I Anče dostala od Krakonoše šperk z tohoto minerálu. Jaká je historie Kamenů barvy holubí krve

31.5.2019
Karel Dudek
Další fotky

Pyrop, latinsky pyropos, čili podobný ohni, je magmatický minerál. Jako ozdoba  je používán již velmi dlouho. Na území dnešního Českého středohoří se sbíral a prodával již v době, kdy se mýtický praotec Čech rozmýšlel, kdy se vydá na cestu. Již někdy od pátého století našeho letopočtu. Používal se k ozdobě štítů, jilců mečů a jiných bodných i sečných zbraní. Jako oděvní šperk byl velmi oblíbený, a nálezy kamenů barvy holubí krve byly zaznamenány i u Vizigótů, na území dnešního Španělska.

Závišův kříž nebo schránka na relikvie. Které úžasné české poklady ještě neznáte?

A nejen ve Španělsku. Od merovejských panovníků, až po turecko-tatarské kmeny, na území dnešního Íránu. Jsou součástí svatovítského pokladu, oblíbeným šperkem rodiny brusičů kamenů Miserionů, na dvoře Rudolfa druhého. Tehdejší klenotníci v celé Evropě si je velmi oblíbili, jako kameny rámující již hotové dílo. Největší český granát, který byl nejen barvou, ale i velikostí podoben holubímu vejci, je dodnes součástí pokladu saských kurfiřtů.

FOTO: české granáty

české granáty - Český-granát polotovarčeské granáty - rýžování českých granátůčeské granáty - šperkčeské granáty - granáty Ulriky von Levetzowčeské granáty - šperk 5
Další fotky
české granáty - šperk 1české granáty - Muzeum českého granátu Třebenice 2české granáty - Muzeum českého granátučeské granáty - šperk 4české granáty - šperk 3

V roce 1742, zakázala Marie Terezie vývoz surových granátů a postarala se tak o monopol na tyto kameny pro české klenotníky. Proto také většina šperků s českými granáty byla vyrobena až v polovině 18. století. Historie českého granátu je tak dlouhá, slavná a významná, že si zasloužila, aby jí bylo věnováno celé muzeum. Muzeum českého granátu najdeme v Třebenicích, v Ústeckém kraji. Mezi velmi obdivované exponáty patří i šperky velké Goethovy lásky, Ulriky von Levetzow.

 Nepřehlédněte