Spojené státy americké jsou jednou z hlavních světových velmocí, které určují chod světových dějin. Stejně jako třeba Rusko nebo Čína. Bohužel jsme si v poslední době zvykli na velmi zjednodušený pohled na současnou geopolitickou situaci i historické aspekty.
Ponechme nyní stranou samotný vznik USA, praktickou genocidu původního obyvatelstva severoamerického kontinentu, kterou mají na svědomí evropští kolonizátoři, ale i další. Podobná paralela se však nachází i v poměrně nedávné historii.
Havajské království
Havajské království byl stát, který se rozkládal na Havajských ostrovech mezi lety 1795–1893. Království bylo založeno náčelníkem Kamehamehou po dobytí většiny Havajských ostrovů v roce 1795 a připojením ostrova Kauai v roce 1810. Havaj ale pro evropskou civilizaci objevil cestovatel James Cook. Během jeho návštěvy na ostrovech abdikoval náčelník Havajských ostrovů a během následných mocenských bojů o moc byl Cook zabit. V následujících letech pak ostrovy ovládl zmíněný náčelník Kamehameha. Byl to on, kdo sjednotil všechny ostrovy a prohlásil se králem.
Poté, co fakticky převzal vládu nad ostrovy, vyslal diplomatické delegace do USA i Evropy, aby dosáhl oficiálního uznání Havajského království jako suverénního státu. To se podařilo 28. listopadu 1843, kdy byla vydána společná Britsko-francouzská proklamace, podepsaná britskou královnou Viktorií a francouzským králem Ludvíkem Filipem uznávající Havajské království jako nezávislý stát.
Bohužel, v roce 1872 zemřel bez dědice poslední havajský král Kamehameha V. a králem byl zvolen jeho bratranec Lunalilo. I ten ovšem po roce také zemřel a rovněž bez dědice, a tak se krlem stal Kalakaua, který byl v předchozí volbě jedním z kandidátů.
Na Havaji se ale postupně usazovalo mnoho amerických plantážníků, misionářů a obchodníků. Proto také v roce 1875 podepsala Havaj s USA obchodní dohodu na základě, které bylo později USA dovoleno opevnit námořní základnu Pearl Harbor nedaleko Honolulu. Král Kalakaua byl za přispění Američanů v roce 1887 donucen vzdát se části svých pravomocí a ustanovit konstituční monarchii, kterou pak mohli američtí plantážníci snadno ovládnout. Po smrti krále se královnou stala jeho sestra Liliuokalani. Krátce před jejím nástupem zrušil McKinleyův sazebník obchodí výsady Havaje. To pochopitelně vadilo bílým plantážníkům, kteří vyvolai v roce 1893 vzpouru a jejím následkem byla svržena královna Liliuokalani. Proamerické síly pak povolaly námořní pěchotu, aby podpořila převrat.
Havajské království tedy zaniklo v roce 1893 vlivem Spojených států, jež podporovaly vzbouřené plantážníky, a o rok později byla monarchie zrušena a namísto ní byla vyhlášena republika. Havaj je dnes jedním ze států USA.
Celá situace s Havajskými ostrovy je až neuvěřitelným zrcadlem současné politické situace ve světě, zejména pak na Blízkém východě. Doufejme, že se všichni světoví politici nakonec umoudří a budeme moci žít v klidu a míru i další roky.















