a ocenění. Adolf Hitler mu osobně předal „Železný kříž“, který získal jako první námořník sloužící na ponorkách. Obdržel přezdívku „Býk ze Scapa Flow“ (Der Stier von Scapa Flow). Německá válečná propaganda tak měla první senzaci a zářný příklad následování zvláště pro mladé muže. Příběh byl zpracován a vydán v roce 1940 v obrovském nákladu jako kniha, tajemstvím zůstalo jen to, proč tolik torpéd selhává.

Během následujících deseti plaveb Prien se svou ponorkou potopil 31 lodí, na nichž přišlo o život 1 084 lidí. Získal nejvyšší vojenská vyznamenání ve své době, nejen Železný kříž I. a II. třídy, ale také Rytířský kříž k Železnému kříži s dubovými ratolestmi.  Až 7. března 1941 se vysílačka jeho ponorky náhle odmlčela. Došlo k tomu při bitvě s doprovodem spojeneckého konvoje jižně od Islandu, kdy se Prienova ponorka s celou posádkou zřejmě stala obětí hlubinných bomb britského torpédoborce „Wolverine“. Podle druhé verze se poškozené ponorce podařilo uniknout, ale zanedlouho ji zničil výbuch jejího vlastního torpéda, které mělo poškozený mechanismus.

FOTO: Günter Prien

Günter Prien - Kapitänleutnant Günther PrienGünter Prien - Německá ponorka U-26, první, na které G. Prien sloužil – wikipediaGünter Prien - Rytířský kříž Železného křížeGünter Prien - Hlavní námořní základna britského královského námořnictva – wikupediaGünter Prien - Hlubinná puma Mark VII je umísťována na odpalovací zařízení typu K-gun na britské korvetě třídy Flower HMS Dianthus – wikipedia
Další fotky
Günter Prien - HMS Wolverine – world naval shipGünter Prien - Karl Dönitz – vrchní velitel ponorkového vojska – wikipedieGünter Prien - Kontrola torpéda v ponorce – Charles McCainGünter Prien - Mapa s vyznačením cesty U-47 infiltrující obranu Scapa Flow, a zničení britské bitevní lodi HMS Royal Oak, 14. října 1939 – wikipediaGünter Prien - Model U 47 shora – wikipediaGünter Prien - Model U 47 z boku – wikipediaGünter Prien - ubikace. mužstva. hladinový kanón. U-BOOT.Günter Prien - Přední strana Železného kříže II. třídy z roku 1914 – wikipediaGünter Prien - Royal Oak v roce 1937 – wikipediaGünter Prien - Scapa Flow – commons.wikimediaGünter Prien - Válečné lodi Reichsmarine během cvičení – wikipediaGünter Prien - Vlajka Reichsmarine v letech 1922-1933 – wikipediaGünter Prien - U-47Günter Prien - Don Hollway

Zpráva o ztrátě ponorky byla však vydána asi až o měsíc později. Muži na její palubě tak zahynuli poměrně šťastně, s vědomím, že vítězství Třetí říše je na dosah a že k němu přispěli i oni sami. O tom, že všechno pak dopadlo úplně jinak, se už nedozvěděli…Nepřehlédněte