• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Jak na zpracování vánočních stromečků? Nenoste je zvířátkům, raději si vyrobte památku

    2.1.2020

    Vánoce za námi sice ještě nejsou, ty končí až 6. ledna, přesto mnozí z nás už pravděpodobně přemýšlejí, jak naloží se svým vánočním stromečkem. Zkuste být letos originální a uchovejte si zajímavou vzpomínku na krásné vánoční chvíle. A také přeci jen tyhle větvičky byly pěkně drahé a je celkem škoda, hodit tu krásu jen tak k popelnici.

    Pro šikuly

    Pokud nejste právě řezbáři a nechcete nakupovat speciální nářadíčko, tak vám postačí:

    Pilka
    Nůž
    Menší nožík
    Brusný papír

    Americké Vánoce v totalitním Československu. Co dojemného nám emigranti vzkázali na pohlednicích?

    Větve stromečku ořežte a najděte si hezký kousek kmenu, který uříznete pilkou. Co budete vyrábět je na vás. Buď si můžete najít něco hezkého, co si vystavíte do vitríny, nebo něco praktického, do čeho vyřežete rok, ve kterém jste si dané náčiní vyrobili.

    Asi nejsnazší by byla vařečka nebo kvedlačka. Dřevo opravujete pomocí brusného papíru, předkreslíte si tvar, který chcete vyřezávat a ve finále nožem, opravdu řádně ostrým nožem, načnete vyřezávat. Pozor na třísky a na případná pořezání.

    Nechcete vyřezávat?

    Pokud vás tato varianta z nějakého důvodu neláká. Tak stromek odneste k popelnici. V takovém případě jeho likvidaci proveďte ideálně mimo byt, na balkoně nebo na terase. Pokud nemáte takové možnosti, rozprostřete v obýváku igelit, do kterého stromeček zabalíte a pohodlně jej odnesete k popelnici, nikoli do ní, jen by zbytečně zabíral místo.

    Spousta měst také strom následně nadrtí na kousky a použije na kompostování, takže jej z popelnice nikdo tahat nebude.

    Opečte buřtíky

    Pokud máte zahradu, tak z kmene určitě něco potřebného vyrobíte a větve se pak dobře hodí na grilování nebo na opečení buřtíků.

    Jak vypadaly staropražské Vánoce. Nahlédněte pod pokličku lepší společnosti. Co se jedlo a kolik to všechno stálo

    Pozor na zvířátka

    Do zoo ani zvířátkům do lesa větvičky raději nenoste, kdyby někde zůstal háček, nemuselo by to pro zvíře dopadnout dobře. Zoologické zahrady pak už stromečky od veřejnosti nepřijímají, vozí se jim pouze nepoužité, které nikdo nezakoupil.

     



    Nepřehlédněte