Jak mercedes ke svému jménu přišel? My to víme! Hlavně by to však měla být „ta“ mercedes

23.2.2019
Václav Pavlík
Další fotky

Žena, která dala mercedesu svoje jméno, se narodila před 130 lety, 16. září 1889 ve Vídni, a zemřela před 90 lety, 23. února 1929. Jmenovala se Mercédès Adrienne Manuela Ramona Jellinek a jejími rodiči byli rakouský automobilový podnikatel Emil Jellinek a jeho žena Rachel Goggmann Cenrobert.

Mercedes prožila dvě neúspěšná manželství. V roce 1909 měla v Nice nádhernou svatbu, provdala se za barona Karla von Schlossera (1878 – 1957). Měli spolu dvě děti – Elfride (*1912) a Hans-Petera (*1916). Rodina žila ve Vídní až do první světové války, která ji přivedla na mizinu. V roce 1918 Mercedes dokonce žebrala na ulici o jídlo.

Elegance historických vozidel. Veteráni obsadili Roztoky

Po válce Mercedes opustila manžela a děti a roku 1923 se provdala znovu, tentokrát za barona Rudolfa Leopolda von Weigla, což byl talentovaný, leč chudý sochař. Byl však často nemocný a zemřel brzy po sňatku. Mercedes hrála na klavír a měla slušný soprán. Nikdy neměla zájem o automobily, které pro jejího otce byly vášní. Zemřela 23. února 1929 a příčinou její smrti byl kostní nádor. Pohřbena je ve Vídni v rodinné hrobce.

Otec Mercedes, Emil Jellinek, se narodil 6. dubna 1853 v Lipsku, ale brzy po jeho narození se rodina přestěhovala do Vídně. Měl ještě dva bratry a dvě sestry. Bratr Max Herman se stal lingvistou, druhý bratr Georg se zabýval mezinárodním právem. Emilovi však učení nešlo a i když mu rodiče platili doučování, školu nedodělal.

Geniálního konstruktéra a továrníka zničily krize a gamblerství, přesto není nic ztraceno

V roce 1897 na základě inzerátu na automobil Daimler navštívil majitele továrny Gottlieba Daimlera a rozhodl se koupit jeho výrobek. Vůz měl maximální rychlost 24 km/hod. Jellinek s tím však nebyl spokojen a navrhl Daimlerovi, aby se pokusil vyrobit auto, které by jezdilo rychlostí 40 km/hod. Výzva byla přijata a na svět přišel první čtyřválec „Daimler Phoenix“, který měl výkon 8 koní.

OBRAZEM: Veterán Párty v Horních Počernicích. Jak se zub času podepsal na autě z roku 1906?

V roce 1899 se Jellinek s vozem přihlásil do soutěže „Tour de Nice“ a získal první cenu. Ve stejném roce dosáhly vozy této značky vynikajícího úspěchu také v závodě na Semmeringu a prodejní úspěch už jen následoval. Po smrti Gottlieba Daimlera (1900) došlo k dohodě mezi firmou Daimler a panem Jellinkem, podle níž se pan Jellinek zavázal odebrat větší počet vozů a dostal za to výhradní právo prodeje v Rakousku a ve Francii. Při prodeji se mu dařilo, a proto ve stejném roce firmě nabídl vysokou sumu na postavení závodního vozu, který by nesl jméno jeho dcery Mercedes. Tak vznikl „Mercedes 35 hp“, první moderní automobil. Měl „oslňující výkon“ 35 koní. Veřejnosti se prvně představil na závodě v Nice. V roce 1903 si sám Emill Jellinek nechal změnit jméno na „Emil Jellinek-Mercedes“.

Lidicemi projede spanilá jízda veteránů

Kde měl Jellinek výhradní právo prodeje, tam se směl vůz prodávat pod názvem „Mercedes“, kdežto jinde bylo stejné auto nazýváno „Nový Daimler“. Dík obrovskému prodejnímu úspěchu vozu se však jméno „Mercedes“ rychle rozšířilo, a tak bylo v roce 1902 přijato jako ochranná známka všech výrobků Daimler. V roce 1909 byla přijata trojcípá hvězda ve spojení s vavřínovým věncem a slovem „Mercedes“ jako značka firmy. Tři cípy hvězdy symbolizují, že mercedesy vládnou ve třech prostředích – na zemi, ve vzduchu i ve vodě, protože se firma etablovala i jako výrobce lodních a leteckých motorů.  Od roku 1923 zdobí všechny chladiče vozů mercedes. Nyní již s malým „m“, protože se jeho jméno stalo obecným označením.

Emil Jellinek-Mercedes zemřel 21. ledna 1918 v Ženevě a pohřben je v Nice, kde zastával funkci generálního konzula.

FOTO: Mercedes

Mercedes - Mercedes a Mercedes -RidertuaMercedes - Daimler ´Phoenix´ – Mercedes Benz-ArchivesMercedes - Rennwoche von NizzaMercedes - Emil Jellinek- PanoramautoMercedes - Emil Jellinek se svou dcerou Mercedes – Mercedes-Benz
Další fotky
Mercedes - Emil Jellinek za volantem svého závodního automobilu Phoenix o výkonu 16 koní v roce 1899.Mercedes - Emil Jellinek, otec Mercedes – wikipediaMercedes - Mercedes Jelinek – WIKIPEDIAMercedes - Mercedes Jellinek a její manžel, Karl von Schlosser, pravděpodobně na svatební cestě, před katedrálou San Marco v Benátkách, 1909. – Automobil RevueMercedes - Mercedes Jellinek na koni ve vile rodiny Jellinek v Badenu poblíž Vídně, přibližně v roce 1905 – Mercedes-Benz-BlogMercedes - Mercedes Jellinek se svým prvním manželem baronem von Schlosser. – automobil revueMercedes - Mercedes Jellinek za volantemzávodního automobilu Mercedes Grand-Prix z roku 1906Hemmings – Motor NewsMercedes - Mercedes-Benz Mercedes 35 hp – motor 1Mercedes - Mercedes-Benz Mercedes 35 hp – první moderní automobil – Daimlr mediaMercedes - Merceds Jellinek v 15 letech – daimlermediaMercedes - Zrození auta Mercedes – San Francisco Bay Area – MBCA.Mercedes - Značka ´Mercedes´ – FehrPlayMercedes - Od roku 1923 zdobí všechny chladiče vozů Mercedes – autoevolutionMercedes - Hrob Emila Jellineka-Mercedes v Nice – find A GraveMercedes - Náhrobek Mercedes – Mapio.net

A ještě kratičkou zajímavost nakonec. Alexandre Dumas vybral pro snoubenku svého hraběte Monte Christa jméno Mercedes v roce 1844, tedy v době, kdy se tak žádné auto ještě nejmenovalo. Toto ženské jméno pochází ze španělštiny a znamená Marie milosti nebo milosrdná. U nás se tak jmenuje 68 žen, čili na silnicích se s ním setkáme podstatně častěji.

 Nepřehlédněte