Jak dopadá pandemie na mezinárodní páry? Zkouška vztahu, říkají

Láska není turistika – to je neoficiální heslo mezinárodních párů, kterým koronavirová pandemie sebrala ze dne na den možnost navštěvovat se. Patří mezi ně i Michaela Tomanová a její americký přítel Mark. „Kdybychom si každý den nemohli psát a volat, nešlo by to. Vůbec si nedovedu představit, jak to lidé dělali dřív,“ popisuje Michaela v rozhovoru pro Mladý svět. „Hledali jsme země, které by byly otevřené pro Američany a zároveň pro Evropany. Nakonec nejlepší možnost byla Dubaj, kde jsme se konečně setkali v srpnu po asi půl roce,“ rekapituluje loňský rok a a tom letošním říká, že se vlastně ještě neviděli.

Jak jste se s přítelem seznámili?

Poznali jsme se ve Španělsku v roce 2018. Já tam tehdy byla pracovně jako modelka, on zase na dovolené. Pak se ale naše cesty rozdělily. Jenže rok a čtvrt na to jsem na to samé místo letěla kvůli práci znovu a on tam znovu letěl na dovolenou. A znovu jsme se potkali. Byla to naprostá náhoda, neměli jsme na sebe číslo, celou tu dobu jsme absolutně nebyli v kontaktu. Takhle to tedy začalo. Když jsme se potkali podruhé, číslo jsme si na sebe už vyměnili.

Zanedlouho mě pozval na návštěvu do Ameriky a od té doby jsem se snad každý měsíc vídali. Hodně jsme toho spolu procestovali, byli jsme například v Paříži, Římě nebo Švýcarsku. Do pandemie jsme se viděli sedmkrát, a to pokaždé třeba i na dva týdny. Pak ale přišel zákaz cestování do Spojených států mimo jiné i pro všechny, kteří strávili uplynulých 14 dní v Schengenském prostoru. Měla jsem dokonce letenku za Markem do Ameriky, ale ze dne na den byly zrušeny všechny lety.

Navíc zanedlouho i Česko zakázalo vstup cizincům. Co se vám tenkrát honilo hlavou?

Že by se najednou uzavřely hranice, to se nestalo už strašně dlouho, nebo minimálně za můj život ještě nikdy. Tenkrát jsem asi byla strašně naivní, říkala jsem si, že za měsíc musí být všechno v pohodě, v podstatě jsem tomu ani nechtěla věřit. Měsíc, co měsíc jsme si říkali, že to bude brzy dobré, že v květnu už se určitě uvidíme. Přišel květen a my se ujišťovali, že v červnu už to vyjde. A takhle to šlo pořád dál. Největší facka byla, když mi přišly na účet zpátky peníze za letenku.

To mi asi poprvé reálně došlo, že nikam nejedu. Tenkrát jsem dokonce i vymýšlela, že bych letěla úplně posledním povoleným letem do Ameriky, abych mohla být s přítelem. To jsme ještě předpokládali, že by šlo o několikatýdenní karanténu. Nakonec jsme ale žádný spoj nevymysleli, protože bych bývala přiletěla až po půlnoci, takže by mě asi ani nepustili na palubu letadla. Pamatuji si ale, že jsem sledovala tiskovou konferenci tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa, kde oznamoval, že zavírá hranice. A říkala jsem si, že to je vážně skvělé, když mám zítra letět. To bylo jak zlý sen.

Poradna u Tadeáše: Jak se vypořádat se ztrátou blízkého člověka

Jak jste ty dlouhé měsíce odloučení trávili? Měli jste nějakou společnou rutinu?

Naše rutina byly každodenní video hovory. Paradoxní je, že já nejsem člověk, který by byl na nějaké dlouhé vypisování nebo telefonáty. Navíc ve Wyomingu, kde Mark bydlí, je posun minus osm hodin. Volali jsme si tedy vždycky až kolem mojí desáté večerní, většinou na dvě až tři hodiny každý den. Ale že bychom spolu třeba ve volném čase sledovali filmy, to se nestalo ani jednou. Čteme si ale vzájemně knihy. Každopádně jediný aspekt, který nás držel pohromadě, byl internet. Kdybychom si každý den nemohli psát a volat, nešlo by to. Vůbec si nedovedu představit, jak to lidé dělali dřív, když se nemohli slyšet, nebo vidět třeba přes FaceTime. Psaná slova totiž mají strašně omezený význam. Já sama často něco napsala a vyznělo to úplně jinak, než jsem chtěla. A to se potom špatně vysvětluje. Speciálně, když angličtina není můj mateřský jazyk.

Celý rozhovor si můžete přečíst v Mladém světě č. 8/2021, který vyšel 8. dubna

Zdroj: A 11

Anna Zunová

Včera, 19:24
Návrh reformy penzí, který představila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD), projedná Legislativní rada vlády 1....
Včera, 16:20
Věděli jste, že i psy mohou trpět nedostatkem kolagenu? Jsou to savci jako lidé a...
Včera, 16:03
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 16:03
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) varuje před produktem Hluboce zmrazený špenátový protlak v balení...
Včera, 15:36
Ministerstvo zdravotnictví rozpustilo Mezioborovou skupinu pro epidemické situace (MeSES). Učinilo tak poté, co skupinu odborníků...
Včera, 15:20
Asociace ředitelů základních škol a spolek Učitelská platforma jsou proti možnosti prodloužení letošního školního roku...
Včera, 14:04
Prezident Miloš Zeman se po dnešním jednání se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem omluvil za alianční...
Včera, 11:15
Jaro je v plném proudu. Slunce nabírá na síle a kupodivu, nikdo si nestěžuje. Naopak,...
Včera, 10:48
Před deseti lety rozhodla norská sociální služba o odebrání dětí českým manželům Michalákovým a jejich...
Včera, 10:35
Český velvyslanec v Kuvajtu Martin Dvořák se nezachoval zrovna diplomaticky. Na svém instagramovém účtu zapózoval...
Včera, 10:04
Nábytkářská firma IKEA stahuje z prodeje plastové talíře, misky a hrnky série Heroisk a Talrika,...
Reklama